Slovenija in Organizacija za varnost in sodelovanje v Evropi
Članstvo Slovenije v OVSE
Organizacija ima za Slovenijo poseben pomen, saj je to prva mednarodna organizacija, ki smo se ji pridružili po osamosvojitvi. Pridružitev OVSE (v angleščini) 24. marca 1992 je pomembno prispevala k mednarodnemu priznanju Slovenije kot samostojne države.
Novice
-
Fajon na zasedanju OVSE o nujnosti sklepanja kompromisov & pomenu zagotavljanja funkcionalnosti OVSE
-
Na Dunaju o preprečevanju trgovine z ljudmi
-
Pomemben del preprečevanja trgovine z ljudmi je nenehno ozaveščanje in sodelovanje
-
Ministrica Fajon na zasedanju ministrskega sveta Organizacije za sodelovanje in varnost v Evropi
-
Konferenca ob 10. obletnici Ljubljanskih smernic Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi
Politično-vojaška dimenzija
Cilj slovenske zunanje politike je zagotavljanje in krepitev mednarodnega miru, varnosti in stabilnosti v evropski soseščini, širšem evropskem prostoru in svetu. Ta cilj dosegamo tudi z delovanjem v OVSE, katere poslanstvo je preseganje politično-vojaških delitev v evroatlantskem prostoru ter vzpostavljanje varnosti na podlagi dialoga, preglednega delovanja, zaupanja in sodelovanja.
Pod okriljem organizacije se izvajajo številni pomembni mednarodni sporazumi, ki krepijo predvidljivost in zaupanje na vojaškem področju (v angleščini), za kar si prizadevamo tudi v Sloveniji.
Ekonomsko-okoljska dimenzija
Slovenija je kot zelena država dejavna v okoljski diplomaciji in pri tem upošteva prepletenost varnostnih, okoljskih, gospodarskih in razvojnih politik. To je povezano z dejavnostmi OVSE, ki temeljijo na prepričanju, da spodbujanje gospodarskega napredka in sodelovanja na področju okoljevarstva prispeva h krepitvi regionalne varnosti in stabilnosti. Organizacija pri tem pomaga državam pri pripravi gospodarskih in okoljskih politik, zakonodaje ter pri vzpostavljanju institucij.
Človekova dimenzija
Znotraj te razsežnosti se naše dejavnosti osredotočajo na preplet tem, kot so boj proti trgovini z ljudmi, demokratizacija, izobraževanje, volitve, enakost spolov, človekove pravice, medijska svoboda in pravice manjšin. V to razsežnost spadajo vse tako imenovane avtonomne institucije organizacije: Visoki komisar za narodne manjšine (v angleščini), Predstavnik za svobodo medijev (v angleščini) in Urad za demokratične institucije in človekove pravice (v angleščini).
Redno sodelujemo pri opazovanju volitev v sodelujočih državah, kar upravlja Urad za demokratične institucije in človekove pravice. Naše sodelovanje v pri tem vidimo kot pomemben prispevek h krepitvi demokratičnih institucij ter miru in varnosti v širšem evropskem prostoru.