Dvostranski odnosi
Obvestilo Ministrstva za zunanje in evropske zadeve
Državljanom svetujemo, da pri načrtovanju poti v tujino preverite veljavnost svojih dokumentov, spremljate razmere na območju načrtovane poti, poskrbite za ustrezno potovalno zdravstveno zavarovanje, preverite pogoje vstopa v ciljno in tranzitne države ter upoštevate navodila tamkajšnjih oblasti. Izpolnite lahko tudi spletni obrazec o vašem potovanju v tujino. V državah ali delih držav, za katere je ministrstvo izdalo priporočilo visoke oziroma najvišje stopnje previdnosti (oranžno, rdeče ali črno opozorilo) je lahko nudenje konzularne pomoči državljanom omejeno, oteženo ali onemogočeno. Državljani s potovanjem na ta območja prevzemajo tudi večjo odgovornost za morebitne posledice, ki bi nastale zaradi nezmožnosti nudenja konzularne pomoči.
Odnosi med Slovenijo in Avstralijo so tradicionalno prijateljski in brez odprtih vprašanj. Avstralija je bila med prvimi neevropskimi državami, ki je priznala neodvisno Republiko Slovenijo. To je storila 16. januarja 1992, le dan kasneje kot Evropska unija. Diplomatski odnosi z Avstralijo so bili vzpostavljeni 5. februarja 1992. Pomembno dimenzijo v dvostranskih odnosih predstavlja slovenska skupnost v Avstraliji.
Več novic o dvostranskih odnosih Slovenije z državami v pristojnosti Veleposlaništva v Canberri najdete na strani posamezne države: Avstralija, Fidži, Indonezija, Malezija in Nova Zelandija.
Povezane teme
-
Slovenci v Avstraliji
V Avstraliji in Novi Zelandiji po ocenah živi med 20 in 25 tisoč Slovencev in njihovih potomcev. Na ta del sveta so se naši rojaki začeli priseljevati že v začetku 20. stoletja, večina pa se jih je pod južni križ preselila v dveh desetletjih po drugi svetovni vojni. V zadnjih letih se je število novih izseljencev v ta del sveta ponovno povečalo. Organizirani so v številna društva.