Pomoč na domu
Vrste pomoči v storitvi
Pomoč na domu in njen obseg se prilagodi potrebam posameznega upravičenca.
Storitev pomoč na domu lahko obsega naslednje vrste pomoči:
- pomoč pri temeljnih dnevnih opravilih (pomoč pri oblačenju, slačenju, pomoč pri umivanju, hranjenju, opravljanju osnovnih življenjskih potreb, vzdrževanje in nega osebnih ortopedskih pripomočkov);
- gospodinjsko pomoč (prinašanja enega pripravljenega obroka ali nabava živil in priprava enega obroka hrane, pomivanje uporabljene posode, osnovno čiščenje bivalnega dela prostorov z odnašanjem smeti, postiljanje in osnovno vzdrževanje spalnega prostora);
- pomoč pri ohranjanju socialnih stikov (vzpostavljanje socialne mreže z okoljem, s prostovoljci in s sorodstvom, spremljanje upravičenca pri opravljanju nujnih obveznosti, informiranje ustanov o stanju in potrebah upravičenca ter priprava upravičenca na institucionalno varstvo).
Izvajalci in sofinanciranje storitve
Pomoč na domu je v pristojnosti občin, saj občina izbere izvajalca, ki nato storitev izvaja v 'okviru mreže javne službe'. Izvajalec storitve je lahko javni zavod ali koncesionar. Občine pomoč na domu tudi sofinancirajo, najmanj v višini 50 %, v povprečju pa preko 70 % celotnih stroškov. Povprečna cena storitve znaša med 5 in 6 evrov na uro.
Register zasebnikov in pravnih oseb, ki opravljajo socialnovarstvene storitve pomoč družini na domu
Postopek pridobitve dovoljenja za delo in vpisa v Register zasebnikov in pravnih oseb, ki opravljajo socialnovarstvene storitve pomoč družini na domu, socialni servis, institucionalno varstvo in storitve vodenje in varstvo ter zaposlitev pod posebnimi pogoji je dostopno na spletni strani Dovoljenje za delo, opravljanje socialnovarstvenih storitev, ki ga izda Ministrstvo za solidarno prihodnost.