Skoči do osrednje vsebine

Pravice iz obveznega zdravstvenega zavarovanja

Z obveznim zdravstvenim zavarovanjem zavarovanim osebam zagotavljamo pravice do zdravstvenih storitev, denarnih nadomestil in do ustrezne zdravstvene ter socialne varnosti v času bolezni ali poškodbe.

Kaj pokriva obvezno zdravstveno zavarovanje?

Obvezno zdravstveno zavarovanje obsega zavarovanje za primer bolezni in poškodbe izven dela, poškodbe pri delu in za primer poklicne bolezni.

Zavarovanim osebam je zagotovljeno plačilo:

  • zdravstvenih storitev v osnovni zdravstveni dejavnosti, ki jih lahko uveljavijo pri izbranem osebnem zdravniku, pediatru, ginekologu in izbranem osebnem zobozdravniku,
  • zdravstvenih storitev v specialistično ambulantni in bolnišnični dejavnosti,
  • zdravil, živil za posebne zdravstvene namene in medicinskih pripomočkov,
  • denarnih nadomestil, kot na primer nadomestilo med začasno zadržanostjo od dela in povračilo potnih stroškov v zvezi z uveljavljanjem pravic do zdravstvenih storitev,
  • stroškov nekaterih preventivnih programov, zdraviliškega zdravljenja in rehabilitacije.

Kako se izvaja obvezno zdravstveno zavarovanje?

Obvezno zdravstveno zavarovanje se izvaja po načelih socialne pravičnosti in solidarnosti med zdravimi in bolnimi, starimi in mladimi, bogatimi in revnimi. To pomeni, da so pravice do zdravstvenih storitev enake za vse, ne glede na starost zavarovanca in ne glede na višino in čas vplačevanja prispevkov.

Zavarovana oseba dobi zdravstvene storitve na podlagi zdravstvenega stanja, ki ga določi osebni oziroma lečeči zdravnik. Pravico do plačila zdravstvenih storitev zavarovana oseba uveljavlja s kartico zdravstvenega zavarovanja.

Kako poteka prijava v obvezno zdravstveno zavarovanje?

Prijavo v obvezno zdravstveno zavarovanje za zavarovanca vloži tisti, ki je določen kot zavezanec za plačilo prispevka. V primeru osebe v delovnem razmerju je zavezanec za prijavo delodajalec, pri prejemniku socialnih pomoči pa nosilec javnega pooblastila, ki je pravico priznal.

Obvezno zdravstveno zavarovanje je v Republiki Sloveniji obvezno za vse osebe, razen za tiste družinske člane (otrok, zakonec in drugi), ki so zavarovani po zavarovancu. Več informacij o prijavi družinskih članov po zavarovancu je na voljo na: prijava otroka v obvezno zdravstveno zavarovanje in prijava zakonca, zunajzakonskega partnerja ali razvezanega zakonca ali partnerja v obvezno zdravstveno zavarovanje.

Obvezni zdravstveni prispevek

Obvezni zdravstveni prispevek smo uvedli z januarjem 2024, ko se je ukinilo dopolnilno zdravstveno zavarovanje. Ta prispevek skupaj z dosedanjimi prispevki za obvezno zdravstveno zavarovanje zagotavlja 100-odstotno financiranje pravic iz obveznega zdravstvenega zavarovanja.

Plačevanje obveznega zdravstvenega prispevka poteka preko glavnega delodajalca ali izplačevalca prejemka (na primer: Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje, Zavoda za zaposlovanje, Centra za socialno delo), ki prispevek vsak mesec odtegnejo od dohodka zavarovanca.