Učinkovito upravljanje s stvarnim premoženjem države (EPSAM)
Obvestilo Ministrstva za zunanje in evropske zadeve
Državljanom svetujemo, da pri načrtovanju poti v tujino preverite veljavnost svojih dokumentov, spremljate razmere na območju načrtovane poti, poskrbite za ustrezno potovalno zdravstveno zavarovanje, preverite pogoje vstopa v ciljno in tranzitne države ter upoštevate navodila tamkajšnjih oblasti. Izpolnite lahko tudi spletni obrazec o vašem potovanju v tujino. V državah ali delih držav, za katere je ministrstvo izdalo priporočilo visoke oziroma najvišje stopnje previdnosti (oranžno, rdeče ali črno opozorilo) je lahko nudenje konzularne pomoči državljanom omejeno, oteženo ali onemogočeno. Državljani s potovanjem na ta območja prevzemajo tudi večjo odgovornost za morebitne posledice, ki bi nastale zaradi nezmožnosti nudenja konzularne pomoči.
Cilj projekta EPSAM je z izobraževanjem javnih uslužbenk in uslužbencev prvenstveno partnerskih držav, pa tudi širše, prispevati k boljšemu upravljanju stvarnega premoženja države kot sestavnega dela reform javnega sektorja, izboljšati razumevanje širšega koncepta upravljanja stvarnega premoženja države, omogočiti prenos dobrih praks iz različnih držav, zagotoviti uspešnejše izvajanje reform s tega področja ter zagotoviti celovit, multidisciplinarni in regionalni pristop kontinuiranega vzajemnega učenja na področju upravljanja stvarnega premoženja države.
Projekt EPSAM je namenjen širokemu krogu javnih uslužbenk in uslužbencev, ki so v svojih državah odgovorni za razvoj, izvajanje ali nadzor upravljanja stvarnega premoženja države oziroma reform, ter javnim uslužbencem, ki sodelujejo pri širšem finančnem upravljanju v javnem sektorju. K sodelovanju so vabljene predvsem institucije javnega sektorja, ki so odgovorne za postopke upravljanja stvarnega premoženja države, resorna ministrstva, vrhovne revizijske institucije in oblikovalci politik.
Pričakovani rezultati projekta se osredotočajo na tri sklope izboljšav: organizacijske ureditve upravljanja stvarnega premoženja države, računovodstva in finančno poročanje ter politik / pristopa upravljanja stvarnega premoženja države. Skupaj bo izvedenih 9 izobraževanj (delavnice v razredu ali po spletu in konferenca) in financiranje udeležbe do 72 udeleženk in udeležencev. Prav tako bodo pripravljeni trije strokovni prispevki, in sicer brošura o projektu EPSAM, video posnetek in raziskava o učnih potrebah.
Z vzpostavitvijo pogojev za ustanovitev izkustvene skupnosti na tem strokovnem področju bo zagotovljen trajnostni vidik projekta, katerega cilj je povezovanje med institucijami znotraj iste države ter med različnimi državami v času trajanja projekta in tudi po njegovem zaključku.
Po prvih štirih obdobjih poročanja je bila v celoti urejena organizacijska ureditev upravljanja stvarnega premoženja države. V okviru tega rezultata so bile skupaj izvedene tri učne aktivnosti in pripravljena brošura o projektu EPSAM. Vključenih in financiranih udeležencev projektnih aktivnosti je bilo 25 ter dodatno še 9, ki niso bili financirani iz sredstev MZEZ. Izboljšano računovodstvo in finančno poročanje za upravljanje stvarnega premoženja države je bilo delno doseženo; izvedeni sta bili dve od treh učnih pobud. Število vključenih in financiranih udeležencev projektnih aktivnosti je bilo 19 ter dodatno še 2, ki nista bila financirana iz sredstev MZEZ. V okviru projekta je bilo izvedenih skupaj 8 aktivnosti vezanih na zagotavljanje vidnosti projekta.