Izvoz rastlin, rastlinskih proizvodov in drugih predmetov v Združeno kraljestvo (razen Severne Irske)
Vlada Združenega kraljestva je v dokumentu The Border Target Operating Model - BTOM (v angleščini) podrobneje določila časovnico za začetek izvajanja uradnega nadzora pri uvozu pošiljk rastlin, rastlinskih proizvodov in drugih predmetov ter njihovo kategorizacijo glede na tveganje za vnos škodljivih organizmov rastlin.
Za prehod na nov sistem so predvideli prehodna obdobja in postopno uvajanje novih zahtev za uvoz v Združeno kraljestvo, ki obsega Veliko Britanijo (Anglija, Wales, Škotska) in kronsko odvisna ozemlja (Otok Man, Jersey in Guernsey, vključno z Alderney in Sark).
V skladu s Protokolom o Irski in Severni Irski ostaja Severna Irska za področja izvoza rastlin, rastlinskih proizvodov in drugih predmetov še naprej del enotnega trga Evropske unije (EU).
Kategorije rastlin in rastlinskih proizvodov
V dokumentu BTOM so opisane in določene kategorije rastlin glede na tveganje in z njim povezanimi uvoznimi zahtevami in postopki:
- Visoko tveganje
V to kategorijo se uvrščajo vse rastline za saditev, jedilni in semenski krompir, nekatera semena za setev in drug rastlinski ali gozdni razmnoževalni material, nekatere vrste hlodovine, lesa in lubja ter stroji in vozila, ki so se uporabljali za kmetijske ali gozdarske namene. - Srednje tveganje A
Nekatere vrste rezanega cvetja, nekateri deli rastlin, določena semena ter sveže sadje in zelenjava.* - Srednje tveganje B
Nekatere vrste svežega sadja (Cydonia sp. in Prunus sp.).* - Nizko tveganje
V to kategorijo se uvrščajo ostale rastline in rastlinski proizvodi, ki ne sodijo v kategorije s srednjim in visokim tveganjem.
* Pošiljke svežega sadja in zelenjave iz EU, ki ne predstavljajo fitosanitarnega tveganja za Združeno kraljestvo, so začasno (do preklica) uvrščene v kategorijo z nizkim tveganjem.
Kategorizacijo rastlin, ki jih želite izvoziti v Združeno kraljestvo (ZK), morate preveriti na spletni strani vlade Združenega kraljestva (v angleščini), saj se lahko kategorizacija tveganja skozi čas spremeni.
-
Kategorija rastlin in rastlinskih proizvodov z visokim tveganjem
- Predhodna najava pošiljke v sistemu Import of products, animals, food and feed system - IPAFFS (v angleščini).
- Pošiljko spremlja fitosanitarno spričevalo, ki potrjuje izpolnjevanje fitosanitarnih zahtev.
- Od 30. aprila 2024 je vstop pošiljk mogoče le preko za določeno blago določenih mejnih kontrolnih točk - MKT (v angleščini).
- Na vstopni točki izvajajo dokumentacijske, identifikacijske in fizične preglede pošiljk na podlagi ocene tveganja (v angleščini).
-
Kategorija rastlin in rastlinskih proizvodov s srednjim tveganjem A
- Predhodna najava pošiljke v sistemu Import of products, animals, food and feed system - IPAFFS (v angleščini).
- Pošiljko spremlja fitosanitarno spričevalo, ki potrjuje izpolnjevanje fitosanitarnih zahtev.
- Od 30. aprila 2024 je vstop pošiljk mogoč le preko za določeno blago določenih mejnih kontrolnih točk - MKT (v angleščini).
- Na vstopni točki izvajajo dokumentacijske, identifikacijske in fizične preglede pošiljk na podlagi ocene tveganja (v angleščini).
-
Kategorija rastlin in rastlinskih proizvodov s srednjim tveganjem B
- Pošiljko spremlja fitosanitarno spričevalo, ki zagotavlja izpolnjevanje fitosanitarnih zahtev.
- Na vstopni točki izvajajo dokumentacijske, identifikacijske in fizične preglede pošiljk na podlagi ocene tveganja (v angleščini).
-
Kategorija rastlin in rastlinskih proizvodov z nizkim tveganjem
- Predhodna najava pošiljke ni potrebna.
- Fitosanitarno spričevalo ni potrebno.
- Dokumentacijski, identifikacijski in fizični pregledi se ne izvajajo.
Vlada Združenega kraljestva je za lažji prehod na spremembe pripravila niz spletnih seminarjev (v angleščini).
Pomembno je, da se izvajalci dejavnosti v sodelovanju s svojimi trgovinskimi partnerji v Združenem kraljestvu na nov sistem čim bolje pripravijo.
Fitosanitarna spričevala za izvoz v države izven Evropske unije
Naziv storitve | Institucija |
---|---|
Uprava Republike Slovenije za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin |
Zakonodaja
- Zakon o zdravstvenem varstvu rastlin (ZZVR-1)
- Uredba o izvajanju uredb (EU) o ukrepih varstva pred škodljivimi organizmi rastlin
- Uredba (EU) 2016/2031 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 26. oktobra 2016 o ukrepih varstva pred škodljivimi organizmi rastlin, spremembi uredb (EU) št. 228/2013, (EU) št. 652/2014 in (EU) št. 1143/2014 Evropskega parlamenta in Sveta ter razveljavitvi direktiv Sveta 69/464/EGS, 74/647/EGS, 93/85/EGS, 98/57/ES, 2000/29/ES, 2006/91/ES in 2007/33/ES
- Izvedbena uredba Komisije (EU) 2019/2072 z dne 28. novembra 2019 o določitvi enotnih pogojev za izvajanje Uredbe (EU) 2016/2031 Evropskega parlamenta in Sveta, kar zadeva ukrepe varstva pred škodljivimi organizmi rastlin, ter razveljavitvi Uredbe Komisije (ES) št. 690/2008 in spremembi Izvedbene uredbe Komisije (EU) 2018/2019
- Izvedbena uredba Komisije (EU) 2018/2019 z dne 18. decembra 2018 o začasnem seznamu zelo tveganih rastlin, rastlinskih proizvodov ali drugih predmetov v smislu člena 42 Uredbe (EU) 2016/2031 in seznamu rastlin, za katere se pri vnosu v Unijo ne zahteva fitosanitarno spričevalo, v smislu člena 73 navedene uredbe