Hibridne grožnje in preprečevanje incidentov v ospredju na dunajskem zasedanju o Strukturiranem dialogu OVSE
- Ministrstvo za zunanje zadeve
Veleposlanik Benedejčič je na srečanju povedal, da se Slovenija zaveda nevarnosti novih izzivov, zaradi česar je julija letos že pristopila k Evropskemu centru odličnosti za soočanje s hibridnimi grožnjami v Helsinkih, prav tako pa je v postopku priključitve k Natovemu centru odličnosti za kooperativno kibernetsko obrambo v Talinu. Slovenska stran prav tako vse bolj sistematično pristopa k vprašanju dezinformacij, predvsem v smislu ozaveščanja javnih uslužbencev, kot tudi širše javnosti, o nevarnosti, ki jo predstavljajo.
Prav tako je izpostavil slovensko stališče, da ima OVSE velik potencial glede soočanja s hibridnimi grožnjami in sicer zaradi svojega celostnega pristopa k varnosti. V luči dejstva, da so demokratične inštitucije eden glavnih ciljev takšnega načina sovražnega delovanja ima OVSE kot organizacija, ki med drugim promovira vladavino prava, človekove pravice, demokracijo in poštene ter pravične volitve že sama po sebi pomembno vlogo pri povečanju odpornosti proti takšnim izzivom. Prav tako bi se organizacija lahko angažirala v smislu ukrepov za graditev varnosti in zaupanja (CSBM) in "kibernetizacije" Dunajskega dokumenta, kar je bilo predlagano že aprila lani in sicer na prvem varnostnem dialogu v okviru takratnega slovenskega predsedovanja Forumu za varnostno sodelovanje OVSE.
Zasedanje se bo nadaljevalo 20. septembra, pri čemer na izvedenski ravni, ko se bodo udeleženci na posebni delavnici posvetili vprašanjem preprečevanja in upravljanja z incidenti na odprtem morju ter s tem povezanim nacionalnim praksam mornariških sil sodelujočih držav OVSE.