Potovanje s psi, mačkami ali belimi dihurji znotraj Evropske unije
Kadar žival potuje z osebo, ki je v identifikacijskem dokumentu živali navedena kot lastnik, in namen premika ni niti prodaja niti sprememba lastništva hišne živali, govorimo o netrgovskem premiku. Če pogoji za netrgovski premik niso izpolnjeni, govorimo o uvozu ali trgovanju, kjer so pogoji urejeni z drugimi predpisi.
Pri premiku na ozemlje Slovenije iz drugih držav članic EU lahko pristojni organ opravi preverjanje dokumentov in identitete hišnih živali, ki so predmet netrgovskega premika. Lastnik ali pooblaščena oseba mora na zahtevo organa, pristojnega za preverjanje, predložiti identifikacijski dokument hišne živali in omogočiti njeno preverjanje.
Če se pri potovanju prečka tretje države, je potrebo upoštevati tudi njihove pogoje za sprejem živali v državo, pa čeprav gre samo za tranzit. Obenem pa je potrebno upoštevati tudi status tretje države glede stekline, da lahko žival po prečkanju tretje države ponovno vstopi v EU.
Za namen urejanja netrgovskih premikov hišnih živali se za Norveško, Švico in Severno Irsko uporabljajo enaki pogoji kot za države članice EU.
Pogoji, ki se uporabljajo za netrgovske premike psov, mačk ali belih dihurjev med državami članicami EU, veljajo za vse države članice enako, tudi za Slovenijo:
-
1
Do vključno 5 živali na lastnika ali pooblaščeno osebo
Odstopanje od največjega števila hišnih živali (5), ki lahko spremljajo lastnika ali pooblaščeno osebo med posameznim premikom, je dovoljeno, če:
- je namen premika s hišnimi živalmi udeležba na tekmovanjih, razstavah ali športnih prireditvah ali pri pripravah na take prireditve;
- lastnik ali pooblaščena oseba predloži pisni dokaz, da so hišne živali prijavljene za sodelovanje na takšni prireditvi ali pri združenju, ki takšne prireditve organizira;
- so hišne živali stare več kot 6 mesecev.
-
2
Transponder (mikročip) ali jasno čitljivo znamenje
Žival mora biti označena na način, da se izkazuje nedvoumna povezava med živaljo, njenim identifikacijskim dokumentom in njenim lastnikom. Za pse, mačke in bele dihurje je obvezna označitev s:
- transponderjem (mikročipom) ali
- jasno čitljivim znamenjem, ki je bilo vtetovirano pred 3. julijem 2011.
Datum vstavitve transponderja ali tetoviranja mora biti naveden v identifikacijskem dokumentu živali. Datum vstavitve mikročipa mora biti predhoden ali enak datumu cepljenja proti steklini.
-
3
Veljavno cepljenje proti steklini
Zahteve glede veljavnosti cepljenja proti steklini so:
- žival je cepljena proti steklini z ustreznim cepivom, ki ima dovoljenje za promet,
- cepljenje opravi pooblaščeni veterinar,
- žival je na datum cepljenja stara najmanj 12 tednov,
- pooblaščeni veterinar ali uradni veterinar navede datum cepljenja v ustreznem delu identifikacijskega dokumenta,
- žival mora biti pred cepljenjem veljavno označena, kar je razvidno iz identifikacijskega dokumenta živali.
Obdobje veljavnosti cepljenja se prične, ko mine najmanj 21 dni po zaključku primarnega cepljenja proti steklini in velja do datuma, ki ga pooblaščeni veterinar ali uradni veterinar v skladu z zakonodajo navede v ustreznem delu identifikacijskega dokumenta. Če ponovno cepljenje ni opravljeno v obdobju veljavnosti predhodnega cepljenja, se šteje za primarno cepljenje.
Odstopanje od veljavnega cepljenja proti steklini za mladiče
Nekatere države članice dovolijo odstopanje od veljavnega cepljenja proti steklini za mlade živali iz drugih držav članic EU. Če država članica EU dovoli odstopanje od veljavnega cepljenja proti steklini, je netrgovski premik dovoljen za žival, ki je:
- stara manj kot 12 tednov in še ni bila cepljena proti steklini, ali
- stara od 12 do 16 tednov in je bila cepljena proti steklini, vendar cepljenje še ni veljavno;
pod pogojem, da so izpolnjeni vsi ostali splošni pogoji za netrgovski premik in:
- žival spremlja podpisana izjava,
ali
- so mladiči v spremstvu svoje matere, od katere so še vedno odvisni, iz EU potnega lista njihove matere pa je jasno razvidno, da je bila mati pred njihovo skotitvijo veljavno cepljena proti steklini.
Seznam držav, ki dovolijo tako odstopanje, je dostopen v tabeli na spletni strani Evropske komisije (vsebina je v angleščini). Za odstopanje v primeru netrgovskega premika iz države članice v drugo državo članico gledamo prvi stolpec v tabeli. Pri čemer "yes" pomeni, da država dovoli odstopanje, "no" pa, da ga ne dovoli. Slovenija dovoli tako odstopanje pri premiku iz druge države članice EU.
-
4
EU potni list za hišne živali
Se uporablja kot identifikacijski dokument, kadar lastnik s psom, mačko ali belim dihurjem potuje med državami EU ali se vrača iz tretjih držav oziroma ozemelj izven EU in so pri tem izpolnjeni vsi ostali pogoji za netrgovski premik.
-
5
Dodatni pogoji držav članic EU
Pri netrgovskih premikih med državami članicami se je priporočljivo pri pristojnemu organu (vsebina je v angleščini) te države pozanimati o morebitnih dodatnih pogojih.
Tretiranje psov proti trakulji (latinsko Echinococcus multilocularis)
Določene države članice EU (Malta, Finska in Irska), Severna Irska in Norveška imajo status države proste notranjega zajedavca trakulje (latinsko Echinococcus multilocularis), zato morajo psi za vstop v te države izpolnjevati še dodatno zahtevo.
Tretirani morajo biti proti trakulji (latinsko Echinococcus multilocularis) v obdobju največ 120 ur in najmanj 24 ur pred predvidenim časom vstopa v te države, kar mora pooblaščeni veterinar potrditi v ustrezni rubriki EU potnega lista ali zdravstvenega spričevala za hišne živali.
Nevarne pasme psov
Države lahko sprejmejo nacionalne določbe, ki niso povezane z zdravstvenim varstvom živali. Z njimi lahko omejijo premike nekaterih vrst ali pasem hišnih živali. Zato se je o tem potrebno predhodno pozanimati pri pristojnem veterinarskem organu v državi, v katero ali preko katere nameravate potovati.
Zakonodaja
- Pravilnik o veterinarskih pogojih, ki morajo biti izpolnjeni za netrgovske premike hišnih živali, in o modelu potnega lista, ki mora spremljati te živali
- Uredba (EU) št. 576/2013 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 12. junija 2013 o netrgovskih premikih hišnih živali in razveljavitvi Uredbe (ES) št. 998/2003 Besedilo velja za EGP
- Izvedbena uredba Komisije (EU) št. 577/2013 z dne 28. junija 2013 o vzorcih identifikacijskih dokumentov za netrgovske premike psov, mačk in belih dihurjev, o sestavi seznamov ozemelj in tretjih držav ter o zahtevah glede formata, oblike in jezika izjav, ki potrjujejo izpolnjevanje nekaterih pogojev iz Uredbe (EU) št. 576/2013 Evropskega parlamenta in Sveta Besedilo velja za EGP
- Delegirana uredba Komisije (EU) 2018/772 z dne 21. novembra 2017 o dopolnitvi Uredbe (EU) št. 576/2013 Evropskega parlamenta in Sveta glede preventivnih zdravstvenih ukrepov za nadzor okužbe z Echinococcus multilocularis pri psih in razveljavitvi Delegirane uredbe (EU) št. 1152/2011 (Besedilo velja za EGP. )
- Izvedbena uredba Komisije (EU) 2018/878 z dne 18. junija 2018 o sprejetju seznama držav članic ali delov ozemlja držav članic, ki izpolnjujejo pravila za kategorizacijo iz člena 2(2) in (3) Delegirane uredbe (EU) 2018/772 o uporabi preventivnih zdravstvenih ukrepov za nadzor okužbe z Echinococcus multilocularis pri psih (Besedilo velja za EGP.)
- Uredba (EU) 2016/429 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 9. marca 2016 o prenosljivih boleznih živali in o spremembi ter razveljavitvi določenih aktov na področju zdravja živali („Pravila o zdravju živali“) (Besedilo velja za EGP)