Kakovost in označevanje jajc
Tržni standardi za jajca
Označbo vsakemu proizvajalcu podeli Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin. Jajca označuje in razvršča v kategorije sam proizvajalec ali pakirni center.
Kategorije jajc
Jajca se razvrščajo po kakovosti in masnih razredih. Jajca se po kakovosti razvrščajo v dve kategoriji. V kategorijo A se razvrščajo jajca, ki ustrezajo predpisanim lastnostim iz zakonodaje in se lahko tržijo za človeško porabo. V kategorijo B se razvrščajo jajca, ki ne ustrezajo zahtevam za kategorijo A in se uporabljajo predvsem za predelavo v živilski in neživilski industriji.
Po masi se jajca kategorije A razvrščajo v štiri razrede, in sicer:
- XL – zelo velika (73 g in več)
- L – velika (od 63 g do 73 g)
- M – srednja (od 53 g do 63 g)
- S – majhna (pod 53 g)
Označevanje jajc
Vsako jajce mora biti tudi označeno (žigosano):
- s številko načina reje,
- z ISO-kodo države porekla (za Slovenijo SI) ter
- z registrsko številko proizvajalca.
Zakonodaja
- Pravilnik o kakovosti jajc
- Uredba (EU) 2021/2115 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 2. decembra 2021 o določitvi pravil o podpori za strateške načrte, ki jih pripravijo države članice v okviru skupne kmetijske politike (strateški načrti SKP)
- Uredba Komisije (ES) št. 589/2008 z dne 23. junija 2008 o podrobnih pravilih za izvajanje Uredbe Sveta (ES) št. 1234/2007 glede tržnih standardov za jajca
Sorodne vsebine
-
Perutninarstvo
Reja perutnine je ena izmed najpomembnejših panog živinoreje v Sloveniji, saj predstavlja visoko specializiran o in tehnološko zahtevno dejavnost, organizirano predvsem kot kooperacijska reja pri zasebnikih. Zaradi visoke stopnje organiziranosti in intenzivne prireje ima perutninska industrija ključno vlogo pri oskrbi domačega trga s perutninskim mesom in jajci, hkrati pa je močno usmerjena v izvoz.