Državni sekretar Štucin na zasedanju Sveta za splošne zadeve v Luksemburgu
Štucin je izrekel nadaljnjo podporo Ukrajini. Pri tem je poudaril pomoč Slovenije, ki je raznovrstna in obsega razminiranje, rehabilitacijo vojnih žrtev, psihosocialno pomoč otrokom in njihovim družinam ter pomoč pri reformah. V zvezi s širitvijo EU je Ukrajino spodbudil, naj nadaljuje svoja reformna prizadevanja z enako odločnostjo kot do sedaj.
V razpravi o Bližnjem vzhodu je državni sekretar opozoril, da je eno leto po terorističnem napadu Hamasa na Izrael celotna regija na robu vojne. Izpostavil je napade na enote UNIFIL v Libanonu (angleško United Nations Interim Force in Lebanon -UNIFIL), ki predstavljajo kršitev mednarodnega prava, in poskuse delegitimizacije dela generalnega sekretarja Organizacija združenih narodov (OZN) , ki so v tem trenutku kontraproduktivni, poudaril je tudi pomen UNRWA (angleško United Nations Relief and Works Agency for Palestine Refugees - UNRWA) za regijo. Državni sekretar je pozval k podpori aktivnostim, ki bi preprečile kolaps Palestinske oblasti. Ponovil je poziv Slovenije k uresničitvi rešitve dveh držav.
Glede globalne konkurenčnosti EU je državni sekretar Štucin poudaril, da je to ena od ključnih prednostnih nalog za naslednji zakonodajni cikel Evropske unije. Po oceni Slovenije so v poročilu Maria Draghija ustrezno opredeljeni ključni izzivi in področja, na katerih so potrebne izboljšave in ustrezno ukrepanje.
V razpravi o aktualnih zunanjepolitičnih vprašanjih je državni sekretar Štucin opozoril na katastrofalne humanitarne razmere v Sudanu, ki postaja pozabljen konflikt. Poudaril je, da Slovenija ostaja globoko zaskrbljena zaradi hudih spopadov v tej državi. Izrazil je podporo pozivom in ukrepom, s katerimi bi zagotovili varen, neoviran in trajen dostop humanitarne pomoči.
V zvezi z Gruzijo je opozoril, da aktualno ravnanje njene vlade ogroža pridružitveni proces, ter predlagal, da naj jo EU odločno spodbudi, da prizna evropske težnje gruzijskega naroda in pokaže jasno zavezo na poti vključevanja v EU.
Člani Sveta za splošne zadeve so se seznanili tudi s stanjem v odnosih med EU in Švico. Državni sekretar Štucin je podprl prizadevanja Evropske komisije, da se razrešijo odprta vprašanja in da se pogajanja čim prej zaključijo. Zavzel se je za rešitev, ki bo sprejemljiva za EU, države članice in Švico.
Svet je v nadaljevanju odobril izjavo o negovanju judovskega načina življenja in boju proti antisemitizmu. Ministri so o teh vprašanjih razpravljali tudi z direktorico Agencije EU za temeljne pravice Sirpo Rautio.
Pod točko "razno" je Komisija člane Sveta za splošne zadeve o stanju v odnosih med EU in Združenim kraljestvom.