Odpravljanje temeljnih vzrokov diskriminacije žensk v Albaniji
Obvestilo Ministrstva za zunanje in evropske zadeve
Državljanom svetujemo, da pri načrtovanju poti v tujino preverite veljavnost svojih dokumentov, spremljate razmere na območju načrtovane poti, poskrbite za ustrezno potovalno zdravstveno zavarovanje, preverite pogoje vstopa v ciljno in tranzitne države ter upoštevate navodila tamkajšnjih oblasti. Izpolnite lahko tudi spletni obrazec o vašem potovanju v tujino. V državah ali delih držav, za katere je ministrstvo izdalo priporočilo visoke oziroma najvišje stopnje previdnosti (oranžno, rdeče ali črno opozorilo) je lahko nudenje konzularne pomoči državljanom omejeno, oteženo ali onemogočeno. Državljani s potovanjem na ta območja prevzemajo tudi večjo odgovornost za morebitne posledice, ki bi nastale zaradi nezmožnosti nudenja konzularne pomoči.
Projekt je bil namenjen odpravljanju temeljnih vzrokov diskriminacije žensk in deklic v Prrenjasu in Devollu. Doseženih je bilo pet rezultatov: Odločevalci razumejo vpliv norm, vrednot in zakonov na diskriminacijo proti ženskam; Deklice in dečki poznajo načelo enakosti spolov in pridobijo orodja za naslavljanje temeljnih vzrokov diskriminacije; Boljši dostop do informacij o upravljanju z odpadki glede na spol; Boljši dostop do varnih, odprtih in dostopnih zelenih in javnih površin za ženske in deklice; Lokalni deležniki razumejo in vključujejo vidik spola v svoje aktivnosti
V triletnem obdobju so bile pripravljene 3 raziskave in 5 priporočil, in sicer: raziskava o enakosti spolov SIGI, raziskava o vplivu socialnih institucij za upravljanje z odpadki in raziskava o varnosti žensk in deklet ter priporočila za zmanjšanje neenakosti spolov in preprečevanje diskriminacije žensk, priporočila za boljše vključevanje žensk v upravljanje z odpadki, priporočila za podjetja in izvajalce projektov upravljanja z odpadki za vključevanje spola, priporočila za vzpostavljanje ekonomskih dejavnosti za ženske in priporočila za odločevalce o oblikovanju dokumentov za zagotavljanje zelenih javnih površin.
Skupaj z zagovorniškimi srečanji, ozaveščevalnimi dogodki in srečanji ter usposabljanjem mladih, so izboljšali razumevanje temeljnih vzrokov diskriminacije in krepili pravice deklet in žensk v zasebni in javni sferi v Prrenjasu in Devollu. 206 mladih, od tega 15 mladih vodij in 191 mladih, ki so sodelovali v delavnicah, so osvojili razumevanje vpliva spolnih stereotipov na položaj žensk v družbi, 184 odločevalcev se je seznanilo z vplivom vrednot, norm in zakonov na položaj žensk v družbi na splošno in specifično v odnosu z upravljanjem odpadkov in varnih mest. Tako mladi kot tudi Observatory v okviru ozaveščevalnih dogodkov je v svoje dejavnosti vključilo vsaj 35 žensk iz Prrenjasa, Devolla in Korce. Sodelovanje z veleposlaništvom v okviru srečanja v Korci, kjer je potekal tudi ogled filma o Ivani Kobilici, in pri dogodku, ki je potekal v Korci na temo enakosti spolov in vode, kot tudi srečanja s parlamentarkami, predstavlja dodano vrednost in širši domet od načrtovanega.