Skoči do osrednje vsebine

Obvestilo Ministrstva za zunanje in evropske zadeve

Državljanom svetujemo, da pri načrtovanju poti v tujino preverite veljavnost svojih dokumentov, spremljate razmere na območju načrtovane poti, poskrbite za ustrezno potovalno zdravstveno zavarovanje, preverite pogoje vstopa v ciljno in tranzitne države ter upoštevate navodila tamkajšnjih oblasti. Izpolnite lahko tudi spletni obrazec o vašem potovanju v tujino. V državah ali delih držav, za katere je ministrstvo izdalo priporočilo visoke oziroma najvišje stopnje previdnosti (oranžno, rdeče ali črno opozorilo) je lahko nudenje konzularne pomoči državljanom omejeno, oteženo ali onemogočeno. Državljani s potovanjem na ta območja prevzemajo tudi večjo odgovornost za morebitne posledice, ki bi nastale zaradi nezmožnosti nudenja konzularne pomoči.

Na fotografiji je direktor platforme SLOGA Max Zimani skupaj z generalnim direktorjem Edvinom Skrtom, vodjo sektorja Vesno Čuber in skrbnico projekta Natašo Kos

Srečanje predstavnikov MZEZ in platforme Sloga | Avtor: SLOGA, platforma NVO

Zadnji Eurobarometer na temo "Državljani EU in razvojno sodelovanje" iz leta 2022 ugotavlja, da se več kot sedem od desetih vprašanih v Sloveniji (71 %) strinja, da bi moral biti boj z revščino v partnerskih državah ena od glavnih prioritet EU, kar je manj od povprečja EU, ki znaša 80 %. Raziskava #ClimateOfChange med mladimi v Sloveniji je pokazala, da je dojemanje revščine in lakote na drugem mestu (40 %) najresnejših težav, s katerimi se spoprijema svet, takoj za degradacijo okolja (51 %). Da podnebna, geopolitična in prehranska kriza sovpadajo, kaže pomen instrumentov mednarodnega razvojnega sodelovanja (MRS) in humanitarne pomoči (HP) za hitro in trajno delovanje EU v sodelovanju s partnerskimi državami. Nujno je torej dodatno ozaveščati predvsem politično javnost o pomenu, teži in nujnosti krepitve MRS in HP, da bodo odzivi na učinke sovpadanja kriz za trajnostni razvoj zadostni.
Cilj projekta je preko raznovrstnih aktivnosti ozaveščati javnost o pomenu mednarodnega razvojnega sodelovanja in humanitarne pomoči za trajnostni razvoj v Sloveniji, s poudarkom na krepitvi enakosti spolov in varovanja okolja. S projektom želimo v Sloveniji povečati zavedanje o tem, da mora biti boj z revščino v partnerskih državah ena od glavnih prednostnih nalog vlade. Z organizacijo 104 dogodkov v 29 mesecih, ki naj bi pritegnili 1650 udeležencev in 4200 obiskovalcev, z razstavami in številnimi objavami na družbenih omrežjih želimo doseči 548 800 ljudi.
Ozaveščena javnost razume, aktivno podpira dejavnosti NVO in vlade ter zahteva izpolnjevanje zavez, ki jih država ima na obeh področjih. Če želimo odločno prispevati k izpolnitvi ciljev - odprava revščine, zmanjšanje neenakosti in pospešiti trajnostni razvoj v partnerskih državah, moramo zagotoviti dodatna finančna sredstva za izpolnitev zaveze 0,33 % BND.

SLOGA je pripravila in objavila vsebine s področja mednarodnega razvojnega sodelovanja, humanitarne pomoči in ciljev trajnostnega razvoja. NVO je redno pozivala k prispevkom, k soustvarjanju časopisa Najboljše novice iz sveta, k soustvarjanju blogov z njihovimi razmišljanji, ustvarjanju promocijskih video vsebin in potujoče razstave. Prispevke članic je SLOGA objavljala na spletni strani in socialnih omrežjih. Na dan obletnice sprejema agende 2030 je SLOGA v tiskani in spletni izvedbi izdala slovensko inačico časopisa Najboljše novice iz svet, h kateri je uvodnik prispevala ministrica Tanja Fajon. SLOGA je bila tudi soorganizator 11. slovenskih razvojnih dni, ki so potekali med 2. in 6. oktobrom 2023, v okviru katerih je bil izveden tudi 1. humanitarni forum. Z vsemi spremljevalnimi dogodki, ki so potekali v sklopu SRD 2023 je bilo število udeležencev 847, doseženih ljudi pa je prek ozaveščanja bilo več kot 87.340. Izvedena je bila tudi promocija dosežkov in pozitivnih zgodb mednarodnega razvojnega sodelovanja in humanitarne pomoči s potujočo razstavo “Zgodbe pozitivnih sprememb", ki je gostovala v šestih statistični regijah. Ob vsakem odprtju razstave je potekala okrogla miza na temo migracij. Prav tako so bile vsebine s tega področja objavljene na spletnih straneh in socialnih omrežjih MZEZ ter SLOGE. Izvedenih je bilo tudi šest delavnic ozaveščanja na tem področju, prav tako pa so tovrstne aktivnosti potekale prek tiskanih medijev in gostovanj strokovnjakov v televizijskih ter radijskih oddajah.