Gensko spremenjena hrana in krma
Kaj so gensko spremenjena živila in krma?
Gensko spremenjeno (GS) živilo pomeni živilo oziroma krmo, ki vsebuje gensko spremenjeni organizem (GSO) ali je iz njega sestavljeno ali proizvedeno. S splošnim nazivom GS živilo ali GS krma bomo poimenovali živilo v naslednjih primerih:
- Živilo oziroma krma, ki je GSO (na primer koruzno zrnje), je delno ali v celoti sestavljeno iz GSO, zmes različnih vrst organizmov namenjenih za živila oziroma krmo, od katerih je vsaj eden GSO (na primer mešanica različnih žit).
- Živilo oziroma krma, ki je deloma ali v celoti proizvedeno iz GSO in je v njej še vedno prisotna DNK oziroma beljakovina, ki omogoča laboratorijsko določitev vrste GSO iz katerega je bilo živilo oziroma krma proizvedeno (na primer sojine kocke, koruzni kosmiči, koruzna moka).
- Živilo oziroma krma, ki je deloma ali v celoti proizvedeno iz GSO, v njem pa ni več prisotna DNK oziroma beljakovina, ki omogoča laboratorijsko določitev vrste GSO iz katerega je bilo živilo oziroma krma proizvedeno (na primer sojino olje).
Postopek odobritve novih GSO
Postopek odobritve novih GSO poteka v skladu z Uredbo 1829/2003/ES in Direktivo 2001/18/ES. V prometu so lahko samo GSO, ki so odobreni na nivoju EU. Postopek se začne z vlogo vlagatelja za odobritev posameznega GSO, nadaljuje se na Evropski agenciji za varnost hrane (angleško European Food Safety Authority - EFSA). Ko EFSA izda pozitivno mnenje o oceni tveganja se postopek odobritve posameznih GSO nadaljuje v okviru Stalnega odbora za prehransko verigo in zdravje živali - Sekcija za gensko spremenjeno hrano in krmo ter tveganje za okolje (vsebina v angleškem jeziku). V primeru, da na odboru odločitev ni sprejeta (ni dosežene kvalificirane večine) se postopek nadaljuje na Pritožbenem organu Sveta EU. Če tudi Pritožbeni organ ne odloči o odobritvi GSO so možne tri rešitve:
- Komisija na osnovi pozitivnega mnenja EFSE, posamezen GSO odobri.
- V primeru kvalificirane večine proti, odobritev GSO zavrne.
- Odločitve ne sprejme.
Na spletni strani Evropske komisije je na voljo seznam odobrenih gensko spremenjenih organizmov (vsebina v angleškem jeziku).
Označevanje GSO
V Sloveniji, oziroma v EU, je označevanje živil in krme, ki vsebujejo ali so proizvedeni iz GSO, obvezno.
Izdelki, ki so proizvedeni iz GSO, morajo biti označeni z besedami gensko spremenjen oziroma proizveden iz gensko spremenjenega (ime organizma).
Posebej ni treba označiti:
- Mesa, mleka, jajc, rib in drugih izdelkov živali, ki so bile krmljene z GS krmo.
- Fermentiranih izdelkov, proizvedenih s pomočjo GS mikroorganizmov (na primer jogurti, siri).
- Živil, pri katerih so bili uporabljeni encimi, proizvedeni iz GS mikroorganizmov.
- Živil oziroma krme, ki vsebuje največ 0,9 % posamičnega dovoljenega GSO, pod pogojem, da je njegova prisotnost v izdelku naključna in tehnično neizogibna, kar mora proizvajalec tudi dokazati.
Zakonodaja
- Uredba (ES) št. 1829/2003 Evropskega Parlamenta In Sveta z dne 22. septembra 2003 o gensko spremenjenih živilih in krmi (Besedilo velja za EGP)
- Uredba Komisije (ES) št. 641/2004 z dne 6. aprila 2004 o podrobnih pravilih za izvajanje Uredbe (ES) št. 1829/2003 Evropskega parlamenta in Sveta v zvezi z vlogo za odobritev novih gensko spremenjenih živil in krme, uradnim obvestilom o obstoječih proizvodih in naključni ali tehnično neizogibni navzočnosti gensko spremenjene snovi, ki je prejela ugodno oceno tveganjaBesedilo velja za EGP.
- Uredba (ES) št. 1830/2003 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 22. septembra 2003 o sledljivosti in označevanju gensko spremenjenih organizmov ter sledljivosti živil in krme, proizvedenih iz gensko spremenjenih organizmov, ter o spremembi Direktive 2001/18/ES
- Uredba Komisije (ES) št. 65/2004 z dne 14. januarja 2004 o vzpostavitvi sistema za razvijanje in dodeljevanje posebnih identifikatorjev za gensko spremenjene organizme
- Uredba Sveta (ES) št. 834/2007 z dne 28. junija 2007 o ekološki pridelavi in označevanju ekoloških proizvodov in razveljavitvi Uredbe (EGS) št. 2092/91
- Uredba Komisije (EU) št. 619/2011 z dne 24. junija 2011 o določitvi metod vzorčenja in analitskih metod za uradni nadzor krme glede prisotnosti gensko spremenjene snovi, za katero je bil začet postopek odobritve ali je odobritev zanjo potekla Besedilo velja za EGP
- Uredba (ES) št. 1946/2003 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 15. julija 2003 o čezmejnem gibanju gensko spremenjenih organizmovBesedilo velja za EGP.
- Direktiva 2001/18/ES Evropskega parlamenta in Sveta z dne 12. marca 2001 o namernem sproščanju gensko spremenjenih organizmov v okolje in razveljavitvi Direktive Sveta 90/220/EGS
- Izvedbeni sklep Komisije z dne 22. decembra 2011 o izrednih ukrepih glede nedovoljenega gensko spremenjenega riža v riževih proizvodih s poreklom iz Kitajske in razveljavitvi Odločbe 2008/289/ES (Besedilo velja za EGP) (2011/884/EU)
- 2010/315/: Sklep Komisije z dne 8. junija 2010 o razveljavitvi Odločbe 2006/601/ES o izrednih ukrepih glede nedovoljenega gensko spremenjenega organizma LL RICE 601 v riževih proizvodih in določitvi naključnega testiranja odsotnosti tega organizma v riževih proizvodih (notificirano pod dokumentarno številko C(2010) 3527) (Besedilo velja za EGP )
- Zakon o kmetijstvu (ZKme-1)
- Zakon o ravnanju z gensko spremenjenimi organizmi (ZRGSO)
- Uredba o izvajanju Uredbe (ES) o gensko spremenjenih živilih in krmi in Uredbe (ES) o sledljivosti in označevanju gensko spremenjenih organizmov ter sledljivosti živil in krme, izdelanih iz gensko spremenjenih organizmov
- Zakon o ratifikaciji Kartagenskega protokola o biološki varnosti h Konvenciji o biološki raznovrstnosti (MKPBV)
- Zakon o ratifikaciji Dopolnilnega protokola iz Nagoje in Kuala Lumpurja o odgovornosti in nadomestilih h Kartagenskemu protokolu o biološki varnosti (MDPKPBV)