Krompirjevi bolhači (latinsko Epitrix spp.)
Opis in biologija
Bolhači so majhni hrošči iz poddružine bolhačev (Alticinae), veliki od 1,5-2 mm. So črne do bronaste barve, ki se na soncu značilno svetijo. Njihovo telo je ovalne oblike, prekrito z dlačicami, z malo trikotno glavo in velikimi ovalnimi očmi; nitasti tipalki sta sestavljeni iz enajstih členov.
Odrasli bolhači se lahko pojavijo že konec aprila, odvisno od leta. Običajno jih zasledimo v maju in so množično prisotni vse do julija oziroma avgusta; prezimijo v zemlji, lahko jih najdemo tudi pod rastlinskimi ostanki. Jajčeca odlagajo v zgornjo plast zemlje, tik ob gostiteljskih rastlinah. Ta so majhna, belkasta in rahlo elipsaste oblike. Ličinke so bele barve, cilindrične oblike, odrasle merijo v dolžino do 5 mm in imajo rjavo glavo
Vrsti E. papa in E. cucumeris imata v Evropi trenutno eno generacijo letno.
Vrste krompirjevih bolhačev:
- Epitrix cucumeris (Harris) (angl. potato flea beetle)
- Epitrix papa sp. n.
- Epitrix subcrinita Leconte (angl. western potato flea beetle)
- Epitrix tuberis Gentner (angl. tuber flea beetle)
Znaki napada
Odrasli bolhači se prehranjujejo z mladimi listi gostiteljskih rastlin (večinoma se prehranjujejo na zgornji strani listov, manj pogosto jih najdemo na spodnji strani). Poškodbe, ki jih povzročajo krompirjevi bolhači z izjedanjem listov, so manjše, enakomerne luknjice na listih, kar ima za posledico zmanjšano asimilacijsko površino listov, to prispeva k zmanjšani količini in kvaliteti pridelka. Če je populacija bolhačev na mladi rastlini velika, lahko nastanejo nepopravljive poškodbe, ki povzročajo propad rastline.
Ličinke poškodujejo gomolje oziroma korenike gostiteljskih rastlin, s tem da delajo rove in sicer tik pod površino kot tudi globlje. Poškodbe izgledajo podobno kot »brazgotine« na gomoljih krompirja.
Obveščanje o sumu ali pojavu
Ob sumu na pojav ali ob pojavu karantenskega ali potencialno nevarnega škodljivca ali bolezni rastlin je obvezno obveščanje po telefonu, elektronski pošti ali po navadni pošti.
Izvajalec poslovne dejavnosti (tržni pridelovalec, uvoznik, izvoznik, distributer, žlahtnitelj, predelovalec rastlin, rastlinskih proizvodov in drugih predmetov) obvesti o sumu ali pojavu fitosanitarnega inšpektorja na Območnem uradu ali glavni urad Uprave za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin.
Osebe, ki niso izvajalci poslovne dejavnosti (vrtičkarji ali drugi prebivalci) obvestijo o sumu ali pojavu:
- strokovnjaka za varstvo rastlin na: KGZS - zavod Nova Gorica, KGZS - zavod Novo mesto, KGZS - zavod Maribor, Inštitut za hmeljarstvo in pivovarstvo Slovenije ali Kmetijski inštitut Slovenije, ali
- fitosanitarnega inšpektorja na Območnem uradu Uprave za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin, ali
- glavni urad Uprave za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin.
Gostiteljske rastline
Najpomembnejši gostitelji so: krompir, jajčevec, tobak, paprika, navadni kristavec, pasje zelišče ter rastline iz družine metlikovk (Chenopodiaceae).
Širjenje škodljivca in poti prenosa
Krompirjeve bolhače je mogoče prenesti s krompirjevi gomolji (skupaj z odraslimi bolhači in ličinkami) ter z zemljo (bube) iz držav, kjer so prisotni krompirjevi bolhači (Portugalska, Španija).
Geografska razširjenost
Krompirjevi bolhači izvirajo iz Severne Amerike. V Kanadi povzroča veliko gospodarsko škodo vrsta E. tuberis.
V Evropi je bila prva najdba uradno potrjena na Portugalskem v letu 2004, ko so našli vrsti Epitrix cucumeris in Epitrix similaris na območju Azoresta in Madeire. Leta 2008 so v Španiji (v Galiciji) našli vrsto E. similaris. V letu 2010 so na Irskem našli na listih krompirja simptome, ki so jih povzročili bolhači Epitrix spp. Krompir je bil uvožen iz Portugalske. V letu 2011 so na Nizozemskem javili o najdbi vrste E. similaris, za katero na podlagi monitoringa v letu 2012 zagotavljajo, da ni več prisoten.
O najdbah krompirjevih bolhačev v ostalih delih Evrope doslej niso poročali.
Ukrepi v Evropski uniji
V skladu s Sklepom Komisije 2012/270/EU z vsemi spremembami v Sloveniji spremljamo 4 vrste bolhačev in sicer predvsem na njihovi glavni gostiteljski rastlini krompirju.
V Sloveniji smo do sedaj našli bolhače iz rodu Epitrix in sicer: E. atropae, E. pubescens in E. intermedia.
Krompirjevih bolhačev, ki so predmet programa preiskave, ki ga izvajamo v zadnjih letih, v Sloveniji nismo zasledili.
Zakonodaja
- Uredba (EU) 2016/2031 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 26. oktobra 2016 o ukrepih varstva pred škodljivimi organizmi rastlin, spremembi uredb (EU) št. 228/2013, (EU) št. 652/2014 in (EU) št. 1143/2014 Evropskega parlamenta in Sveta ter razveljavitvi direktiv Sveta 69/464/EGS, 74/647/EGS, 93/85/EGS, 98/57/ES, 2000/29/ES, 2006/91/ES in 2007/33/ES
- Uredba (EU) 2024/3115 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 27. novembra 2024 o spremembi Uredbe (EU) 2016/2031 v zvezi z večletnimi programi preiskav, uradnimi obvestili o navzočnosti nadzorovanih nekarantenskih škodljivih organizmov, začasnimi odstopanji od prepovedi uvoza in posebnih uvoznih zahtev ter določitvijo postopkov za njihovo odobritev, začasnimi uvoznimi zahtevami za zelo tvegane rastline, rastlinske proizvode in druge predmete, določitvijo postopkov za uvrščanje zelo tveganih rastlin na seznam, vsebino fitosanitarnih spričeval in uporabo rastlinskih potnih listov ter v zvezi z nekaterimi zahtevami glede poročanja za razmejena območja in preiskave v zvezi s škodljivimi organizmi ter o spremembi Uredbe (EU) 2017/625 v zvezi z nekaterimi uradnimi obvestili o neskladnosti
- 2012/270/EU: Izvedbeni sklep Komisije z dne 16. maja 2012 glede nujnih ukrepov za preprečevanje vnosa in širjenja znotraj Unije organizmov Epitrix cucumeris (Harris), Epitrix similaris (Gentner), Epitrix subcrinita (Lec.) in Epitrix tuberis (Gentner) (notificirano pod dokumentarno številko C(2012) 3137)
- 2014/679/EU: Izvedbeni sklep Komisije z dne 25. septembra 2014 o spremembi Izvedbenega sklepa 2012/270/EU glede obdobja njegove uporabe in glede premeščanja v obrate za pakiranje gomoljev krompirja s poreklom z območij, razmejenih zaradi preprečevanja širjenja znotraj Unije organizmov Epitrix cucumeris (Harris), Epitrix similaris (Gentner), Epitrix subcrinita (Lec.) in Epitrix tuberis (Gentner) (notificirano pod dokumentarno številko C(2014) 6731)
- Izvedbeni sklep Komisije (EU) 2016/1359 z dne 8. avgusta 2016 o spremembi Izvedbenega sklepa 2012/270/EU glede nujnih ukrepov za preprečevanje vnosa in širjenja znotraj Unije organizmov Epitrix cucumeris (Harris), Epitrix similaris (Gentner), Epitrix subcrinita (Lec.) in Epitrix tuberis (Gentner) (notificirano pod dokumentarno številko C(2016) 5038)
- Izvedbeni sklep Komisije (EU) 2018/5 z dne 3. januarja 2018 o spremembi Izvedbenega sklepa 2012/270/EU glede simpotomov organizmov Epitrix cucumeris (Harris), Epitrix papa sp. n., Epitrix subcrinita (Lec.) in Epitrix tuberis (Gentner) ter glede vzpostavitve zadevnih razmejenih območij (notificirano pod dokumentarno številko C(2017) 8788)