Demenca
Demenca je kronična in neozdravljiva bolezen možganov, ki prizadene možganske celice. Posameznika ovira pri vsakodnevnih dejavnostih in omejuje njegovo sposobnost obvladovanja vsakodnevnega življenja. Najpogostejša oblika demence je Alzheimerjeva demenca, ki predstavlja več kot dve tretjini diagnosticiranih primerov.
Po ugotovitvah strokovnjakov imajo osebe z napredovalo demenco v zadnjem obdobju življenja običajno ne le kognitivno, temveč tudi telesno težko oslabelost, zaradi česar so popolnoma odvisne od oskrbe druge osebe. Pri tem lahko imajo motnje hranjenja, hujšajo, so negibne, lahko imajo rane zaradi pritiska in se niso več sposobne niti minimalno jasno sporazumevati. Ob tem lahko imajo bolečine, težave v smislu težavnega vedenja ali nevropsihiatrične simptome (apatija, depresija). Najpogosteje umrejo zaradi okužbe dihal ali sečil ali pridruženih bolezni.
Bolezen ne prizadene le osebe z demenco, ampak tudi vse, ki skrbijo zanjo. Za eno osebo z demenco v povprečju skrbijo vsaj trije ljudje. Bolezen povzroča čustveno stisko, je finančno breme ter ob dolgoletni oskrbi vodi do izgorevanja in družbene izključenosti.
V družbi je demenca še vedno stigmatizirana in postaja vse večji problem sodobne družbe, saj število oseb s to boleznijo zaradi staranja prebivalstva narašča.
Strategija obvladovanja demence
Vlada Republike Slovenije je julija leta 2023 sprejela Strategijo obvladovanja demence v Sloveniji do leta 2030, ki predstavlja nadaljevanje in nadgradnjo Strategije za obvladovanje demence v Sloveniji do leta 2020 iz leta 2016.
Strategija predstavlja temelj za celostni pristop pri reševanju problema demence ter podobnih stanj in je pomemben napredek pri obravnavi oseb z demenco in podpori njihovih svojcev.
Strategija izhaja iz načel:
- multidisciplinarni pristop in integrirana obravnava,
- destigmatizacija demence v strokovni in laični javnosti,
- objektivnost pri načrtovanju ukrepov na podlagi realnih možnosti,
- individualni pristop k obravnavi osebe z demenco,
- enaka dostopnost do storitev,
- spoštovanje človekovih pravic,
- upoštevanje finančne vzdržnosti pri načrtovanju ukrepov.
Strategija opredeljuje deset ciljev, katerih namen je obvladovanje demence v Sloveniji do leta 2030:
- Spodbujanje preventivnih programov za zmanjševanje dejavnikov tveganja ter za ohranjanje in krepitev zdravja v skupnosti z različnimi pristopi do posameznih skupin in posameznikov.
- Diagnosticiranje zgodnjih faz nevrokognitivnih motenj, izboljšanje dostopnosti do kakovostnih, varnih in učinkovitih zdravstvenih obravnav in zdravljenja.
- Izboljšanje dostopnosti do ustrezne in usklajene postdiagnostične multidisciplinarne obravnave za osebe z demenco, vključno z integrirano obravnavo, dolgotrajno oskrbo, socialnimi storitvami, podporo družinam oziroma skrbnikom v lokalnem okolju ter dostopom do paliativne obravnave.
- Uporaba sodobnih informacijsko-komunikacijskih tehnologij za obravnavo in podporo osebam z demenco.
- Spoštovanje dostojanstva oseb z demenco, zmanjševanje stigme ter osveščanje širše družbe in strokovne javnosti za razvoj in vzpostavitev demenci prijaznih skupnosti.
- Izobraževanje vseh poklicnih skupin na področju obvladovanja demence.
- Vzpostavitev zbiranja podatkov o demenci na nacionalni ravni.
- Spodbujanje sodobnih raziskav o demenci.
- Ustrezna obravnava oseb z demenco v času epidemij in v drugih izrednih razmerah.
- Vzpostavitev nacionalnega centra za demenco.
Strategija vzpostavlja sistem, v katerem bo vsaka oseba z demenco obdana z razumevanjem in bo imela dostop do kakovostne, dostopne in učinkovite obravnave. Načrtovani ukrepi bodo imeli pozitiven vpliv na izboljšanje kakovosti življenja oseb z demenco, njihovih svojcev in oskrbovalcev. Posebna pozornost je v strategiji namenjena ranljivim skupinam prebivalstva.
-
Strategije in programi
- Strategija obvladovanja demence v Sloveniji do leta 2030 (pdf, 712 KB)