Krepitev kapacitet na področju razvoja gospodarstva in povezovanje med RS in UA
Obvestilo Ministrstva za zunanje in evropske zadeve
Državljanom svetujemo, da pri načrtovanju poti v tujino preverite veljavnost svojih dokumentov, spremljate razmere na območju načrtovane poti, poskrbite za ustrezno potovalno zdravstveno zavarovanje, preverite pogoje vstopa v ciljno in tranzitne države ter upoštevate navodila tamkajšnjih oblasti. Izpolnite lahko tudi spletni obrazec o vašem potovanju v tujino. V državah ali delih držav, za katere je ministrstvo izdalo priporočilo visoke oziroma najvišje stopnje previdnosti (oranžno, rdeče ali črno opozorilo) je lahko nudenje konzularne pomoči državljanom omejeno, oteženo ali onemogočeno. Državljani s potovanjem na ta območja prevzemajo tudi večjo odgovornost za morebitne posledice, ki bi nastale zaradi nezmožnosti nudenja konzularne pomoči.
Projekt, ki ga bo v letu 2024 implementiral Center za evropsko prihodnost–CEP, bo s prenosom dobrih praks in znanj iz Slovenije naslovil potrebe predstavnikov lokalnih in regionalnih oblasti Ukrajine in jim omogočil učinkovitejše vsakodnevno udejstvovanje pri ključnih reformah znotraj procesov obnove in razvoja.
Lokalni razvoj v Ukrajini je ključen aspekt politik obnove Ukrajine in prav tako tudi reforme decentralizacije, ki v Ukrajini teče že deseto leto. Lokalne skupnosti pri tem predstavljajo ključno gonilno silo, kar je potrdila tudi letošnja Konferenca o okrevanju Ukrajine v Berlinu. V času ruske agresije nad Ukrajino vlagajo velike napore v procese ponovne oživitve lokalnih gospodarstev, povečanja produktivnosti, pridobivanja tujih investicij, s čimer želijo prebivalcem zagotoviti boljše življenje – kljub vsakodnevnemu soočanju z izzivi zaradi nevarnosti, pomanjkanja administrativnih kapacitet, škode na infrastrukturi in izzivom nudenja osnovnih storitev in pomoči prebivalcem. Z investicijami v infrastrukturo, izobraževanje, zdravstvo in druge osnovne storitve gradijo temelje uspešne in inkluzivne družbe ter tudi priložnosti za gospodarski napredek in družbeno kohezijo, kar je tesno povezano tudi z jasno evropsko perspektivo Ukrajine za članstvo v EU oz. njenimi sektorskimi politikami.
Uspeh procesov obnove bo odvisen od hitre oživitve lokalne gospodarske dejavnosti ter od učinkovitega kombiniranja obsežnih projektov nacionalnega/regionalnega pomena z manjšimi lokalnimi projekti. Nadgradnja absorpcijskih kapacitet ter učinkovita koordinacija ravni državne uprave (nacionalna, regionalna in lokalna) bodo bistvenega pomena. Lokalni razvoj je večplasten proces, ki v Ukrajini povezuje deležnike politike obnove in okrevanja z vseh treh ravni.
Več delavnic in terenskih obiskov, združenih v 8-dnevni delovni obisk v Sloveniji, se bodo udeležili predstavniki lokalnih, regionalnih oblasti in drugih organizacij ter relevantnih državnih institucij Ukrajine ter slovenski zasebni sektor in različni akterji gospodarske sfere. Delavnice in terenske obiske bodo povezovale teme trajnostnega razvoja, kot so upravljanja z odpadki in politika »Zero Waste«, delovanje komunalnih podjetij ter koncept Novega evropskega Bauhausa; teme sodelovanja s tujimi investitorji; ter izobraževanja in krepitve podjetništva. Projekt bo zastavil okvir za nadaljnje skupno in bolj povezano udejstvovanje slovenskih akterjev s področja gospodarstva in zasebnega sektorja v Ukrajini na podlagi prepoznanih priložnosti procesov obnove in lokalnega razvoja v Ukrajini.