Skoči do osrednje vsebine

Narodna banka Moldavije - Institucionalna preobrazba v učečo se organizacijo (NBM LearnOrgLab)

Obvestilo Ministrstva za zunanje in evropske zadeve

Državljanom svetujemo, da pri načrtovanju poti v tujino preverite veljavnost svojih dokumentov, spremljate razmere na območju načrtovane poti, poskrbite za ustrezno potovalno zdravstveno zavarovanje, preverite pogoje vstopa v ciljno in tranzitne države ter upoštevate navodila tamkajšnjih oblasti. Izpolnite lahko tudi spletni obrazec o vašem potovanju v tujino. V državah ali delih držav, za katere je ministrstvo izdalo priporočilo visoke oziroma najvišje stopnje previdnosti (oranžno, rdeče ali črno opozorilo) je lahko nudenje konzularne pomoči državljanom omejeno, oteženo ali onemogočeno. Državljani s potovanjem na ta območja prevzemajo tudi večjo odgovornost za morebitne posledice, ki bi nastale zaradi nezmožnosti nudenja konzularne pomoči.

S projektnimi aktivnostmi se zagotavlja, da Narodna banka Moldavije (NBM) postane učeča se organizacija. Z razvojem posameznikov, timov ter celotne institucije se krepi zavedanje o pomenu vseživljenjskega učenja, izobraževanja odraslih ter upravljanja znanja. V obdobju od junija 2023 do konca leta 2025 se krepi individualne spretnosti zaposlenih za učenje in izmenjavo znanja (vsaj 60 zaposlenih) ter timske zmogljivosti (vsaj 70 vodij) za izboljšanje učinkovitega sodelovanja med oddelki (skupaj vsaj 200 zaposlenih).
Zaposleni pridobivajo veščine organizacijskega učenja in upravljanja znanja, vodstvene veščine ter mehke veščine, s čimer se krepita organizacijska kultura in kultura učenja. Zaposleni so tako opolnomočeni, da osvojena znanja in izkušnje lahko učinkovito delijo znotraj in izven banke med in po zaključku trajanja projekta. Boljši medosebni odnosi izboljšujejo poslovanje ter prispevajo k zmanjšanju fluktuacije.
S pridobljenim znanjem bo NBM bolj pripravljena na globalne spremembe in izzive. Kot učeča se organizacija postaja bolj agilna, pripravljena in osredotočena na trajnost za izpolnjevanje svojega mandata. To prispeva k nenehni rasti njene vloge v moldavskem socialnem in gospodarskem kontekstu v korist celotne družbe. NBM tako povečuje svojo prepoznavnost v javnosti kot zanesljiva, odgovorna in pregledna finančna institucija doma in v tujini.
CEF v projektne aktivnosti vključuje tudi strokovnjake Ministrstva za finance Nizozemske, centralnih bank Nizozemske, Romunije, Francije in Slovenije ter drugih javnih institucij v Moldaviji (Davčna uprava, Ministrstvo za finance ter resorna ministrstva).

Otvoritev projekta je potekala junija 2023 v Moldaviji, kar je sovpadalo z 32. obletnico praznovanja NBM. Dogodka se je udeležilo 400 zaposlenih ter zunanji partnerji. Po otvoritvi je sledila delavnica ter terensko delo, ki je vključevalo pobiranje odpadkov v naravi. V okviru aktivnosti projekta je bila skupina 18 zaposlenih vključena v izobraževanje in usposabljanje za notranje trenerje. Na pobudo udeležencev je bil zasnovan ToT klub, ki je do konca septembra izvedel tri srečanja, na katerih so zaposleni ob pomoči mentorja poglabljali pridobljeno znanje. Izvedena je bila tudi enodnevna delavnica, kjer so vodje enot obravnavali (idealno) organizacijsko kulturo.
Poleg tega je 66 vodij sodelovalo pri izpeljavi delavnice, ki je bila namenjena vzpostavitvi skupnega razumevanja organizacijske kulture ter zasnovi akcijskega načrta (nabor aktivnosti), ki bodo banki pomagale doseči strateške cilje. Delavnica je prispevala k boljšemu razumevanju tematike ter pomembnosti vodstvenih veščin. Projektna skupina je razvila vizualna podobo projekta (logo in slogan #LearnShareGrowTogether).
V obdobju drugega poročanja je bila izvedena delavnica na temo izmenjave znanja s Tiger-ji. 58 vodij oddelkov se je udeležilo usposabljanja za izboljšanje veščin upravljanja sprememb in sprejemanja odločitev. 210 zaposlenih je sodelovalo na webinarju z naslovom Razvijanje kulture delitve znanja, 100 pa se jih je udeležilo webinarja z naslovom Kako lahko fizično okolje podpira učenje in sodelovanje. Potekala je tudi medinstitucionalna izmenjava znanj in izkušenj na letnem srečanju Learn4Dev.