Cestnina
Cestninjenje osebnih vozil in motornih koles
Za uporabo cestninskih cest v Republiki Sloveniji je obvezen nakup elektronske vinjete za vozila, katerih največja dovoljena masa ne presega 3500 kg, ne glede na največjo maso priklopnega vozila.
Cestninske ceste, za katere se plačuje cestnina za določen čas njihove uporabe, so v Republiki Slovenije vse avtoceste in hitre ceste, ki jih upravlja in vzdržuje Družba za avtoceste v Republiki Sloveniji (DARS d.d.) in so v ta namen posebej označene z obvestilno tablo.
Podrobnosti v zvezi s cestninskim sistemom oziroma nakup elektronske vinjete je možen na spletni strani upravljavca cestninskih cest.
Cestninjenje tovornih vozil in avtobusov
Vozila, za katera se plačuje cestnina glede na prevoženo razdaljo po cestninski cesti (vozila, katerih največja dovoljena masa presega 3500 kg), se glede na vrsto vozila, njegovo največjo dovoljeno maso in število osi razvrščajo v naslednje cestninske razrede:
- prvi cestninski razred: motorna vozila z dvema osema, katerih največja dovoljena masa presega 3500 kg;
- drugi cestninski razred: motorna vozila s tremi osmi, katerih največja dovoljena masa presega 3500 kg, in skupine vozil s tremi osmi, katerih največja dovoljena masa vlečnega vozila presega 3500 kg;
- tretji cestninski razred: motorna vozila z več kakor tremi osmi, katerih največja dovoljena masa presega 3500 kg, in skupine vozil z več kakor tremi osmi, katerih največja dovoljena masa vlečnega vozila presega 3500 kg.
Višina cestnine za posamezne odseke cestninskih cest je glede na prevozne razdalje določena v Ceniku cestnine za uporabo cestninskih cest, ki je pravni akt družbe DARS, zanj pa je treba pridobiti soglasje Vlade RS.
Cestnina se mora plačati za vsak cestninski odsek, ki ga vozila prevozijo. Njena višina je odvisna od dolžine posameznega odseka in značilnosti vozila, kot sta število osi in EURO-emisijski razred vozila.
Prilagoditev višine cestnine glede na EURO emisijski razred
Višina cestnine se v skladu z usmeritvami EU in ekološkimi načeli varovanja okolja lahko prilagaja glede na EURO emisijski razred vozila.
Cestnina za uporabo cestnega predora Karavanke
Merila za razvrstitev vozil v cestninske razrede, višino cestnine za posamezen cestninski razred in način plačevanja cestnine na vstopni cestninski postaji predor Karavanke - jug za uporabo cestnega predora Karavanke določa Uredba o cestnini za uporabo cestnega predora Karavanke.
Evropsko elektronsko cestninjenje
Storitev evropskega elekronskega cestninjenja (angleško European electronic toll service - EETS) dopolnjuje nacionalno elektronsko cestninjenje držav članic EU in zagotavlja interoperabilnost po vsej Skupnosti za uporabnike elektronskih cestninskih sistemov, ki so jih države članice EU uvedle, in za vse tiste, ki bodo uvedeni v prihodnosti.
Na podlagi koncesijske pogodbe za upravljanje in vzdrževanje avtocest ima v Republiki Sloveniji status upravljavca cestninskega sistema družba DARS. Družba DARS upravlja z elektronskim cestninskim sistemom v prostem prometnem toku za vozila, katerih največja dovoljena masa presega 3500 kg (sistem DarsGo), ki izpolnjuje tehnološke rešitve elektronskega cestninjenja. Na ozemlju Republike Slovenije je cestninsko omrežje celotno omrežje avtocest in hitrih cest, ki so v upravljanju družbe DARS kot upravljavca cestninskih cest.
Na ozemlju Republike Slovenije oziroma v okviru cestninskega sistema DarsGo je trenutno implementiran en EETS ponudnik (Telepass Italija), potekajo intenzivna usklajevanja tudi s preostalimi zainteresiranimi EETS ponudniki.
Podrobnosti v zvezi s storitvijo EETS v okviru sistema DarsGo.
Zakonodaja
- Zakon o Družbi za avtoceste v Republiki Sloveniji (ZDARS-1)
- Splošni akt o cestninjenju
- Uredba o določitvi faktorjev prilagoditve višine cestnine za vozila, katerih največja dovoljena masa presega 3.500 kg
- Cenik cestnine za uporabo cestninskih cest
- Uredba o cestnini za uporabo cestnega predora Karavanke
- Sklep o določitvi višine cestnine za vozila, katerih največja dovoljena masa presega 3.500 kg
- Uredba o metodologiji za izračun stroškov cestninskih cest
- Pravilnik o znakih in postopku, po katerem cestninski nadzorniki ustavljajo vozila v cestnem prometu
- Pravilnik o službenem oblačilu, službeni izkaznici, opremi in usposobljenosti cestninskih nadzornikov ter o oznakah vozil za nadzor nad cestninjenjem
- Direktiva Evropskega parlamenta in Sveta 2004/52/ES z dne 29. aprila 2004 o interoperabilnosti elektronskih cestninskih sistemov v SkupnostiBesedilo velja za EGP.