Krepitev podjetništva in vloge kmečkih žensk v Srbiji
Obvestilo Ministrstva za zunanje in evropske zadeve
Državljanom svetujemo, da pri načrtovanju poti v tujino preverite veljavnost svojih dokumentov, spremljate razmere na območju načrtovane poti, poskrbite za ustrezno potovalno zdravstveno zavarovanje, preverite pogoje vstopa v ciljno in tranzitne države ter upoštevate navodila tamkajšnjih oblasti. Izpolnite lahko tudi spletni obrazec o vašem potovanju v tujino. V državah ali delih držav, za katere je ministrstvo izdalo priporočilo visoke oziroma najvišje stopnje previdnosti (oranžno, rdeče ali črno opozorilo) je lahko nudenje konzularne pomoči državljanom omejeno, oteženo ali onemogočeno. Državljani s potovanjem na ta območja prevzemajo tudi večjo odgovornost za morebitne posledice, ki bi nastale zaradi nezmožnosti nudenja konzularne pomoči.
Projekt je namenjen krepitvi podjetništva in vloge ranljivih kmečkih žensk na podeželju JV Srbije. V primerjavi z moškimi so v neenakem položaju, večina s slabšo izobrazbo, malo premoženja, dohodka, posledično z manj pravicami in možnosti odločanja v družini in družbi. Pogosto so žrtve nasilja. Večinoma se ukvarjajo s samooskrbnim kmetijstvom z nizkim dohodkom in imajo malo časa za dostop do boljših delovnih priložnosti in kvalitete življenja. Cilj projekta je povečati dohodek in opolnomočiti 60 ranljivih žensk iz občin Aleksinac, Vlasotince, Babušnica in Pirot, z omogočanjem začetka ali razširitve malega podjetja na področju predelave hrane ali kmečkega turizma ter podpore lokalnih politikov z vključevanjem vidika spola v politike. Cilj se dosega z nizom aktivnosti za ženske. Med njimi z ozaveščanjem o njihovih pravicah, skrbi za zdravje in preventivi pred nasiljem; z izmenjavo izkušenj z uspešnimi podjetnicami v kmetijstvu v Srbiji in Sloveniji; z usposabljanjem o vodenju podjetij, kakovosti in varnosti hrane ter e-trženju. Cilj se dosega tudi z obnovo prostorov, opremo, certifikacijo in blagovno znamko izdelkov žensk. Dostop do novega trga jim bo omogočen z obiskom na sejmih v Srbiji, s spletno prodajo in promocijo v srbskih medijih. K njihovemu napredku pripomore tudi vključevanje vidika enakosti spolov v občinske proračune in subvencioniranje pobud žensk v štirih ciljnih občinah v Srbiji. Partnerji pri projektu so tudi slovenski občini Kočevje in Razkrižje ter Kmetijsko gozdarska zbornica, ki bodo podelili svoje izkušnje z ženskami in predstavniki občin iz Srbije. Doseženi rezultati bodo vodili do večjega dohodka in socialnega vključevanja žensk ter do enakih možnosti odločanja žensk v zasebnem in javnem življenju. S tem se prispeva k uresničevanju podcilja trajnostnega razvoja 5.5.
Aprila 2023 je bila ustanovljena 6-članska projektna usmerjevalna skupina. Seznam kmečkih žensk, ki sodelujejo v projektu, je bil dokončan v sredini maja. Skupno je bilo izbranih 60 žensk za sodelovanje pri projektu, in sicer: 20 žensk iz občine Pirot, 15 žensk iz občine Aleksinca, 13 žensk iz občine Babušnice in 12 žensk iz občine Vlasotince. Maja in junija je v vsaki od štirih sodelujočih občin bila izvedena dvodnevna uvodna delavnica na temo pravic žensk, preprečevanja ženskih bolezni, spolnega nasilja, diskriminacije žensk na podeželju, reproduktivnega zdravja in možnosti za razvoj. Avgusta so bili izvedeni trije enodnevni obiski uspešnih malih kmetijskih podjetij v lasti žensk v Srbiji, ki so začela z nizkimi naložbami in se ukvarjajo s predelavo hrane (sadja, zelenjave, mleka in mesa) in podeželskim turizmom za izmenjavo izkušenj z upravičenkami projekta. Septembra je bil organiziran tudi 3-dnevni študijski obisk v Sloveniji pri družinskih kmetijskih podjetij v Sloveniji za 22 upravičenk. Potekal je v partnerskih slovenskih občinah, Kočevje in Razkrižje. Med drugim je obisk vključeval ogled turistične in sadjarske kmetije, čebelarskega muzeja in podjetniškega inkubatorja. Sodelujoče so imele tudi možnost predstavitve svojih izdelkov slovenskim gostom v Hotelu Ajda. Slovenska karitas je v tem obdobju poročanja že prevzela 30 pametnih telefonov, ki so donacija slovenskega podjetja T- 2 d.o.o., da bi sodelujočim v projektu omogočili e-trženje svojih izdelkov in storitev. Začela se je tudi obnova skupnih prostorov za obdelavo hrane in zelenjave v občini Aleksinac, od česar bo imelo koristi najmanj 15 žensk iz te občine. S strani Kmečkega glasa in Nedeljskega dnevnika sta bila pripravljena prva prispevek o projektu na podlagi študijskega obiska žensk v Sloveniji.
V drugem poročevalskem obdobju je bilo na področju osnov vodenja in upravljanja manjših podjetij usposobljenih 57 žensk. V pripravi je program usposabljanja za e-trženje in v procesu uvoz 30 telefonov, ki jih donira T-2. Obnovljeni so bili skupni prostori za vzpostavitev skupne proizvodne linije za predelavo domače hrane s strani občiine Aleksinac v kraju Korman. Lokalni oblikovalci politik postajajo dovzetni za podporo ženskega podjetništva v kmetijstvu, saj je CBN izbral strokovnjakinjo, ki bo občinama Babušnica in Vlasotince svetovala pri vključevanju načela enakosti spolov v vse občinske proračunske programe.