Priznavanje izobraževanja za namen nadaljevanja izobraževanja na izobraževalnih institucijah
Priznavanje izobraževanja za namen nadaljevanja izobraževanja v Republiki Sloveniji izvaja tista izobraževalna institucija, pri kateri želi imetnik tuje listine nadaljevati izobraževanje.
V primeru vpisa oziroma vključitve šoloobveznih otrok s tujimi listinami o izobraževanju v osnovnošolsko izobraževanje v Republiki Sloveniji, osnovna šola na podlagi dokazil ugotovi, v kateri razred se bo otrok vključil.
Na srednješolski in višješolski strokovni ravni imetnik tuje listine poda vlogo za priznavanje izobraževanja za namen nadaljevanja izobraževanja na izobraževalni instituciji. Ta bo na podlagi vloge in dokazil ugotovila izpolnjevanje vpisnih pogojev ter izdala odločbo o pravici imetnika listine do dostopa, prijave in obravnave v postopkih vpisa.
Na visokošolskih študijskih programih se vloga poda z elektronsko prijavo za vpis, izpolnjeno v eVŠ, ki v prijavi vsebuje tudi vlogo za priznavanje izobraževanja.
Naziv storitve | Institucija |
---|---|
Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in inovacije | |
Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in inovacije |
Aktualno
-
Posnetek osnov priznavanja izobraževanja za namen nadaljevanja izobraževanja
-
MAReN (Mediterranean Automatic Recognition Network)
-
Spletni seminarji o vrednotenju in priznavanju izobraževanja
-
Ob 30. Obletnici Slovenske nacionalne komisije za UNESCO
-
Zaključevanje projekta AdReN – Automatic recognition in the Adriatic Region
Pristojnost organov
Izobraževalne institucije izvajajo naslednje naloge v zvezi s priznavanjem izobraževanja za namen nadaljevanja izobraževanja:
- imenovanje pooblaščene osebe, ki bo vodila postopke priznavanja izobraževanja,
- obveščanje ENIC-NARIC centra o imenovanjih pooblaščenih oseb za vodenje postopkov priznavanja izobraževanja,
- vodenje upravnih postopkov za namen priznavanja izobraževanja,
- vodenje javnih evidenc izdanih odločb na prvi in drugi stopnji.
ENIC-NARIC center zagotavlja strokovno pomoč izobraževalnim institucijam v postopkih priznavanja izobraževanja za namen nadaljevanja izobraževanja. V ta namen je ENIC-NARIC center pripravil Informacije o državah in primerljivosti tujega izobraževanja s slovenskim izobraževanjem, s katerimi si lahko izobraževalne institucije pomagajo pri prepoznavanju nekaterih tujih šolskih sistemov in njihovih listin o izobraževanju.
Informacije za izobraževalne institucije
-
Spletni seminarji o vrednotenju in priznavanju izobraževanja za pooblaščene osebe
V mesecu marcu 2024 so se odvijali spletni seminarji o vrednotenju in priznavanju izobraževanja za pooblaščene osebe za vodenje postopka priznavanja izobraževanja na izobraževalnih institucijah.
Namen srečanj je bila predstavitev Svetovne konvencije o priznavanju, EU politike na področju priznavanja ter predstavitev Zakona o vrednotenju in priznavanju izobraževanja (ZVPI) in načrtovane novele ZVPI.Smernice in priporočila- Posvet za srednje šole (pptx, 12 MB)
- Posvet za višje strokovne šole (pptx, 7.8 MB)
- Posvet za visokošolske zavode (pptx, 209 KB)
- Šolski sistem Ukrajine (pptx, 5.2 MB)
- Šolski sistem Republike Srbije (pdf, 1.3 MB)
-
Spletne konference
Tu se nahajajo povzetki spletnih konferenc, ki se dotikajo visokošolskega prostora.Poročila -
DigiRec; povezava med digitalizacijo študentskih podatkov in nemotenim priznavanjem tujih kvalifikacij
Kako lahko rešitve digitalnih podatkov o študentih in digitalizacija postopka ocenjevanja poverilnic podpirajo pravično in nemoteno priznavanje v skladu z Lizbonsko konvencijo o priznavanju?
To vprašanje je bilo osrednjega pomena za projekt DigiRec, ki je sistematično preučeval razmerje med digitalnimi študentskimi podatki in priznavanjem tujih kvalifikacij.
Namen projekta je bil podpreti omrežja ENIC-NARIC pri razvoju politike in procesov ter pri pripravi na stalno digitalizacijo študentskih podatkov.Smernice in priporočila -
Spremembe v Pravilniku o obrazcih, dokumentaciji in stroških pri vrednotenju in priznavanju izobraževanja
od dne 25. 6. 2020 je v veljavi Pravilnik o spremembah in dopolnitvi Pravilnika o obrazcih, dokumentaciji in stroških pri vrednotenju in priznavanju izobraževanja. Spremenjena je zahtevana dokumentacija za postopke priznavanja izobraževanja za namen nadaljevanja izobraževanja.Navodila -
Webinar Priznavanje, preglednost in zagotavljanje informacij v času Covid-19: vloga visokošolskih zavodov
Poročila -
27. redno srečanje ENIC-NARIC mrež
Dne 25. 6. 2020 je pod vodstvom predstavnice Evropske komisije in podpredsednice mreže ter predsednika ENIC-NARIC mreže srečanje prvikrat potekalo on-line zaradi Coronavirusne pandemije. Spodaj se nahajajo tudi krajši povzetki webinarjev, ki so bili izvedeni za ENIC-NARIC centre v okviru 27. letnega srečanja.Poročila- Povzetek 27. rednega srečanja ENIC-NARIC mrež (pdf, 327 KB)
-
Obvestilo hrvaškega Ministrstva za znanost in izobraževanje
Hrvaško Ministrstvo za znanost in izobraževanje nas je obvestilo glede datumov zaključnih izpitov srednje šole v Republiki Hrvaški in vpisa na visokošolske zavode.Navodila -
Evropski priročnik o priznavanju izobraževanja za visokošolske institucije
Ocenjevalcem kvalifikacij in zaposlenim v vpisnih službah v visokošolskih institucijah je za izvajanje priznavanja izobraževanja v skladu z Lizbonsko konvencijo o priznavanju visokošolskih kvalifikacij v evropski regiji, v pomoč Evropski priročnik.
Namenjen je predvsem priznavanju izobraževanja za dostop do nadaljevanja izobraževanja na visokošolskih institucijah. Zaposlene v vpisnih službah in ocenjevalce kvalifikacij priročnik vodi skozi vse postopke priznavanja na institucionalni ravni, posamezne faze v postopku pa dopolnjuje s primeri in priporočili.
ENIC-NARIC center Slovenije je pripravil neuradni prevod omenjenega priročnika v slovenski jezik.Smernice in priporočila -
Gradivo s Posveta za pooblaščene osebe z dne 21. 11. 2017
Predstavitve- Mednarodni vidiki priznavanja izobraževanja - Globalna in Lizbonska konvencija (mag. Eva Vilfan Kavčič) (pdf, 79 KB)
- Evropski priročnik o priznavanju za visokošolske institucije - EAR HEI Manual (mag. Iztok Žebovec) (pdf, 74 KB)
- Izzivi avtomatičnega priznavanja (mag. Eva Vilfan Kavčič) (pdf, 1.6 MB)
- Priznavanje izobraževanja beguncem in osebam v podobnem položaju (mag. Alenka Lisec) (pdf, 1.7 MB)
- Spremembe in dopolnitve Zakona o vrednotenju in priznavanju izobraževanja (Anita Jesenko) (pdf, 1.1 MB)
- Aktualne zadeve, vezane na prijave tujih kandidatov iz rizičnih držav in fiktivni vpis (Duša Marjetič) (pdf, 7.4 MB)
-
Gradivo z nacionalnega posveta v visokem šolstvu z dne 7. 10. 2014
Nacionalni posvet je bil namenjen visokošolskim zavodom (pooblaščenim osebam za postopke priznavanja izobraževanja za namen nadaljevanja izobraževanja in vodstvu visokošolskih zavodov), predstavnikom Nacionalne agencije za kakovost v visokem šolstvu ter drugim predstavnikom zainteresirane javnosti.
Na dogodku sta sodelovala tudi dva tuja eksperta s področja priznavanja izobraževanja in drugih povezanih vsebin, ki so bile uvodoma predstavljene v prvem delu posveta. V drugem delu posveta je bilo organizirano delo po skupinah.Predstavitve- Analiza vprašalnika (pdf, 927 KB)
- Predstavitev; Gunnar Vaht (Head of Estonian ENIC/NARIC) (pdf, 430 KB)
- Predstavitev; Daniël De Schrijver (ENIC-NARIC Flanders) (pdf, 2.2 MB)
- Predstavitev; Univerza v Novi Gorici (pdf, 490 KB)
- Predstavitev; Delavnica - Informacije in različni vidiki priznavanja (pdf, 785 KB)
- Predstavitev; Delavnica - Priznavanje, uporaba in prevajanje/tolmačenje strokovnih in znanstvenih naslovov (pdf, 235 KB)
-
Gradivo s seminarjev v mesecu januarju in februarju 2012
Predstavitve -
Priporočila pisanj za pooblaščene osebe
Smernice in priporočila- vpis v prvi SS odločba po ZVPI (doc, 46 KB)
- vpis prvi letnik višja -odločba po ZVPI (doc, 45 KB)
- vpis v tretji letnik - odločba po ZVPI (doc, 45 KB)
-
Stališča posameznih držav glede legalizacije in mednarodne overitve z žigom Apostille listin o izobraževanju
Na podlagi informacije Ministrstva za pravosodje podajamo povzetek odgovorov držav, ki so se opredelile do tega, katere njihove javne listine ne potrebujejo mednarodne overitve z žigom Apostille.
Avstrija navaja le oprostitev overjanja za visokošolske listine, Ciper meni, da legalizacija za listine javnih in zasebnih višjih in visokih izobraževalnih institucij ni potrebna, vendar pa je obvezna za diplome zasebnih univerz ter za listine osnovnih in srednjih šol.
Poljska in Madžarska listin o izobraževanju ne štejeta med listine, ki bi bile predmet sporazuma, čeprav Madžarska ne zahteva nadoveritve za postopke nostrifikacije. Ruska federacija meni, da je nadoveritev potrebna.
Države Bosna in Hercegovina, Republika Hrvaška, Makedonija, Bolgarija, Srbija, Francija in Češka menijo, da so njihove listine o izobraževanju oproščene legalizacije.Smernice in priporočila- Avstrija (pdf, 1.7 MB)
- Bosna in Hercegovina (pdf, 1.1 MB)
- Bolgarija (pdf, 634 KB)
- Republika Češka (pdf, 1.8 MB)
- Ciper (pdf, 2.1 MB)
- Francija (pdf, 75 KB)
- Grčija (pdf, 2 MB)
- Hrvaška (pdf, 1.4 MB)
- Madžarska (pdf, 1 MB)
- Makedonija (pdf, 905 KB)
- Poljska (pdf, 912 KB)
- Romunija (pdf, 965 KB)
- Rusija (pdf, 2.7 MB)
- Srbija (pdf, 83 KB)
Informacija glede legalizacije in mednarodne overitve z žigom Apostille listin o izobraževanju
Pri obravnavi listin o izobraževanju v okviru postopka priznavanja izobraževanja za namen nadaljevanja izobraževanja se uporabljajo določbe Zakona o overitvi listin v mednarodnem prometu skladno z določbami haaške Konvencije o odpravi potrebe legalizacije tujih javnih listin, podpisane s strani držav članic konvencije (angl.).