Osebni dokumenti
Javne listine v Sloveniji so osebna izkaznica, potna listina, obmejna prepustnica, vozniško dovoljenje, orožni list in potrdilo o usposobljenosti za voditelja čolna.
Vendar pa vsak dokument ne zadostuje vsem zahtevam pri izkazovanju identitete, saj na nekaterih dokumentih ni zapisan naslov posameznika. Z njimi, denimo, ni mogoče dokazati bivanja na določenem naslovu.
Uradni identifikacijski dokumenti
Uradni identifikacijski (osebni) dokumenti omogočajo izkazovanje istovetnosti oziroma identifikacijo posameznika v postopkih pred uradnimi in drugimi organi.
V Republiki Sloveniji ima status uradnega identifikacijskega dokumenta vsak dokument, ki vsebuje fotografijo imetnika in ga je izdal državni organ. Najpogostejši uradni identifikacijski dokumenti so:
- osebna izkaznica,
- potni list,
- obmejna prepustnica,
- vozniško dovoljenje,
- orožni list in
- potrdilo o usposobljenosti za voditelja čolna.
Dokumenti glede na nabor podatkov, ki jih vsebujejo, omogočajo tudi različne druge funkcionalnosti, kot so izkazovanje državljanstva, prehod državne meje, itd.
Državljan s stalnim prebivališčem v Republiki Sloveniji mora imeti po dopolnjenem 18. letu starosti vsaj en uradni identifikacijski dokument oziroma osebno izkaznico, če nima drugega dokumenta. Osebno izkaznico ali potni list lahko otrok pridobi takoj po rojstvu.
Osebna izkaznica
Osebna izkaznica je javna listina, s katero državljan Republike Slovenije izkazuje svojo istovetnost in državljanstvo in s katero lahko potuje v določene države. Obvezna je za polnoletne državljane s stalnim prebivališčem v Sloveniji, ki nimajo drugega osebnega dokumenta s fotografijo, ki ga je izdal državni organ.
Od 28. marca 2022 izdajamo biometrično osebno izkaznico s številnimi zaščitnimi elementi in možnostjo uporabe e-storitev.
Dosedanjih veljavnih osebnih izkaznic ni treba zamenjati.
Biometrična osebna izkaznica ima:
- čip z biometričnim zapisom obraza in dveh prstnih odtisov. Prstna odtisa se odvzameta po 12. letu starosti;
- QR kodo za preverjanje veljavnosti na portalu e-Uprava;
- kvalificirano potrdilo za elektronski podpis in dve sredstvi elektronske identifikacije. To velja za imetnike po 12. letu starosti;
- omogoča elektronsko identifikacijo in avtentikacijo za dostop do elektronskih storitev ter elektronsko podpisovanje;
- možnost uporabe e-storitev prek portalov e-Uprava, zVEM, eZPIZ, eVŠ;
- možnost uporabe v sistemu zdravstvenega zavarovanja.
Kako pridobiti osebno izkaznico?
Za osebno izkaznico lahko zaprosite na kateri koli upravni enoti v Republiki Sloveniji in na slovenskih diplomatskih predstavništvih ali konzulatih v tujini.
Vlogi priložite:
1. Staro osebno izkaznico, potni list, vozniško dovoljenje ali drugo javno listino, s katero se izkaže istovetnost. Staro osebno izkaznico je treba predložiti v uničenje. Na željo posameznika uradna oseba uničeno osebno izkaznico vrne.
2. Eno fotografijo velikosti 3,5 cm x 4,5 cm, ki mora kazati pravo podobo posameznika ali potrdilo e-fotografa z referenčno številko digitalne fotografije.
Državljanu od dopolnjenega 12. leta starosti se ob vlogi odvzameta tudi dva ploska prstna odtisa. Prstna odtisa se v evidenci izdanih osebnih izkaznic hranita do vročitve osebne izkaznice, vendar ne več kakor 90 dni od dneva izdaje osebne izkaznice. Po brisanju iz evidence bosta zapisana izključno na čipu na izkaznici.
Če državljanu zaradi začasnih zdravstvenih razlogov ni mogoče odvzeti prstnih odtisov, se izda osebna izkaznica z veljavnostjo enega leta.
Čas izdelave osebne izkaznice
Osebna izkaznica je praviloma izdelana in predana na pošto v petih delovnih dneh.
Državljan lahko ob vlogi zaprosi za prednostno izdelavo osebne izkaznice. V tem primeru je osebna izkaznica izdelana in predana na pošto najkasneje naslednji delovni dan, za prednostno izdelavo pa je treba doplačati upravno takso.
Osebna izkaznica za otroka
Za osebno izkaznico za otroka zaprosi njegov zakoniti zastopnik. V postopku izdaje osebne izkaznice otroku lahko pristojna uradna oseba zahteva soglasje drugega od staršev, če dvomi, da starša izvršujeta roditeljsko pravico sporazumno.
Otrok, ki je starejši od osem let in se že zna podpisati, mora biti ob vložitvi vloge navzoč.
Otrokom do dopolnjenega 12. leta starosti se izda osebno izkaznico, ki ni elektronska, ima pa čip z biometrijo. Po dopolnjenem 12. letu starosti pa čip vsebuje tudi kvalificirano potrdilo za elektronski podpis in sredstvi elektronske identifikacije visoke in nizke ravni zanesljivosti.
Kaj storiti ob pogrešitvi osebne izkaznice?
Če posameznik pogreši osebno izkaznico, je to dolžan v osmih dneh naznaniti na katerikoli upravni enoti na območju Republike Slovenije. Prijava pogrešitve zgolj na policijski postaji ne zadošča.
Če se to zgodi v tujini, je treba to naznaniti v 8 dneh po prihodu v Republiko Slovenijo, lahko pa tudi na diplomatskem predstavništvu ali konzulatu Republike Slovenije, in sicer v 30 dneh od pogrešitve.
Ob naznanitvi morate natančno opisati okoliščine in datum pogrešitve. Uradna oseba upravnega organa sestavi zapisnik o pogrešitvi.
Naznanitev pogrešitve je mogoča tudi prek državnega portala eUprava.
Kam se lahko potuje z osebno izkaznico?
Z veljavno osebno izkaznico lahko potujete v:
- Albanijo,
- Avstrijo,
- Andoro,
- Azore - sestavni del Portugalske,
- Belgijo,
- Bolgarijo,
- Bosno in Hercegovino,
- Ciper,
- Češko,
- Črno goro,
- Dansko,
- Estonijo,
- Finsko,
- Francijo,
- Gibraltar,
- Grčijo,
- Gruzijo,
- Hrvaško,
- Irsko,
- Islandijo,
- Italijo,
- Latvijo,
- Litvo,
- Lihtenštajn,
- Luksemburg,
- Madžarsko,
- Malto,
- Martinik - odvisno ozemlje Francije,
- Moldavijo,
- Monako,
- Nemčijo,
- Nizozemsko,
- Norveško,
- Poljsko,
- Portugalsko,
- Romunijo,
- San Marino,
- Severno Makedonijo,
- Slovaško,
- Srbijo,
- Španijo,
- Švedsko in
- Švico.
Naziv storitve | Institucija |
---|---|
Ministrstvo za notranje zadeve | |
Ministrstvo za notranje zadeve | |
Ministrstvo za notranje zadeve |
Potni list
Potni list je javna listina, s katero državljani svojo identiteto, istovetnost in državljanstvo izkazujejo ob prehodu državne meje. Dokument lahko pridobi vsak državljan, ne glede na prebivališče, pridobijo ga lahko tudi otroci, ne glede na starost.
Še dodatno zaščitene biometrične potne listine je Republika Slovenija začela izdajati 12. decembra 2016. Te potne listine vsebujejo nadgrajene varnostno-zaščitne elemente in imajo jezikovno prilagojene podatke, ki se navajajo v vseh uradnih jezikih Evropske unije. Biometrični potni list ima vstavljen brezkontaktni čip z biometričnimi podatki o lastniku potnega lista.
Poleg običajnega potnega lista pa so potne listine tudi diplomatski potni list, službeni potni list, potni list za vrnitev in potne listine, ki se izdajajo po mednarodni pogodbi.
Diplomatski in službeni potni list izda pristojno ministrstvo za zunanje zadeve. Potni list za vrnitev pa izda organ Republike Slovenije v tujini, ki je pooblaščen za opravljanje konzularnih zadev.
Kako do potnega lista?
Za potni list se lahko zaprosi na kateri koli upravni enoti v Republiki Sloveniji in na diplomatskih predstavništvih ali konzulatih Republike Slovenije v tujini. V nujnih primerih, kot so zdravljenje, bolezen ali smrt ožjega družinskega člana, nujni službeni opravki, lahko potni list izda tudi Ministrstvo za notranje zadeve Republike Slovenije.
Potni list je praviloma izdelan in predan na pošto v petih delovnih dneh. Državljan lahko ob vlogi zaprosi za prednostno izdelavo potnega lista. V tem primeru je potni list izdelan in predan na pošto najkasneje naslednji delovni dan, za prednostno izdelavo pa je treba doplačati upravno takso.
Kaj storiti ob kraji, izgubi ali pogrešitvi potnega lista?
Če posameznik pogreši ali izgubi potni list ali mu je bil ta ukraden, je to dolžan v osmih dneh naznaniti na katerikoli upravni enoti na območju Republike Slovenije. Prijava pogrešitve zgolj na policijski postaji ne zadošča.
Če se to zgodi v tujini, je treba to naznaniti v 8 dneh po prihodu v Republiko Slovenijo, lahko pa tudi na diplomatskem predstavništvu ali konzulatu Republike Slovenije, in sicer v 30 dneh od pogrešitve. Državljan brez stalnega prebivališča v Republiki Sloveniji mora pogrešitev potne listine v tujini naznaniti najbližjemu diplomatsko-konzularnemu predstavništvu Republike Slovenije v tujini v 30 dneh od pogrešitve.
Ob naznanitvi morate natančno opisati okoliščine in datum pogrešitve, izgube ali tatvine. Uradna oseba upravnega organa sestavi zapisnik o pogrešitvi.
Naziv storitve | Institucija |
---|---|
Ministrstvo za notranje zadeve | |
Ministrstvo za notranje zadeve | |
Ministrstvo za notranje zadeve |
Vozniško dovoljenje
Z vozniškim dovoljenjem se izkazuje pravica do vožnje motornega vozila določene kategorije v cestnem prometu. Zato se ta javna listina lahko izda posameznikom, ki izkazujejo sposobnosti in znanje za vožnjo motornih vozil v cestnem prometu.
Naziv storitve | Institucija |
---|---|
Ministrstvo za infrastrukturo |
Obmejna prepustnica
Državljanom Republike Slovenije in Republike Hrvaške, ki imajo urejeno stalno prebivališče v enem od naselij v obmejnem območju, pripada pravica do pridobitve obmejne prepustnice, kar omogoča Sporazum med Republiko Slovenijo in Republiko Hrvaško o obmejnem prometu in sodelovanju.
Za pridobitev prepustnice se posameznik osebno zglasi na upravni enoti glede na kraj stalnega prebivališča, kjer poda ustno zahtevo in predloži fotografijo. Do prepustnice so upravičeni tudi otroci po dopolnjenem petem letu starosti. Možen je tudi vpis otroka do dopolnjenega 15. leta starosti v obmejno prepustnico enega ali obeh staršev, zakonitega zastopnika ali skrbnika.
Obmejna prepustnica velja pet let in se lahko podaljša do skupne veljavnosti deset let.
Z obmejno prepustnico se lahko prestopa državno mejo na mejnih prehodih za obmejni promet ter meddržavnih in mednarodnih mejnih prehodih. Na drugih prehodnih mestih pa le, če to odobri druga država. S prepustnico se prav tako dovoljuje neprekinjeno bivanje na obmejnem območju druge države za največ sedem dni.