Skoči do osrednje vsebine

Med pomembnejše vsebine v okviru obvladovanja tveganj nesreč spada tudi ocenjevanje zmožnosti obvladovanja tveganj nesreč. Z njimi ocenjujemo zmožnost družbe, da posledice in pogostost oziroma verjetnost pojavljanja nesreč zmanjša do še sprejemljive ravni.

Izvorna obveznost oziroma podlaga za izdelovanje teh ocen izhaja iz 6. člena Mehanizma Unije na področju civilne zaščite.

Državni koordinacijski organ za ocenjevanje zmožnosti obvladovanja tveganj nesreč je Uprava Republike Slovenije za zaščito in reševanje. Izdelava ocen zmožnosti obvladovanja tveganj posameznih nesreč je v pristojnosti posameznih nosilcev (ministrstev), izdelava skupne (državne) ocene zmožnosti obvladovanja tveganj nesreč pa v pristojnosti Uprave Republike Slovenije za zaščito in reševanje.

Priprava ocen zmožnosti obvladovanja tveganj nesreč

V Republiki Sloveniji so posamezna ministrstva doslej pripravila ocene zmožnosti obvladovanja tveganja za 15 nesreč. 

Vsebina teh ocen je predpisana z Uredbo o izvajanju Sklepa o mehanizmu Unije na področju civilne zaščite in je načeloma enotna za vse nesreče. Vsebina izhaja iz Smernic Evropske komisije za ocenjevanje zmožnosti obvladovanja tveganj nesreč. Ocenjuje se upravne, tehnične in finančne zmožnosti obvladovanja tveganja na treh področjih, in sicer na področju ocenjevanja tveganja nesreč, načrtovanja ukrepov za preventivo in pripravljenost ter izvajanje ukrepov za preventivo in pripravljenost.

Ugotovitve o ravni zmožnosti obvladovanja tveganj nesreč so primerljive z drugimi evropskimi državami. Najvišja raven zmožnosti obvladovanja tveganja nesreče je bila ugotovljena pri jedrski in radiološki nesreči, epidemiji in pandemiji nalezljive bolezni pri ljudeh, suši ter žledu. Tudi pri drugih nesrečah ni bila ugotovljena znatno nižja stopnja zmožnosti obvladovanja tveganja.

Ocene zmožnosti obvladovanja tveganj nesreč

Terorizem (nosilec: ministrstvo, pristojno za notranje zadeve), ocena ima stopnjo tajnosti interno, ogled je mogoč na sedežu nosilca.

Kibernetske grožnje (nosilec: ministrstvo, pristojno za informacijsko družbo in elektronske komunikacije), ocena ima stopnjo tajnosti interno, ogled je mogoč na sedežu nosilca.

Državna ocena zmožnosti obvladovanja tveganj nesreč