Čebelarjenje za invalidne osebe z namenom opolnomočenja žrtev min iz BiH – Faza 3
Obvestilo Ministrstva za zunanje in evropske zadeve
Državljanom svetujemo, da pri načrtovanju poti v tujino preverite veljavnost svojih dokumentov, spremljate razmere na območju načrtovane poti, poskrbite za ustrezno potovalno zdravstveno zavarovanje, preverite pogoje vstopa v ciljno in tranzitne države ter upoštevate navodila tamkajšnjih oblasti. Izpolnite lahko tudi spletni obrazec o vašem potovanju v tujino. V državah ali delih držav, za katere je ministrstvo izdalo priporočilo visoke oziroma najvišje stopnje previdnosti (oranžno, rdeče ali črno opozorilo) je lahko nudenje konzularne pomoči državljanom omejeno, oteženo ali onemogočeno. Državljani s potovanjem na ta območja prevzemajo tudi večjo odgovornost za morebitne posledice, ki bi nastale zaradi nezmožnosti nudenja konzularne pomoči.
Namen projekta je opolnomočiti čebelarje/čebelarke, osebe z invalidnostjo (žrtve min iz BiH), z znanjem, ki bo pripomoglo k izboljšanju učinkovitosti, uspešnosti in donosnosti čebelarske prakse v prihodnosti. Gre za nadaljevanje uspešno izvedenih projektov iz leta 2021 in 2022.
Marca 2023 je potekala otvoritev Čebelarskega centra v Banja Luki. Ob otvoritvi centra je bilo v Banja Luki izvedeno krajše dvodnevno usposabljanje. Izobraževalnega usposabljanja s področja čebelarstva se je udeležilo 42 čebelarjev žrtev min ter 5 predstavnikov mesta Banja Luke in Fakultete za kmetijstvo. Udeleženci usposabljanja so bili tako iz Republike Srbske kot Federacije BiH. Usposabljanje sta izvedla čebelarska inštruktorja Slovenske čebelarske akademije. Na usposabljanju so bile prisotne tudi 3 ženske, sorodnici žrtev min, ter predstavnica Fakultete za kmetijstvo iz Banje Luke. Študijskega obiska v Sloveniji, ki je potekal junija, se je udeležilo 11 čebelarjev iz celotne BiH. Osrednja nit obiska je bila poleg temeljnih veščin s področja čebelarjenja predvsem genetska čistost kranjske čebele in njena vzreja ter znanje, sredstva in okolje, ki so potrebni za vzpostavitev novih plemenilnih postaj. Partnerska organizacija UDAS je v okviru projekta nabavila manjšo opremo za čebelarje žrtve min, ki so bili prisotni na usposabljanju in člane združenja čebelerjev žrtev min »PČELICA« (tehtnice, posode za med, destilator medu, satna osnova, zbiralec propolisa, pvc rešetke, čebelarski nož, hrana za čebele..). V decembru 2023 se je za novo ustanovljeni čebelarski center v Banja Luki nabavila dodatna oprema: polnilnica medu, sterilizator voska, topilec voska, črpalka za pretakanje medu, sublimator oksalne kisline, duplikator z mešalcem in samoobračalno točilo za med.
V oktobru 2023 so se v osnovnih šolah v Banja Luki in okolici organizirali »medeni zajtrki« oz. »medene urice«. Organizacija UDAS je skupaj s čebelarji žrtvami min izvedla druženje z učenci iz petih osnovnih šol. Učencem in učenkam je bila predstavljena čebela, njene telesne značilnosti, njen pomen za človeka in njena vloga v naravi. Promocija čebelarjenja za žrtve min poteka tudi preko na novo vzpostavljene platforme www.pcelica.rs.ba. Na tem mestu so med drugim objavljene uspešne zgodbe žrtev min, ki se že ukvarjajo s čebelarstvom.