Čiščenje odpadnih voda v povodju Dojranskega jezera
Obvestilo Ministrstva za zunanje in evropske zadeve
Državljanom svetujemo, da pri načrtovanju poti v tujino preverite veljavnost svojih dokumentov, spremljate razmere na območju načrtovane poti, poskrbite za ustrezno potovalno zdravstveno zavarovanje, preverite pogoje vstopa v ciljno in tranzitne države ter upoštevate navodila tamkajšnjih oblasti. Izpolnite lahko tudi spletni obrazec o vašem potovanju v tujino. V državah ali delih držav, za katere je ministrstvo izdalo priporočilo visoke oziroma najvišje stopnje previdnosti (oranžno, rdeče ali črno opozorilo) je lahko nudenje konzularne pomoči državljanom omejeno, oteženo ali onemogočeno. Državljani s potovanjem na ta območja prevzemajo tudi večjo odgovornost za morebitne posledice, ki bi nastale zaradi nezmožnosti nudenja konzularne pomoči.
V zadnjih desetletjih so Dojransko jezero doletele številne ekološke nesreče, ki so prizadele življenjske združbe v jezeru. Povečalo se je tudi obremenjevanje s hranili, katerih vnos je posledica razmaha turizma in urbanizacije v okolici jezera. Skupna posledica vseh negativnih vplivov je, da je jezero začelo izgubljati svojo stabilnost, izginile ali celo izumrle so tudi nekatere vrste za Dojransko jezero značilnih organizmov.
Izgradnja čistilnih naprav za odpadne komunalne vode, ki se izlivajo v jezero, predstavlja prvi in najbolj nujen ukrep za izboljšanje stanja jezera. Rastlinske čistilne naprave, ki so del projekta, so trajnosten in zanesljiv način čiščenja odpadne vode, ki je skladen z naravnim okoljem jezera in ga bodo lokalni upravljavci lahko sprejeli in zanj skrbeli. V sklopu projekta bodo torej zgrajene konvencionalna čistilna naprava za čiščenje komunalnih odpadnih voda na osnovi tehnologije MBBR za mestna območja Novi Dojran, Stari Dorjan in Sretenovo ter dve rastlinski čistilni napravi za naselji Furka in Crničani. S tem se bo po mnenju strokovnjakov zmanjšal vnos škodljivih hranil v jezero do 75 %. Poleg tega bo nova infrastruktura zmanjšala onesnaževanje jezera z odpadnimi vodami in omogočila revitalizacijo ekosistema ter vzpostavitev odporne infrastrukture za čiščenje odpadnih voda, ki ima manjšo porabo energije. Izvedlo se bo tudi usposabljanje zaposlenih za upravljanje s čistilnimi napravami in več presoj vplivov na okolje.
Z vzpostavitvijo energetsko učinkovitih in na naravi temelječih sistemov čiščenja odpadnih voda bo zagotovljeno tudi spodbujanje trajnostnega razvoja občine Dojran. Poleg tega bosta izboljšana kakovost vode in ekološko stanje Dojranskega jezera neposredno pripomogla k zagotavljanju pravic lokalne skupnosti do varnega, čistega in zdravega okolja ter omogočila gospodarsko rast na podlagi izboljšanih pogojev za razvoj turizma.
Izvedene aktivnosti: Izdelana in dodelana je bila projektna dokumentacija (gradbeno dovoljenje, tehnična dokumentacija, razpisna dokumentacija in študija o presoji vplivov na okolje) za izgradnjo čistilne naprave za čiščenje komunalnih odpadnih voda iz mest Nov Dorjan – Dojran – Star Dojran. Pripravljena je bila tudi razpisna dokumentacija za izgradnjo rastlinske čistilne naprave v vasi Furka in podpisana izvajalska pogodba z izbranim projektantskim podjetjem Geomap Dizajn Dooel Skopje. Prav tako sta bila pripravljena razpisna dokumentacija in izveden javni razpis za izgradnjo kanalizacijskega omrežja v sklopu izgradnje rastlinske čistilne naprave v vasi Crničani. Podpisana je bila tudi pogodba z izbranim izvajalcem EHI d.o.o. Skopje, ki je že pričel z gradbenimi aktivnostmi.
V drugem poročevalskem obdobju je bil v sklopu izgradnje čistilne naprave za čiščenje komunalnih voda iz mest Nov Dorjan – Dojran – Star Dojran 1. decembra objavljen razpisni postopek za izbiro izvajalca. Odpiranje ponudb je potekalo v januarju. V sklopu izgradnje rastlinske čistilne naprave v vasi Crničani je bila v tem obdobju zaključena izgradnja kanalizacije. Izdelana je bila tudi tehnična dokumentacija za gradnjo rastlinske čistilne naprave.