Skoči do osrednje vsebine

Ob premiku živali med državami članicami Evropske unije (EU) morajo biti izpolnjene zahteve, kot so določene v zakonodaji EU, ki ureja zdravstvena pravila za premike živali, razen v primerih, kadar gre za netrgovske premike hišnih živali.

Pogoji za premike živali med državami članicami EU so določeni z evropskimi in nacionalnimi predpisi ter usklajeni med državami članicami, z namenom, da se pri takšnem premiku zagotovi sledljivost živali, prepreči tveganje za prenos bolezni bodisi na ljudi ali druge živali ter zagotovi, da so med prevozom spoštovana pravila o dobrobiti živali med prevozom.

Pri premiku živali iz ene države v drugo državo EU mora pošiljko živali poleg ostale predpisane dokumentacije spremljati tudi veterinarsko spričevalo, v katerem uradni veterinar potrdi, da živali izpolnjujejo zahteve glede zdravstvenega statusa. V primeru izbruha bolezni v državah članicah EU, se lahko določi še posebne nujne pogoje oziroma ukrepe z namenom, da se prepreči širjenje bolezni.

Splošni pogoji za premike živali med državami EU

Živali morajo za premike med državami članicami EU izpolnjevati veterinarske zdravstvene pogoje. Pogoji in zahteve se razlikujejo glede na to, za katero živalsko vrsto in kategorijo živali gre (živali za nadaljnjo rejo ali zakol) ter glede na to, v katero oziroma iz katere države EU se živali premaknejo.

Splošni pogoji, ki morajo biti izpolnjeni za trgovanje z živalmi med državami članicami EU so sledeči:

  • živali morajo biti identificirane oziroma označene v skladu z veljavno EU zakonodajo;
  • posamezno žival mora spremljati veljaven identifikacijski dokument (potni list za govedo, spremni list za prašiče in drobnico in podobno);
  • živali morajo izpolnjevati pogoje glede zdravstvenega stanja živali, ki so navedeni v veterinarskem spričevalu za določeno vrsto in kategorijo živali, kot ga določa ustrezna zakonodaja EU;    
  • živali za zakol mora spremljati tudi izjava o prehranski varnosti.

Uradni veterinar v državi odpošiljanja mora biti seznanjen glede morebitnih statusov za določene bolezni, ki jih uveljavlja namembna država članica, kar mora ustrezno potrditi v spričevalu. Če ima država status, da je uradno prosta določene bolezni ali ima za določeno bolezen odobren program za njen nadzor in izkoreninjenje, morajo živali, ki so namenjene v te države, izpolnjevati dodatna jamstva glede te bolezni.  

Veterinarsko spričevalo

Veterinarsko spričevalo mora spremljati žival ob premiku od kraja izvora do namembnega kraja. Spričevalo izda in podpiše uradni veterinar v kraju izvora oziroma odpošiljanja, ki mora veterinarsko spričevalo poslati v namembni kraj tudi v elektronski obliki preko sistema TRACES.

Glede na to ali so živali namenjene za zakol, proizvodnjo ali pleme mora pošiljko živali spremljati ustrezno izpolnjeno veterinarsko spričevalo. 

Prevoz živali

Prevoz živali mora biti izveden v skladu s pogoji iz Uredbe (ES) 1/2005 o dobrobiti živali med prevozom in Pravilnika o izvajanju uredbe (ES) o zaščiti živali med prevozom. Pri prevozu živali z letalom je potrebno upoštevati tako imenovana IATA pravila za prevoz živih živali (angleško Live Animals Regulations). Za podrobne informacije glede prevoza živali z letalom se posvetujte z izbrano letalsko družbo.

Podrobne informacije glede prevoza živali so opisane v temi Prevoz živali

Najava pošiljke

Pošiljko živali, namenjeno premiku med državami članicami EU je potrebno prehodno najaviti na območnem uradu Uprave za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin (UVHVVR):

  • pošiljko živali, namenjeno trgovanju iz Slovenije v drugo državo članico EU, najmanj tri delovne dni pred predvidenim trgovanjem (najavi pošiljatelj pošiljke). V zvezi s samim postopkom za izdajo spričevala s strani uradnega veterinarja svetujemo, da pravočasno kontaktirate krajevno pristojni območni urad UVHVVR.
  • pošiljko živali, namenjeno trgovanju v Slovenijo iz druge države članice EU, ne več kot 1 delovni dan pred predvidenim prihodom živali na gospodarstvo (najavi prejemnik pošiljke). Najavo pošljete v obliki dopisa na elektronski naslov ali po faksu na krajevno pristojni območni urad UVHVVR. Najava mora vsebovati podatke o izvoru pošiljke, vrsti in številu živali ter o predvidenem času prihoda.

Veterinarsko spričevalo, ki spremlja pošiljke živali, mora uradni veterinar v državi odpreme vnesti v sistem TRACES. Gospodarstvo izvora, namembno gospodarstvo ter prevoznik morajo biti vpisani v sistemu TRACES kot veljavni s strani njihovih pristojnih organov.

Naziv storitve Institucija
Uprava Republike Slovenije za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin