Psihosocialna rehabilitacija ukrajinskih beguncev
Obvestilo Ministrstva za zunanje in evropske zadeve
Državljanom svetujemo, da pri načrtovanju poti v tujino preverite veljavnost svojih dokumentov, spremljate razmere na območju načrtovane poti, poskrbite za ustrezno potovalno zdravstveno zavarovanje, preverite pogoje vstopa v ciljno in tranzitne države ter upoštevate navodila tamkajšnjih oblasti. Izpolnite lahko tudi spletni obrazec o vašem potovanju v tujino. V državah ali delih držav, za katere je ministrstvo izdalo priporočilo visoke oziroma najvišje stopnje previdnosti (oranžno, rdeče ali črno opozorilo) je lahko nudenje konzularne pomoči državljanom omejeno, oteženo ali onemogočeno. Državljani s potovanjem na ta območja prevzemajo tudi večjo odgovornost za morebitne posledice, ki bi nastale zaradi nezmožnosti nudenja konzularne pomoči.
Cilj projekta je bil izboljšati psihosocialno dobrobit 56 ukrajinskih begunk in beguncev (otrok in staršev) v Sloveniji, ki so utrpeli travmatične izkušnje oboroženega konflikta v državi.
Projekt je naslavljal ukrajinske begunke in begunce, ki so bili udeleženi v oboroženem konfliktu v Ukrajini in so bili zaradi tega primorani pobegniti iz države. Ti otroci in njihovi starši imajo pogoste psihične težave in travme, ki so posledica življenja v nevarnem okolju. Otroci, ki so doživeli bombni napad, so boječi, nekateri so izgubili družinske člane in članice, drugi so notranje razseljeni in soočeni s povsem novim okoljem ali pa so zaradi izgube prihodkov potisnjeni na socialni rob.
Psihosocialna rehabilitacija ukrajinskih begunk in beguncev na Debelem rtiču je bila uspešno izvedena v obdobju od 20. 11. do 4. 12. 2022. Na podlagi preteklih izkušenj je znano, da se preko takšne terapije izboljša psihosocialni status otrok in mladostnikov, kar pogojuje splošno dobro počutje v njihovi mladosti in v prihodnje. Ker so udeleženke in udeleženci projekta iz družin, ki so izkusile tegobe konflikta in so hkrati izpostavljeni revščini, jim terapija pogosto predstavlja novo upanje in videno alternativo, kaj lahko dosežejo v prihodnje. Udeleženci in udeleženke so se vključili v razne aktivnosti, kot npr. v cirkuško pedagogiko, plavalne tečaje, raziskovanje morske obale, delavnice za umiritev in sproščanje ter ustvarjalne delavnice. Družine so se med seboj tudi povezale in sklenile prijateljstva, kar jim bo pomagalo, da se v Sloveniji ne bodo počutile tuje.