Skoči do osrednje vsebine

Obvestilo Ministrstva za zunanje in evropske zadeve

Državljanom svetujemo, da pri načrtovanju poti v tujino preverite veljavnost svojih dokumentov, spremljate razmere na območju načrtovane poti, poskrbite za ustrezno potovalno zdravstveno zavarovanje, preverite pogoje vstopa v ciljno in tranzitne države ter upoštevate navodila tamkajšnjih oblasti. Izpolnite lahko tudi spletni obrazec o vašem potovanju v tujino. V državah ali delih držav, za katere je ministrstvo izdalo priporočilo visoke oziroma najvišje stopnje previdnosti (oranžno, rdeče ali črno opozorilo) je lahko nudenje konzularne pomoči državljanom omejeno, oteženo ali onemogočeno. Državljani s potovanjem na ta območja prevzemajo tudi večjo odgovornost za morebitne posledice, ki bi nastale zaradi nezmožnosti nudenja konzularne pomoči.

Dve ženski, obrnjeni s hrbtom proti kameri, pripravljata hrano v zavetišču.

Priprava hrane v zavetišču | Avtor: Slovenska karitas

Slovenska karitas je v sodelovanju s Caritas Lebanon in mednarodnimi organizacijami na terenu izvedla projekt, ki je omogočil 70 ženskam žrtvam nasilja na podlagi spola ter njihovim 82 otrokom celostno oskrbo, zaščito in opolnomočenje v dveh zavetiščih libanonskega karitasa.

Zaradi dolgotrajne vojne v Siriji se je povečalo nasilje na podlagi spola. V državi primanjkuje sredstev za pomoč beguncem.

V okviru projekta je bila zagotovljena varnost z namestitvijo, oskrbo s prehrano, higienskimi pripomočki in obleko ter z zdravstveno oskrbo na skritih lokacijah. Vse ženske in dekleta so prejele dodatne psihosocialne in pravne storitve ter se izobraževale za osnovne veščine (šiviljski, kuharski in frizerski tečaji …), s katerimi bi si lahko poiskale zaposlitev. Projekt je potekal v dveh zavetiščih Caritasa Lebanon (Oak in Cedar) v regiji Mount Lebanon, ki vsako lahko sprejme 80 žensk. Sirskim in drugim begunkam je bila omogočena varna namestitev v zavetiščih na dveh skritih lokacijah. Namestitev jim je omogočala redne obroke hrane, higienske potrebščine, posteljnino, oblačila in čevlje. V zavetiščih je stalno zaposleno izkušeno osebje različnih profilov, ki so bili žrtvam na voljo v sklopu projekta. Opravljali so razgovore z žrtvami, pojasnili storitve, ki so jim na voljo v okviru zavetišča, predlagali rešitve, jih spremljali v bolnišnice in lekarne. Vključene so bile tudi v pripravo individualnega načrta reševanja njihovega problema. Zagotovljena jim je bila tudi zdravstvena oskrba in dostop do zdravil. V sklopu te oskrbe je potekalo tudi ozaveščanje o temah, povezanih z zdravjem. Hkrati se je skrbelo za duševno stanje in zdravje begunk, v sklopu katerih so bile izvedene ocene psihičnega stanja, psihološka svetovanja in psihoterapevtske dejavnosti za otroke. Prejele so tudi pravno pomoč.

Programe opolnomočenja se je zaključilo z izvedbo kuharskih, šiviljskih in frizerskih tečajev. Ker je bil projekt izveden med pandemijo covida-19, so zavetišča sprejela številne preventivne ukrepe za zajezitev virusa. Organizirala so npr. antibakterijsko razkuževanje, razdelila sanitetni material in zgradila in opremila štiri sobe s kopalnicami za izolacijo žensk in deklet, ki so prišla v zavetišča med pandemijo.