Prenos znanja in inovacij
Le učinkovit prenos znanja in inovacij lahko omogoči nadaljnji uspešen razvoj slovenskega kmetijstva, gozdarstva in živilstva. Gre za raznoliko znanje; od tehnologij pridelave in predelave, storitev, znanja s področja varovanja okolja pa do znanja s področja podjetništva in vpeljave inovativnih nekmetijskih dejavnosti na kmetijo.
Znanje in inovacije so ključ razvoja
V ospredju prenosa znanja in inovacij je uporabnik (na primer kmet ali lastnik gozda), ki mora imeti na voljo podporo institucij (na primer javne kmetijske svetovalne službe, fakultete ipd.), ki so sposobne odgovoriti na njegova razvojna vprašanja.
Na ministrstvu finančno podpiramo prenos znanja in inovacij preko vseh ukrepov Programa razvoja podeželja za obdobje 2014-2020, neposredno pa preko naslednjih ukrepov:
Ukrep M1 - Prenos znanja in dejavnosti informiranja
- podukrep M1.1 - Podpora za dejavnosti poklicnega usposabljanja in pridobivanja spretnosti: podpora je namenjena izvedbi tečajev, delavnic, predavanj, praktičnih prikazov ali drugih dejavnosti prenosa znanja.
- podukrep M1.2 - Podpora za demonstracijske aktivnosti in ukrepe informiranja: podpora je namenjena praktičnemu usposabljanju osebam, dejavnim v kmetijskem, gozdarskem in živilskem sektorju, ki temelji na prikazu uporabe mehanizacije, postopkov, tehnologij, strojev in praks.
Ukrep M2 - Službe za svetovanje, službe za pomoč pri upravljanju kmetij in službe za zagotavljanje nadomeščanja na kmetijah
- podukrep M2.1 - Podpora za pomoč pri uporabi storitev svetovanja: podpora je namenjena izvajanju svetovanja kmetijskim gospodarstvom.
Ukrep M16 – Sodelovanje
- podukrep M16.2 – Razvoj novih proizvodov, praks, procesov in tehnologij: podpora je namenjena pospešitvi prenosa znanja in inovacij iz raziskovalne sfere v kmetijsko prakso preko različnih oblik sodelovanja in povezovanja.
- podukrep M16.4 – Vzpostavitev in razvoj kratkih dobavnih verig in lokalnih trgov: podpora je namenjena izvedbi projektov za vzpostavitev novih kratkih dobavnih verig in promocijskih dejavnosti o pomenu kratkih dobavnih verig na lokalni ravni.
- podukrep M16.5 – Okolje in podnebne spremembe: podpora je namenjena povečanju okoljske učinkovitosti kmetijstva.
- podukrep M16.9 – Diverzifikacija dejavnosti na kmetiji: podpora je namenjena izvedbi projektov, ki bodo spodbujali razvoj in vpeljavo novih inovativnih oblik izvajanja nekmetijskih dejavnosti na kmetijah, kot na primer izobraževanje o okolju in hrani ter zdravstveno, socialno in invalidsko varstvo.
Podukrep 1.2 - Podpora za demonstracijske aktivnosti in ukrepe informiranja je namenjen izvedbi demonstracijskih projektov, ki so namenjeni praktičnemu prikazu uporabe tehnologij, mehanizacije, postopkov, strojev, praks.
Ukrep M16 podpira prenos znanja in inovacij iz raziskovalne sfere v kmetijsko prakso.