Inovativnost in tehnološki razvoj
Industrija v Sloveniji
Industrija v Sloveniji predstavlja pomemben del gospodarstva, saj je Slovenija ena izmed najbolj industrializiranih držav Evropske unije. Industrija ustvari 22,5 odstotka slovenskega BDP. Po zadnjih dostopnih podatkih Statističnega urada za leto 2022 je bilo v industriji (dejavnost rudarstvo (B), predelovalne dejavnosti (C), dejavnosti oskrbe z električno energijo, plinom in paro (D), in dejavnosti oskrbe z vodo, ravnanje z odplakami in odpadki (E) glede na SKD 2008) v Sloveniji aktivnih 22.782 podjetij. Kar 92 odstotkov industrijskih podjetij je bilo registriranih v predelovalnih dejavnostih C, v njih pa je bilo zaposlenih 224.886 oseb.
-
Slovenska industrijska strategija od leta 2021 do leta 2030
Strategije in programi- Slovenska industrijska strategija 2021 do 2030 (docx, 1.9 MB)
Inovacije in tehnološki razvoj
Inovacije so ključni dejavnik uspešnosti podjetij. Uspešna podjetja uvrščajo uvajanje inovacij med svoje najpomembnejše prednostne naloge. Glede na tempo sprememb, ki jih narekuje hiter tehnološki razvoj in družbeni izzivi, se bo vloga inovacij v prihodnosti le še krepila. Zato bodo inovacije, v povezavi z reševanjem družbenih izzivov, ostale v ospredju industrijske politike države tudi po letu 2020. Spremembe silijo podjetja k neprestani preobrazbi, uvajanju novosti in posodabljanju svojih poslovnih modelov.
Vlaganja v raziskave in tehnološki razvoj so eden ključnih dejavnikov za konkurenčnost gospodarstva. Eden glavnih virov za dostop podjetij do najnovejšega znanja in vključevanja v najnaprednejše mreže in konzorcije na področju tehnološkega razvoja predstavljajo mednarodni programi, v katerih lahko sodelujejo podjetja.
Digitalizacija v podjetništvu
Tudi tradicionalne industrije se digitalizirajo, postajajo pametne in stremijo k okoljskim izboljšavam. Podjetja morajo biti odprta za nove ideje in spremembe, spodbujati ustvarjalnost in inovativnost vseh zaposlenih ter tudi nagrajevati in izvesti dobre ideje. Vlaganja v raziskave, tehnološki razvoj in inovacije so zato ključni dejavniki za konkurenčnost gospodarstva.
Evropska vesoljska agencija
Evropska vesoljska agencija (angleško European Space Agency - ESA) je svetovno priznana medvladna organizacija, ki je nastala v sedemdesetih letih z namenom povezati znanje in sredstva posameznih evropskih držav z namenom razvoja vesoljskih tehnologij. Slovenska podjetja in razvojno raziskovalne institucije imajo možnost sodelovanja pri projektih agencije na področju vesoljskih tehnologij. Med uspešnimi projekti podjetij iz Slovenije, ki so to priložnost že izkoristila, so tudi mali sateliti.
Novice
-
Srce industrije je in bo človek
-
Video
Edini študijski program na področju vesoljske medicine: priložnost za slovenska podjetja
-
Evropska vesoljska agencija objavila razpis za slovenska podjetja in institucije
-
Tehnologija veriženja blokov za podnebne spremembe
-
Slovenija si želi dobrih tujih neposrednih investicij in skupnih zgodb o uspehu
Aktualni razpisi
Trenutno ni aktualnih objav. Celoten seznam je na voljo v zbirki javne objave.Projekti in razpisi
-
Z razvojnimi spodbudami želimo dvigniti produktivnosti slovenskega gospodarstva v smeri zelenega in digitalnega prehoda ter omogočiti enakomeren razvoj slovenskih regij. Z javnimi razpisi in drugimi oblikami dodeljevanja finančnih spodbud naslavljamo področja turizma, investicij, raziskav in razvoja, digitalizacije, podpornega okolja za podjetništvo ter seveda področje soočanja z energetsko krizo.