Protiminsko delovanje v Bosni in Hercegovini v letih 2023 in 2024
Obvestilo Ministrstva za zunanje in evropske zadeve
Državljanom svetujemo, da pri načrtovanju poti v tujino preverite veljavnost svojih dokumentov, spremljate razmere na območju načrtovane poti, poskrbite za ustrezno potovalno zdravstveno zavarovanje, preverite pogoje vstopa v ciljno in tranzitne države ter upoštevate navodila tamkajšnjih oblasti. Izpolnite lahko tudi spletni obrazec o vašem potovanju v tujino. V državah ali delih držav, za katere je ministrstvo izdalo priporočilo visoke oziroma najvišje stopnje previdnosti (oranžno, rdeče ali črno opozorilo) je lahko nudenje konzularne pomoči državljanom omejeno, oteženo ali onemogočeno. Državljani s potovanjem na ta območja prevzemajo tudi večjo odgovornost za morebitne posledice, ki bi nastale zaradi nezmožnosti nudenja konzularne pomoči.
Bosna in Hercegovina (BiH) se več kot 25 let po končanju oboroženih spopadov še vedno sooča s problemom min in neeksplodiranih ubojnih sredstev (NUS), ki ostajajo velika ovira za razvoj niza družbeno-ekonomskih segmentov. BiH sama nima potrebnih sredstev za reševanje minskega problema, zato išče pomoč tujih donatorjev in organizacij kot je ITF. Namen delovanja ITF v BiH je zagotoviti učinkovito in nemoteno izvajanje projektov protiminskega delovanja v skladu s strategijo BiH. Na ta način se želi zagotavljati osebna varnost prebivalcev ter posledično spodbujati trajnostni razvoj države.
Projekt v obdobju 2023-2024 predvideva pregled okoli 8 km2 minsko/NUS onesnaženega/sumljivega ozemlja in izvedbo približno 6 projektov ostalih komponent protiminskega delovanja (pomoč žrtvam min, rehabilitacija, ozaveščanje o nevarnosti min/NUS, podpora strukturam, oprema, usposabljanja, ipd), glede na obseg donatorskih sredstev.
V prvih dveh obdobjih poročanja je bilo prek razpisov očiščenega / razminiranega ozemlja 699.453 m2 - najdenih je bilo 39 min in 172 NUS na skupno 29 projektnih lokacijah.
V občinah Fojnica, Mostar in Bosanska Krupa je bil opravljen integriran pregled 2.031.266 m2 minsko sumljivega ozemlja. Na 9 lokacijah je bilo najdenih 17 min in 17 NUS.
V sklopu ostalih projektnih aktivnosti na področju protiminskega delovanja je bil izveden turnir sedeče odbojke, ki se ga je udeležilo 8 mednarodnih ekip. Prav tako je bil kot podpora nacionalnim strukturam (deminerskemu bataljonu BiH) opravljen nakup zaščitne opreme (220 vizirjev). V letu 2023 je potekal tudi projekt digitalizacije upravljanja razminiranih zemljišč na okrožju Brčko, katerega cilj je bil prispevati k razvoju podeželskih skupnosti, ki so jih prizadele mine, z boljšimi rešitvami za rabo zemljišč na območju okrožja, ter prispevati k preglednejšemu delu vlade Brčkega na področju upravljanja zemljišč.