Predsednik vlade: Pomena dogodkov izpred 30 let se danes še ne zavedamo prav dobro
V uvodu je poudaril, da smo nocoj zbrani na dogodku, katerega pomena se še ne zavedamo prav dobro. »Res je minilo 30 let od takratnih dogodkov, ampak to je pomemben praznik in brez tedanje milice ne bi praznovali samostojne Slovenije.«
Spomnil je na dogodke v 80. letih prejšnjega stoletja, ko so se začela pojavljati prva trenja znotraj tedanje Jugoslavije, ki so počasi nakazovala, da nikoli več ne bomo živeli skupaj in v takšni državi, kot smo živeli prej.
»Bil je 1. december, ko smo s strahom pričakovali t.i. miting resnice. Gledali smo posnetek, kako takratna slovenska milica opravlja svoje naloge in čeprav je bil prisoten stran, smo se počutili varne. Samo nekaj transparentov in jugoslovanskih zastav je bilo na trgu, vse skupaj je hitro umolknilo. Takrat je slovenska milica opravila prelomno nalogo, ki je tlakovala pot kasnejši osamosvojitvi Republike Slovenije. Slovenska milica nikoli ni posegala po sili, nikoli ni šla nad lasten narod, ampak je vedno prevladala modrost in to se je zgodilo tudi leta 1989.«
Nadaljeval je, da se slovenska policija razvija v moderno evropsko policijo že zadnjih 30 let. Spomnil je še na nekatere pretekle dogodke, ki so poskušali deliti slovensko vojsko in slovensko policijo, ter ob tem poudaril, da sam ne pristaja na delitve, saj sta nam tako slovenska vojska kot tudi policija priborili samostojno Slovenijo.
»Nocoj slavimo, smo ponosni in polni spominov. Ko po tridesetih pogledamo nazaj, lahko rečemo, da je slovenska policija naredila takšno delo, da bomo nanj lahko ponosni še nadaljnjih 500 let.«
Predsednik vlade je poudaril, da tako, kot je slovenska policija varovala našo mejo leta 1989, tako jo varuje tudi danes in uspešno nadzira migracije, o čemer pričajo tudi podatki. Spomnil je, da imamo tudi politike, ki so mnenja, da mora sosednja država čim prej vstopiti v schengen, vendar je na prvem mestu vprašanje učinkovitega varovanja zunanjih meja EU. »Če bi sosednja država tako dobro varovala svojo mejo kot mi našo, potem bi mi dobili toliko ilegalnih prebežnikov, kot jih dobi Avstrija od nas«.
»Zato tudi ne potrebujemo vard ali vaških straž,« je še nadaljeval. Ker zaupamo policiji, verjamemo vanjo, kar ne ostaja samo pri besedah, temveč tudi dejanjih. Slovenska policija se uspešno opremlja, povečuje se število moštva, opremljenost je na visoki ravni, tudi plače so se popravile. In ta vlada se zaveda, kaj pomeni slovenska policija za to državo.«
Ob zaključku slovesnosti se je zahvalil policistkam in policistom za njihovo delo, ki je težko, odgovorno, a žal, po besedah predsednika vlade, premalo cenjeno, ne le po finančni plati, temveč tudi v zavedanju državljank in državljanov.
Ob robu
Spominski dan Zveze policijskih veteranskih društev Sever je 1. december kot spomin na leto 1989, ko so takratni organi za notranje zadeve z akcijo Sever, po kateri ima združenje ime, preprečili politično manifestacijo jugoslovanskih centralističnih sil v Ljubljani in ustvarjanje izrednih razmer ter zaščitili demokratične procese v Sloveniji, ki so nato omogočili demokratične volitve in nastanek samostojne in neodvisne države Slovenije.