Skoči do osrednje vsebine
GOV.SI

Obvestilo Ministrstva za zunanje in evropske zadeve

Državljanom svetujemo, da pri načrtovanju poti v tujino preverite veljavnost svojih dokumentov, spremljate razmere na območju načrtovane poti, poskrbite za ustrezno potovalno zdravstveno zavarovanje, preverite pogoje vstopa v ciljno in tranzitne države ter upoštevate navodila tamkajšnjih oblasti. Izpolnite lahko tudi spletni obrazec o vašem potovanju v tujino. V državah ali delih držav, za katere je ministrstvo izdalo priporočilo visoke oziroma najvišje stopnje previdnosti (oranžno, rdeče ali črno opozorilo) je lahko nudenje konzularne pomoči državljanom omejeno, oteženo ali onemogočeno. Državljani s potovanjem na ta območja prevzemajo tudi večjo odgovornost za morebitne posledice, ki bi nastale zaradi nezmožnosti nudenja konzularne pomoči.

Usposabljanje na področju kmetovanja | Avtor: Forum FER

1 / 4

Uganda se že desetletja sooča s humanitarnimi krizami, med drugim gosti 1.5 mio beguncev in begunk iz Južnega Sudana in DR Kongo (po podatkih iz 2022 je med begunci 81 % žensk in otrok). Projekt nadgrajuje prejšnje projekte, ki so se prav tako izvajali med begunci in begunkami v Ndejje. Za preživetje so v celoti odvisni od humanitarne pomoči, ki jo dobijo le tisti, ki živijo v taboriščih. Urbani begunci te pomoči nimajo, prav tako pa nimajo lastnih hiš in vrtov za pridelovanje zelenjave, zato stradajo. Ženske in deklice so prepogosto podvržene nasilju zaradi spola, številne begunke so utrpele spolno nasilje že na begu iz svoje države. Cilj projekta je povečati odpornost na humanitarne krize z zagotovitvijo celovitih rešitev na področju varnosti preskrbe s hrano in preprečevanju spolnega nasilja in nasilja zaradi spola v Ndejje vsaj 400 ranljivim družinam. Projekt zagotavlja pogoje za podnebno pametno kmetijstvo in vzpostavlja rešitve za prehransko varnosti 5251 oseb, ki bodo imele možnost pridelati sadje in zelenjavo ter rediti kokoši. Žrtvam nasilja se bo nudilo socialnovarstvene storitve z nastanitvijo. Poleg tega bo zgrajen materinski dom, ki bo nudil celovito podporo žrtvam nasilja in njihovim otrokom.

Za kmetijske dejavnosti je bilo kupljeno zemljišče v Nakawuki v bližini v prejšnjih projektih kupljenih dveh zemljišč. Zasajeno je bilo s koruzo, kar bo pripravilo zemljo na naslednjo sezono, ko bodo zasadili različne vrtnine. Postavljena je bila ograja in zagotovljeno varovanje. Lokalni partner je zagotovil pogoje za podnebno pametno kmetijstvo predvidoma za 400 uporabnikov, kar skupno omogoči prehransko varnost 5251 družinskim članom.
Na prejšnjem zemljišču so bile narejene manjše gredice za proizvodnjo sadik. Sadike so bile razdeljene med uporabnike in uporabnice, ki so bile obenem tudi ozaveščene o prehranski varnosti in o sajenju.

Zunanji strokovnjak iz organizacije Katende Harambe je izvedel 12 usposabljanj za zaposlene pri lokalnem partnerju o kmetovanju s pomočjo zelenih gred, gradnje in vzdrževanja zelene grede, novih pristopov gojenja rastlin.

Materinski dom oz. varna hiša je v celoti zgrajena.
Na področju celovitega delovanja za preprečevanje nasilja nad ženskami je bila izvedena raziskava stanja in razumevanja SGBV v Ndejje, ki se bo po zaključku projekta izvedla še enkrat in tako služila kot podlaga za ocenjevanje učinkovitosti projekta in projektnih aktivnosti. Vzpostavljena je bila svetovalna služba za psihosocialno pomoč žrtvam nasilja ter izvedeno usposabljanje za sedem zaposlenih, ki pomoč že izvajajo. Do konca 2024 so obravnavali 306 primerov, in sicer gre večinoma za ženske iz Sudana, ki se soočajo z večplastnimi travmami.

Vzpostavljena je bila tudi podpora lokalni skupnosti za preprečevanje izbruhov nasilja v krizah, kar pomeni, da so sodelavci FER nudili mentorstvo zaposlenim HOCW na področju izvajanja projektnih aktivnosti. Lokalni partner je do sedaj izvedel aktivnosti preko pogovornih oddaj o nasilju zaradi spola in spolno reproduktivnega zdravja ter pravic. Poleg tega so za dvajset mladih izvedli usposabljanje na temo ozaveščanja o enakosti spolov v medijih. Oblikovali so štiri dramske skupine, ki so pripravile sedemminutno dramo na temo spolnega in reproduktivnega zdravja in enakosti spolov.