Skoči do osrednje vsebine

Slovenska mesta so zaposlitvena, izobraževalna, upravna, kulturna in storitvena središča ter imajo ključno vlogo v uravnoteženem razvoju države. V njih živi 50 odstotkov prebivalcev Slovenije in dela več kot 90 odstotkov vseh zaposlenih.

Slovenska mesta - urbana naselja in druga urbana naselja so v policentričnem sistemu, ki svojo vlogo izvajajo v širšem gravitacijskem območju, v Strategiji prostorskega razvoja Slovenije 2050 (ReSPR50), opredeljena kot središča.

Na zemljevidu prikazan policentrični urbani sistem, razvojni koridorji in vstopne točke, zelena infrastruktura in podeželje

Koncept prostorskega razvoja Slovenije (Vir: ReSPR50, 2023)

Po opredelitvi Statističnega urada imamo v državi 104 mestnih naselij od skupaj 6 036 vseh naselij. Od tega ima kar 90 odstotkov naselij manj kot 500 prebivalcev in le dve naselji imata več kot 50.000 prebivalcev.

Slovenska mesta so v primerjavi z mesti v drugih državah članicah Evropske unije in preostalem svetu majhna do srednje velika. Eurostat ugotavlja, da imamo v Sloveniji le dve mesti: Ljubljano kot srednje veliko mesto in Maribor kot majhno mesto.

To stanje se izraža tudi v različni obravnavi mest v Sloveniji in Evropski uniji.

Mesta in mestne občine

Mesto je večje urbano naselje, ki se po velikosti, gospodarski sestavi, gostoti naseljenosti in zgodovinskem razvoju razlikuje od drugih naselij, ima več kot 3.000 prebivalcev ter status mesta dobi z odločitvijo vlade.

V Sloveniji imamo 69 naselij s statusom mesta. Naselja s statusom mesta (pdf, 116 KB)

Občina lahko pridobi status mestne občine, če je na njenem območju mesto, ki ima najmanj 20.000 prebivalcev in 15.000 delovnih mest ter je gospodarsko, kulturno in upravno središče širšega območja. Poleg lokalnih zadev javnega pomena mestne občine opravljajo še z zakonom določene naloge iz državne pristojnosti, ki se nanašajo na razvoj mest. 

V Sloveniji imamo 12 mestnih občin: Celje, Koper, Kranj, Krško, Ljubljana, Maribor, Murska Sobota, Nova Gorica, Novo mesto, Ptuj, Slovenj Gradec, Velenje.

Na zemljevidu Slovenije prikazana tipologija urbanih naselij in središča v policentričnem sistemu naselij

Mesta in druga urbana naselja v policentričnem sistemu središč (Vir: ReSPR50, 2023)

Upravljanje mest

Za medsebojno usklajevanje raznolikih dejavnosti, ki potekajo in se stikajo v mestih, je pomembno dobro upravljanje. Ključen je celovit pristop vseh vidikov delovanja mesta ter dobro sodelovanje različnih strok, uporabnikov in prebivalcev.

Na portalu mesta.si, ki je namenjen občinskim upravam, prostorskim načrtovalcem in drugim akterjem na področju urbanega razvoja,  so informacije o aktualnih razpisih in dogodkih ter poglobljene vsebine o urbanih trendih.

Urbani forum

Ministrstvo, skupaj z Združenjem mestnih občin Slovenije in Inštitutom za geostrateške, pravne in futuristične raziskave ter svetovanje – GFS od leta 2015 organizira Urbani forum, na katerih se obravnavajo aktualne teme glede razvoja mest.  

Na dogodkih foruma potekajo razprave o vlogi, pomenu in priložnostih slovenskih mest za trajnostni razvoj, njihovi vlogi pri razvoju države, spodbujanju novih priložnosti, razvoju novega znanja in inovativnih načinov delovanja.

Urbani forum je namenjen izmenjavi dobrih praks in izkušenj ter mreženju vseh ključnih deležnikov in potencialnih partnerjev, od predstavnikov mestnih in drugih občin, županov, ministrstev, agencij, nevladnih organizacij in strokovnih združenj, strokovnjakov iz različnih področij, predstavnikov gospodarstva in medijev ter širše javnosti.