Kakovost in označevanje vina
Označevanje vina v Evropski uniji
Označevanje vina ureja evropska zakonodaja o skupni ureditvi trgov kmetijskih proizvodov, med katere sodi tudi trg z vinom (Uredba (EU) št. 1308/2013, Uredba (EU) št. 2019/33). V delih, ki jih ne ureja sektorska zakonodaja za vino, velja za označevanje vina in drugih proizvodov vinske trte horizontalna zakonodaja o označevanju živil (Uredba (EU) št. 1169/2011).
Spletno mesto Evropske komisije - vino (v angleščini)
Slovenija je od leta 1993 članica medvladne Mednarodne organizacije za trto in vino (angleško International Organisation of Vine and Wine - OIV). Trenutno OIV vključuje 50 evropskih in neevropskih držav. Kot 50. članica se je OIV v letu 2023 pridružila Albanija. Evropska unija sodeluje v OIV kot opazovalka s posebnim statusom. OIV pa s sprejemanjem najrazličnejših strokovnih resolucij vpliva na pripravo, spremembe in posodabljanje zakonodaje za vino v Evropski uniji.
V letu 2024 bomo obeležili 100. obletnico ustanovitve OIV, organizacija pa bo ob tem pripravila vrsto aktualnih dogodkov in posvetovanj vezanih na trenutne razmere v sektorju: prilagoditve na klimatske spremembe, poenotenje pogojev za svetovno trgovino z vinom, spremembe navad potrošnikov, spremembe glede obveznega označevanja vina (navajanje hranilne vrednosti in sestavin), uvajanje digitalizacije v postopke pridelave vina in drugo.
Spletno mesto Mednarodne organizacije za trto in vino OIV (v angleščini)
Obvezne navedbe na vinski etiketi
Obvezne zahteve pri označevanju vina so podrobneje opredeljene v evropski zakonodaji (člen 119 v Uredbi (EU) št. 1308/2013) in slovenski zakonodaji.
Kategorije proizvodov vinske trte (iz dela II Priloge VII k Uredbi (EU) št. 1308/2013), ki so del skupne ureditve kmetijskih trgov v Evropski uniji, za katere veljajo predpisi Evropske unije glede označevanja, so:
- vino
- mlado vino, ki je še v vrenju
- likersko vino
- peneče vino
- kakovostno peneče vino
- kakovostno aromatično peneče vino
- gazirano peneče vino
- biser vino
- gazirano biser vino
- grozdni mošt
- delno prevret grozdni mošt
- zgoščen grozdni mošt
- vino iz sušenega grozdja
- vino iz prezrelega grozdja
Pri gaziranih vinih dodajamo v proizvod ogljikov dioksid, biser vina pa imajo v primerjavi s penečimi vini manjšo vsebnost naravno prisotnega ogljikovega dioksida.
Obvezne navedbe pri označevanju vina in drugih proizvodov vinske trte:
- poimenovanje kategorije proizvoda vinske trte v skladu z delom II Priloge VII, ki ga lahko spremlja izraz "dealkoholiziran" ali izraz "delno dealkoholiziran"
- za vina z zaščiteno označbo porekla ali z zaščiteno geografsko označbo: tradicionalni izraz, ki nadomesti obvezen izraz "zaščitena označba porekla", ali tradicionalni izraz, ki nadomesti obvezen izraz "zaščitena geografska označba"
- ime zaščitene označbe porekla ali zaščitene geografske označbe iz registra eAmbrosia
- dejanski volumenski delež alkohola (vol. %)
- navedba izvora (Slovenija)
- navedba polnilca ali, v primeru kategorij 4, 5, 6 in 7, ime pridelovalca ( = proizvajalca) ali prodajalca
- navedba uvoznika v primeru uvoženega vina uvoženega vina
- navedba vsebnosti sladkorja v primeru kategorij 4, 5, 6 in 7
- številka serije
- nazivna prostornina (v l, ml, cl)
- navedba snovi ali proizvodov, ki povzročajo alergije ali preobčutljivosti (sulfiti, mlečne beljakovine, jajčne beljakovin, pšenične beljakovine)
- številka odločbe o oceni vina (razen za vina brez zaščitene označbe porekla ali zaščitene geografske označbe, vina brez oznake sorte vinske trte, ter mošt za neposredno potrošnjo brez oznake sorte vinske trte)
- minimalni rok trajanja (za dealkoholizirane proizvode z dejansko vsebnostjo alkohola manj kot 10 vol. %)
- označba hranilne vrednosti (ki vključuje energijsko vrednost in hranila)
- seznam sestavin
Zunaj istega vidnega polja (na papirni etiketi na steklenici) se lahko prikažejo naslednje obvezne navedbe:
- snovi ali proizvodi, ki povzročajo alergije ali preobčutljivosti, dovoljeno samo kadar je seznam sestavin v elektronski obliki (na seznamu sestavin v elektronski obliki se sicer obvezno nahajajo tudi alergeni)
- navedba uvoznika
- številka serije
- minimalni rok trajanja
- številka odločbe o oceni vina (nacionalni pravilnik)
- navedba vsebnosti sladkorja za kategorijo 1 (nacionalni pravilnik)
Novosti pri označevanju vina
Nove obveznosti glede označevanja, ki stopijo v veljavo 8. decembra 2023, vključujejo:
- vse kategorije proizvodov vinske trte iz dela II Priloge VII k Uredbi (EU) št. 1308/2013 (razen vinskega kisa, ki se že označuje v skladu s horizontalno zakonodajo o označevanju živil in Uredbo (EU) št. 1169/2011);
- aromatizirane vinske proizvode iz Uredbe (EU) št. 251/2014.
Nove obveznosti zaenkrat ne veljajo za žgane pijače iz Uredbe (EU) št. 2019/787.
Za vino in druge proizvode vinske trte v prometu ter za aromatizirane vinske proizvode v prometu je od 8. decembra 2023 naprej obvezna:
- označba hranilne vrednosti (energijske vrednosti in vsebnosti hranil) in
- navedba seznama sestavin.
Objavljena sta bila dva popravka Uredbe (EU) št. 2021/2117:
- vino, ki izpolnjuje zahteve glede označevanja iz člena 119 Uredbe (EU) št. 1308/2013, in aromatizirani vinski proizvodi, ki izpolnjujejo pravila o označevanju iz Uredbe (EU) št. 251/2014, v obeh primerih veljavne pred 8. decembrom 2023, ter ki so bili proizvedeni pred tem datumom, se lahko še naprej dajejo na trg do porabe zalog;
- za proizvode vinske trte, razen za tiste, ki so bili dealkoholizirani v skladu z delom I, oddelek E, Priloge VIII k Uredbi (EU) št. 1308/2013, se navedba kategorije proizvoda vinske trte lahko izpusti za vina, katerih etikete vključujejo ime zaščitene označbe porekla ali zaščitene geografske označbe.
-
Vino (kategorija 1)
Za vino (kategorija 1), ki je bilo pridelano iz grozdja letnika 2023 pred 8. 12. 2023 (končana fermentacija, proizvod ustreza kategoriji 1), ne velja obveznost navedbe označbe hranilne vrednosti (energijske vrednosti + vsebnosti hranil) in seznama sestavin. Velja tako za stekleničen kot tudi nestekleničen proizvod. Seveda pa se te informacije lahko vključijo na vinsko etiketo ali pa so potrošnikom dostopne preko QR kode kot neobvezne navedbe.
-
Peneče vino (kategorija 4)
Peneče vino (kategorija 4), ki je bilo pridelano iz grozdja letnika 2023 oziroma iz vina letnika 2023, vendar se je njegova sekundarna fermentacija zaključila šele v času od 8. 12. 2023 naprej, ni izvzeto iz obvezne navedbe označbe hranilne vrednosti (energijske vrednosti + vsebnosti hranil) in seznama sestavin.
-
Druge kategorije proizvodov vinske trte
Smiselno se določi obveznost navedbe označbe hranilne vrednosti in seznama sestavin za vse druge kategorije proizvodov vinske trte (iz dela II Priloge VII k Uredbi (EU) št. 1308/2013). In sicer, upošteva se, ali so bili proizvodi pridelani oziroma ali so bili postopki pridelave, ki so zahtevani za posamezno kategorijo, končani pred 8. 12. 2023 ali ne. Datum morebitne izdaje odločbe za vino z geografsko označbo ali za sortno vino pri tem ni ključen.
Določbe in smernice označevanja vina
Podrobnejše določbe glede označevanja kategorij proizvodov vinske trte (razen vinskega kisa) iz dela II Priloge VII k Uredbi (EU) št. 1308/2013 so bile objavljene 8. avgusta 2023 v Delegirani uredbi Komisije (EU) št. 2023/1606.
Podrobnejše določbe glede označevanja aromatiziranih vinskih proizvodov iz Uredbe (EU) št. 251/2014 bodo v delegirani uredbi Komisije (EU) objavljene šele v sredini februarja 2024. Do objave podrobnejših določb veljajo za aromatizirane vinske proizvode določbe Uredbe (EU) št. 1169/2011 o zagotavljanju informacij o živilih potrošnikom (veljajo določbe horizontalne zakonodaje za živila).
Novosti in spremembe določb evropske zakonodaje glede označevanja vina (Uredba (EU) št. 1308/2013, Uredba (EU) št. 2021/2117, Uredba (EU) št. 2023/1606), vprašanja in odgovori glede dealkoholiziranega in delno dealkoholiziranega vina, navodila za označbo hranilne vrednosti ter izračun energijske vrednosti in dovoljena odstopanja pri navajanju vsebnosti hranil so podrobneje razloženi v spodnjih dokumentih in predstavitvah.
Odgovori, ki so jih pripravile službe Evropske komisije na zastavljena vprašanja držav članic glede novih obveznosti označevanja, bodo kot uradne smernice glede novosti in obveznosti označevanja objavljene v Uradnem listu Evropske unije 27. novembra 2023. Osnutek dokumenta je priložen spodaj.
Vino, peneče vino, kakovostno peneče vino, kakovostno aromatično peneče vino, gazirano peneče vino, biser vino in gazirano biser vino so na skupnem trgu Evropske unije lahko v prometu tudi kot dealkoholizirani in delno alkoholizirani proizvodi.
-
Navedba "dealkoholiziran"
Pomeni proizvod v katerem je dejanska vsebnost alkohola največ 0,5 vol. %. Navedba "dealkoholiziran" ni dovoljena pri proizvodih z geografsko označbo.
Primer: dealkoholizirano vino.
-
Navedba "delno dealkoholiziran"
Pomeni proizvod v katerem je dejanska vsebnost alkohola nad 0,5 vol. % in pod najmanjšo dejansko vsebnostjo alkohola za kategorijo pred dealkoholizacijo. Navedba "dealkoholiziran" je dovoljena pri proizvodih z geografsko označbo, če je tako določeno v specifikaciji za geografsko označbo.
Primer: delno dealkoholizirano peneče vino, delno dealkoholizirano vino z zaščiteno označbo porekla.
-
Vino in aromatizirani vinski proizvodi
- Vprašanja in odgovori služb Evropske komisije glede označevanja vina od 8. 12. 2023 naprej (september 2023) (docx, 79 KB)
- Vprašanja in odgovori služb Evropske komisije glede označevanja vina od 8. 12. 2023 naprej (september 2023, v angleščini) (docx, 78 KB)
- Novosti pri označevanju vina od 8. 12. 2023 naprej (krajša predstavitev) (pptx, 1,7 MB)
- Novosti pri označevanju aromatiziranih vinskih proizvodov (AVP) od 8. 12. 2023 naprej (krajša predstavitev) (pptx, 1,7 MB)
- Izračun energijske vrednosti vina (alkohol, sladkorji, organske kisline, glicerol) (docx, 15 KB)
-
Dealkoholizirano in delno dealkoholizirano vino
Označba hranilne vrednosti, izračun energijske vrednosti in vsebnosti hranil ter dovoljena odstopanja
Pojasnila služb Evropske komisije glede uporabe horizontalne zakonodaje o zagotavljanju informacij o živilih potrošnikom se upoštevajo tudi pri označevanju vina in drugih proizvodov vinske trte na trgu.
-
Horizontalna zakonodaja o živilih
-
Smernice za pristojne organe
V zvezi z določitvijo dovoljenih odstopanj za hranilne vrednosti, navedene na oznaki (na etiketi), se tudi pri označevanju vina upoštevajo smernice za pristojne organe za nadzor skladnosti s horizontalno zakonodajo Evropske unije glede zagotavljanja informacij o živilih potrošnikom.
Posebnosti pri označevanju in ocenjevanju slovenskih vin
Vino z geografsko označbo in vino z oznako sorte vinske trte mora biti pred dajanjem v promet ocenjeno. Pridelana slovenska vina oceni ena izmed petih pooblaščenih organizacij.
Pri oceni vina pooblaščena organizacija:
- preveri podatke o geografskem poreklu;
- opravi kemijsko analizo določenih kemijskih parametrov;
- organoleptično oceni vino;
- izda odločbo o ocenitvi vina (številka odločbe je nato navedena na etiketi).
Slovenski tradicionalni izrazi za vina z zaščiteno označbo porekla (ZOP) in za vina z zaščiteno geografsko označbo (ZGO)
Slovenski tradicionalni izrazi za vina z zaščiteno označbo porekla in slovenski tradicionalni izrazi za vina z zaščiteno geografsko označbo so prav tako zaščiteni v Evropski uniji. Zbrani so v posebnem registru tradicionalnih izrazov Evropske unije za sektor vina.
Na etiketi se lahko navedejo samo skupaj z registriranim imenom geografske označbe, saj nadomestijo obvezno navedbo vrste geografske označbe. Potrošniku povedo, da vino nosi geografsko označbo vrste zaščitena označba porekla, ali pa potrošniku povedo, da vino nosi geografsko označbo vrste zaščitena geografska označba. Drugih vrst geografskih označb v sektorju vina ni.
Tradicionalni izrazi se vedno navajajo v jeziku, v katerem so bili registrirani (torej v slovenščini). Zato so vsi naši tradicionalni izrazi vedno navedeni v slovenščini in se ne prevajajo v druge jezike, četudi se vino prodaja izven Slovenije v Evropski uniji (na primer v Nemčiji) ali v tretji državi (na primer v Braziliji).
Nasprotno pa se zapisa za vrsto geografske označbe, to je zaščitena označba porekla in zaščitena geografska označba, lahko prevajata tudi v druge jezike. Na primer, lahko se prevedeta v zapisa za vrsto geografske označbe "protected designation of origin" (v angleščini) in "protected geographical indication" (v angleščini).
Primer: tradicionalni izraz "vino PTP" potrošniku pove, da vino nosi geografsko označbo vrste "zaščitena označba porekla". Navedbi vrste geografske označbe nato vedno sledi ime geografske označbe (na primer Cviček, Teran, in podobno)
Tradicionalni izrazi za vino z označbo porekla so:
- za kategorijo vino: kakovostno vino z zaščitenim geografskim poreklom, kakovostno vino ZGP, vrhunsko vino z zaščitenim geografskim poreklom, vrhunsko vino ZGP, vino s priznanim tradicionalnim poimenovanjem, vino PTP.
- za kategorijo peneče vino: kakovostno peneče vino z zaščitenim geografskim poreklom, kakovostno peneče vino ZGP, penina, vrhunsko peneče vino z zaščitenim geografskim poreklom, vrhunsko peneče vino ZGP.
Tradicionalni izraz za vino z geografsko označbo je:
- za kategorijo vino: deželno vino s priznano geografsko oznako, deželno vino PGO.
Trenutno velja, da peneče vino, pridelano v Sloveniji, ne more imeti geografske označbe ene od treh vinorodnih dežel.
Izraz namizno vino se v pogovorni slovenščini pogosto uporablja za opis vina nižje kakovosti ali pa vina brez geografskega porekla. Izraz 'namizno' se ne navaja na vinskih etiketah oziroma se ne uporablja za označevanje vina.
Geografske označbe slovenskih vin
Ključna pravila in zahteve za geografske označbe Evropske unije za vino so navedena v Uredbi (EU) št. 1308/2013 (člen 93).
Pridelovalna območja za vinsko trto v Sloveniji so vinorodne dežele (Podravje, Posavje in Primorska), vinorodni okoliši, vinorodni podokoliši, vinorodni ožji okoliši, vinorodni kraji in vinorodne lege.
Vendar pa so med pridelovalnimi območji za vinsko trto samo nekatera imena teh območij tudi uradno registrirana kot geografske označbe Evropske unije, ki jih lahko nosijo v Sloveniji pridelana vina.
Trenutno je v Evropski uniji uradno registriranih 17 geografskih označb slovenskih vin; to so imena 3 vinorodnih dežel, imena 9 vinorodnih okolišev in imena 5 tradicionalnih poimenovanj.
Zaščitene geografske označbe (ZGO) slovenskih vin, ki so vpisane v register eAmbrosia, so:
- Podravje
- Posavje
- Primorska
Zaščitene označbe porekla (ZOP) slovenskih vin, ki so vpisane v register eAmbrosia, so: imena slovenskih vinorodnih okolišev in nekatera tradicionalna poimenovanja slovenskih vin.
- Goriška Brda
- Vipavska dolina
- Slovenska Istra
- Kras
- Štajerska Slovenija
- Prekmurje
- Bizeljsko Sremič
- Bela Krajina
- Dolenjska
- Teran
- Cviček
- Metliška črnina
- Belokranjec
- Bizeljčan
Namen uradne registracije imen geografskih označb v enotnem sistemu Evropske unije je njihova zaščita kot oblike intelektualne lastnine pridelovalcev, ki vina z registriranimi geografskimi označbami pridelujejo, sledljivost pridelave in potrjevanje porekla grozdja iz katerega je vino z geografsko označbo pridelano, njihova večja prepoznavnost na trgu, višja dodana vrednost vina pri prodaji na trgu.
Vsa vina z geografsko označbo so pred prodajo na trgu senzorično ocenjena in preverjena (s strani pooblaščenih laboratorijev, predhodno izbranih s strani pristojnega ministrstva za kmetijstvo), in sicer glede ustreznosti izbranih in obveznih kemijskih parametrov, zato ponujajo vina z geografsko označbo potrošniku dodatno informacijo in potrditev glede ustreznosti takšnega proizvoda.
Vsako vino z geografsko označbo ima na etiketi navedeno številko odločbe (številko uradno izdanega potrdila), ki omogoča potrošniku sledljivost glede porekla grozdja, potrjene senzorične ocene vina in ustreznosti zahtevanih kemijskih parametrov.
-
Shematski prikaz treh ključnih elementov sistema geografskih označb Evropske unije pri označevanju slovenskih vin
Postopek registracije geografske označbe
-
Registrirane geografske označbe slovenskih vin
Postopek registracije novih geografskih označb, spremembe specifikacij obstoječih (v Uniji že registriranih) geografskih označb
Vloga za oceno mošta, vina in drugih proizvodov
Naziv storitve | Institucija |
---|---|
Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano |
Označevanje vina – neobvezne navedbe
Poleg obveznih navedb lahko proizvajalci vina navajajo tudi neobvezne oznake:
- geografsko območje, ki je manjše od zamejenega območja geografske označbe;
- letnik;
- sorto vinske trte;
- dodatne izraze za vina z zaščiteno označbo porekla ali geografsko označbo;
- barvo vina;
- simbol Evropske unije, ki označuje, da ima vino zaščiteno označbo porekla ali zaščiteno geografsko označbo (ZGO);
- navedbo nekaterih načinov pridelave;
- tradicionalni izraz mlado vino;
- druge navedbe, ki pa ne smejo zavajati potrošnika.
Navedba imen manjših geografskih območij
Glede na določbe Zakona o vinu in Pravilnika o geografskih označbah in trsnem izboru se na etiketi lahko dodatno navaja:
- ime vinorodnega podokoliša in vinorodnega ožjega okoliša pri kakovostnih vinih z zaščitenim geografskim poreklom;
- ime vinorodnega kraja in vinorodne lege pri vrhunskih vinih z zaščitenim geografskim poreklom.
Imena manjših geografskih območij niso registrirane geografske označbe slovenskih vin v Evropski uniji.
Leto trgatve
Leto trgatve proizvoda se lahko navaja, če je bilo najmanj 85 % grozdja, uporabljenega za pridelavo vina, potrganega v zadevnem letu.
Sorta vinske trte
Sorto se lahko navaja, če je bilo vino proizvedeno iz vsaj 85 % grozdja navedene sorte.
Dodatni izrazi
Dodatne oznake za vino z zaščiteno označbo porekla in za vino z zaščiteno geografsko označbo, za katera je grozdje in vino pridelal isti pridelovalec, ki je vino tudi ustekleničil, so:
- lastna trgatev in polnitev;
- ustekleničeno na posestvu;
- ustekleničeno na kmetiji;
- pridelal in polnil;
- klet;
- kmetija;
- posestvo;
- vinska klet.
Simbol Evropske unije
Tudi pri vinu se na etiketi lahko navedeta simbola Evropske unije za zaščiteno označbo porekla in za zaščiteno geografsko označbo, za kar pa se pridelovalci vina najpogosteje ne odločijo.
Za razliko od vina je navajanje obeh simbolov Evropske unije, ki potrošniku sporoča, da gre za kakovostne proizvode s potrjenim (in kontroliranim) poreklom pri hrani in (drugih) kmetijskih proizvodih uveljavljeno (in obvezno).
Specifikacije proizvodov
-
Specifikacije proizvodov za vina z zaščiteno označbo porekla (ZOP)
Specifikacije proizvodov, vloge za zaščito imen kot označb porekla in vloge za spremembo specifikacije proizvoda se objavijo (Uredba 1308/2018/EU, členi 94, 95, 96 in 105).Dokumentacije- Specifikacija proizvoda Štajerska Slovenija (doc, 58 KB)
- Specifikacija proizvoda Prekmurje (doc, 45 KB)
- Specifikacija proizvoda Goriška Brda (doc, 54 KB)
- Specifikacija proizvoda Vipavska dolina (doc, 51 KB)
- Specifikacija proizvoda Slovenska Istra (doc, 61 KB)
- Specifikacija proizvoda Kras (doc, 49 KB)
- Specifikacija proizvoda Teran (doc, 53 KB)
- Specifikacija proizvoda Dolenjska (doc, 59 KB)
- Specifikacija proizvoda Bizeljsko Sremič (doc, 48 KB)
- Specifikacija proizvoda Bela krajina (doc, 57 KB)
- Specifikacija proizvoda Cviček (doc, 53 KB)
- Specifikacija proizvoda Metliška črnina (doc, 53 KB)
- Specifikacija proizvoda Belokranjec (pdf, 105 KB)
- Specifikacija proizvoda Bizeljčan (doc, 52 KB)
-
Specifikacije proizvodov za vina z zaščiteno geografsko označbo (ZGO)
Specifikacije proizvodov, vloge za zaščito imen kot geografskih označb in vloge za spremembo specifikacije proizvoda se objavijo (Uredba 1308/2018/EU, členi 94, 95, 96 in 105).Dokumentacije- Specifikacija proizvoda Podravje (doc, 57 KB)
- Specifikacija proizvoda Primorska (doc, 58 KB)
- Specifikacija proizvoda Posavje (doc, 56 KB)
Slovenska zakonodaja
- Zakon o vinu (ZVin)
- Pravilnik o označevanju in embalaži vina
- Pravilnik o pogojih, ki jih mora izpolnjevati grozdje za predelavo v vino, o dovoljenih tehnoloških postopkih in enoloških sredstvih za pridelavo vina in o pogojih glede kakovosti vina, mošta in drugih proizvodov v prometu
- Pravilnik o seznamu geografskih označb za vina in trsnem izboru
- Pravilnik o kontroli kakovosti grozdja v času trgatve
- Pravilnik o imenovanju pokuševalcev in pooblaščene organizacije za preizkušanje pokuševalcev in organoleptičnih sposobnosti kmetijskih inšpektorjev
- Pravilnik o postopku in načinu ocenjevanja mošta, vina in drugih proizvodov iz grozdja in vina
- Pravilnik o načinu jemanja vzorcev vina in drugih proizvodov iz grozdja in vina ter vzorcev enoloških sredstev za analize in o postopku z odvzetimi predmeti
- Navodilo o fizikalno kemijskih analizah grozdnega mošta in vina
- Pravilnik o višini stroškov za izdelavo predhodnega mnenja o ustreznosti elaborata, ki določa naziv PTP, za spremljanje dozorevanja grozdja, za mnenje o ustreznosti količine in kakovosti grozdja za pridelavo vrhunskega vina ZGP, za izdelavo izotopskih analiz in za dodatno izobraževanje pokuševalcev
- Pravilnik o vinu s priznanim tradicionalnim poimenovanjem Teran
- Pravilnik o vinu s priznanim tradicionalnim poimenovanjem Cviček
- Pravilnik o vinu s priznanim tradicionalnim poimenovanjem Metliška črnina in vinu s priznanim tradicionalnim poimenovanjem Belokranjec
- Pravilnik o vinu z oznako priznanega tradicionalnega poimenovanja - Bizeljčan
- Pravilnik o vinu z oznako priznanega tradicionalnega poimenovanja – Ritoznojčan
- Pravilnik o posebnih zahtevah glede označevanja in predstavljanja predpakiranih živil
Evropska zakonodaja
- Uredba (EU) št. 1308/2013 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 17. decembra 2013 o vzpostavitvi skupne ureditve trgov kmetijskih proizvodov in razveljavitvi uredb Sveta (EGS) št. 922/72, (EGS) št. 234/79, (ES) št. 1037/2001 in (ES) št. 1234/2007
- Uredba (EU) 2021/2117 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 2. decembra 2021 o spremembi uredb (EU) št. 1308/2013 o vzpostavitvi skupne ureditve trgov kmetijskih proizvodov, (EU) št. 1151/2012 o shemah kakovosti kmetijskih proizvodov in živil, (EU) št. 251/2014 o opredelitvi, opisu, predstavitvi, označevanju in zaščiti geografskih označb aromatiziranih vinskih proizvodov in (EU) št. 228/2013 o posebnih ukrepih za kmetijstvo v najbolj oddaljenih regijah Unije
- Popravek Uredbe (EU) 2021/2117 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 2. decembra 2021 o spremembi uredb (EU) št. 1308/2013 o vzpostavitvi skupne ureditve trgov kmetijskih proizvodov, (EU) št. 1151/2012 o shemah kakovosti kmetijskih proizvodov in živil, (EU) št. 251/2014 o opredelitvi, opisu, predstavitvi, označevanju in zaščiti geografskih označb aromatiziranih vinskih proizvodov in (EU) št. 228/2013 o posebnih ukrepih za kmetijstvo v najbolj oddaljenih regijah Unije (Uradni list Evropske unije L 435 z dne 6. decembra 2021)
- Popravek Uredbe (EU) 2021/2117 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 2. decembra 2021 o spremembi uredb (EU) št. 1308/2013 o vzpostavitvi skupne ureditve trgov kmetijskih proizvodov, (EU) št. 1151/2012 o shemah kakovosti kmetijskih proizvodov in živil, (EU) št. 251/2014 o opredelitvi, opisu, predstavitvi, označevanju in zaščiti geografskih označb aromatiziranih vinskih proizvodov in (EU) št. 228/2013 o posebnih ukrepih za kmetijstvo v najbolj oddaljenih regijah Unije (Uradni list Evropske unije L 435 z dne 6. decembra 2021)
- Delegirana uredba Komisije (EU) 2019/33 z dne 17. oktobra 2018 o dopolnitvi Uredbe (EU) št. 1308/2013 Evropskega parlamenta in Sveta v zvezi z vlogami za zaščito označb porekla, geografskih označb in tradicionalnih izrazov v vinskem sektorju, postopkom ugovora, omejitvami uporabe, spremembami specifikacij proizvoda, preklicem zaščite ter označevanjem in predstavitvijo
- Delegirana uredba Komisije (EU) 2023/1606 z dne 30. maja 2023 o spremembi Delegirane uredbe Komisije (EU) 2019/33 glede nekaterih določb o zaščitenih označbah porekla in zaščitenih geografskih označbah za vino ter predstavitvi obveznih navedb za proizvode vinske trte in glede posebnih pravil za navedbo in poimenovanje sestavin za proizvode vinske trte ter o spremembi Uredbe (EU) 2018/273 glede certificiranja uvoženih vinskih proizvodov
- Vprašanja in odgovori o izvajanju novih določb EU o označevanju vina po spremembi Uredbe (EU) št. 1308/2013 Evropskega parlamenta in Sveta in Delegirane uredbe Komisije (EU) 2019/33 (pdf, 585 KB)
- Izvedbena uredba Komisije (EU) 2019/34 z dne 17. oktobra 2018 o določitvi pravil za uporabo Uredbe (EU) št. 1308/2013 Evropskega parlamenta in Sveta v zvezi z vlogami za zaščito označb porekla, geografskih označb in tradicionalnih izrazov v vinskem sektorju, postopkom ugovora, spremembami specifikacij proizvoda, registrom zaščitenih imen, preklicem zaščite in uporabo simbolov ter Uredbe (EU) št. 1306/2013 Evropskega parlamenta in Sveta v zvezi z ustreznim sistemom pregledov
- Delegirana uredba Komisije (EU) 2019/934 z dne 12. marca 2019 o dopolnitvi Uredbe (EU) št. 1308/2013 Evropskega parlamenta in Sveta glede vinorodnih območij, na katerih je mogoče delež alkohola povečati, dovoljenih enoloških postopkov in omejitev, povezanih s pridelavo in konzerviranjem proizvodov vinske trte, najmanjšega odstotnega deleža alkohola za stranske proizvode in njihovega odstranjevanja ter objave spisov OIV
- Seznam in opis spisov Kodeksa enoloških postopkov OIV iz člena 3(2) Delegirane uredbe Komisije (EU) 2019/934 (pdf, 1009 KB)
- Izvedbena uredba Komisije (EU) 2019/935 z dne 16. aprila 2019 o določitvi pravil za uporabo Uredbe (EU) št. 1308/2013 Evropskega parlamenta in Sveta glede analiznih metod za določanje fizikalnih, kemičnih in organoleptičnih lastnosti proizvodov vinske trte in uradnih obvestil držav članic o odločitvah glede odobritve povečanja naravnega deleža alkohola
- Delegirana uredba Komisije (EU) 2018/273 z dne 11. decembra 2017 o dopolnitvi Uredbe (EU) št. 1308/2013 Evropskega parlamenta in Sveta glede sistema dovoljenj za zasaditev vinske trte, registra vinogradov, spremnih dokumentov in certificiranja, registra o prejemu in izdaji, obveznega prijavljanja, uradnega obveščanja in objavljanja sporočenih informacij ter o dopolnitvi Uredbe (EU) št. 1306/2013 Evropskega parlamenta in Sveta glede ustreznih preverjanj in kazni, spremembi uredb Komisije (ES) št. 555/2008, (ES) št. 606/2009 in (ES) št. 607/2009 ter razveljavitvi Uredbe Komisije (ES) št. 436/2009 in Delegirane uredbe Komisije (EU) 2015/560
- Izvedbena uredba Komisije (EU) 2018/274 z dne 11. decembra 2017 o določitvi pravil za uporabo Uredbe (EU) št. 1308/2013 Evropskega parlamenta in Sveta glede sistema dovoljenj za zasaditev vinske trte, certificiranja, registra o prejemu in izdaji, obveznega prijavljanja in uradnega obveščanja ter Uredbe (EU) št. 1306/2013 Evropskega parlamenta in Sveta glede ustreznih preverjanj ter razveljavitvi Izvedbene uredbe Komisije (EU) 2015/561
- Uredba (EU) št. 1169/2011 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 25. oktobra 2011 o zagotavljanju informacij o živilih potrošnikom, spremembah uredb (ES) št. 1924/2006 in (ES) št. 1925/2006 Evropskega parlamenta in Sveta ter razveljavitvi Direktive Komisije 87/250/EGS, Direktive Sveta 90/496/EGS, Direktive Komisije 1999/10/ES, Direktive 2000/13/ES Evropskega parlamenta in Sveta, direktiv Komisije 2002/67/ES in 2008/5/ES in Uredbe Komisije (ES) št. 608/2004 Besedilo velja za EGP
- Uredba (EU) 2017/625 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 15. marca 2017 o izvajanju uradnega nadzora in drugih uradnih dejavnosti, da se zagotovi uporaba zakonodaje o živilih in krmi, pravil o zdravju in dobrobiti živali ter zdravju rastlin in fitofarmacevtskih sredstvih, ter o spremembi uredb (ES) št. 999/2001, (ES) št. 396/2005, (ES) št. 1069/2009, (ES) št. 1107/2009, (EU) št. 1151/2012, (EU) št. 652/2014, (EU) 2016/429 in (EU) 2016/2031 Evropskega parlamenta in Sveta, uredb Sveta (ES) št. 1/2005 in (ES) št. 1099/2009 ter direktiv Sveta 98/58/ES, 1999/74/ES, 2007/43/ES, 2008/119/ES in 2008/120/ES ter razveljavitvi uredb (ES) št. 854/2004 in (ES) št. 882/2004 Evropskega parlamenta in Sveta, direktiv Sveta 89/608/EGS, 89/662/EGS, 90/425/EGS, 91/496/EGS, 96/23/ES, 96/93/ES in 97/78/ES ter sklepa Sveta 92/438/EGS (Uredba o uradnem nadzoru) (Besedilo velja za EGP)
- Uredba (EU) št. 251/2014 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 26. februarja 2014 o opredelitvi, opisu, predstavitvi, označevanju in zaščiti geografskih označb aromatiziranih vinskih proizvodov in o razveljavitvi Uredbe Sveta (EGS) št. 1601/91
- Delegirana uredba Komisije (EU) 2017/670 z dne 31. januarja 2017 o dopolnitvi Uredbe (EU) št. 251/2014 Evropskega parlamenta in Sveta glede dovoljenih proizvodnih postopkov za pridobivanje aromatiziranih vinskih proizvodov
- Uredba (ES) št. 1333/2008 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 16. decembra 2008 o aditivih za živila (Besedilo velja za EGP)
- Uredba (ES) št. 1334/2008 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 16. decembra 2008 o aromah in nekaterih sestavinah živil z aromatičnimi lastnostmi za uporabo v in na živilih ter spremembi Uredbe Sveta (EGS) št. 1601/91, uredb (ES) št. 2232/96 in (ES) št. 110/2008 ter Direktive 2000/13/ES (Besedilo velja za EGP)
- Uredba (ES) št. 1332/2008 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 16. decembra 2008 o encimih za živila in spremembi Direktive Sveta 83/417/EGS, Uredbe Sveta (ES) št. 1493/1999, Direktive 2000/13/ES, Direktive Sveta 2001/112/ES in Uredbe (ES) št. 258/97 (Besedilo velja za EGP)
- Uredba (EU) 2018/848 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 30. maja 2018 o ekološki pridelavi in označevanju ekoloških proizvodov in razveljavitvi Uredbe Sveta (ES) št. 834/2007