Sodelovanje prebivalcev pri odločanju na lokalni ravni
Občani so najpomembnejši vir informacij o tem, kako uspešna je neka politika občine v praksi. Občinske predpise uporabljajo pri svojih dejavnostih in v vsakdanjem življenju in so zato prvi, ki vedo, kdaj so potrebne spremembe, zaradi raznolikih izkušenj in stika s prakso pa lahko tudi ocenijo, kakšne rešitve potrebujejo, da bosta življenje in delo lažja ter uspešnejša, razvoj občine pa hitrejši.
Smernice in priporočila o sodelovanju javnosti
Vključevanje občanov v procese odločanja občini ne prinaša samo boljših ukrepov ali sprememb, ker so občani najboljši vir informacij, ampak pripomore tudi k lažjemu uvajanju sprejetih ukrepov ali sprememb, hkrati pa veča zaupanje občanov v delo občine.
Za učinkovitejše vključevanju občank in občanov pri sprejemanju vseh pomembnih odločitev v občini imajo občinska vodstva na voljo več dokumentov in drugih uporabnih gradiv (smernic, priročnikov) s praktičnimi navodili, ki jih je v zadnjih letih pripravilo Ministrstvo za javno upravo. Zagotovili smo uporabna navodila na področju zagotavljanja večje transparentnosti postopka sprejemanja občinskih predpisov, s katerimi je omogočen vpogled v celotni proces sprejemanja predpisa. V sodelovanju s Skupnostjo občin Slovenije, CNVOS in regionalnimi stičišči nevladnih organizacij smo na Ministrstvu za javno upravo pripravili tudi Smernice za vključevanje občanov in drugih zainteresiranih skupin v procese odločanja v občini, ki preprosto, hitro in pregledno ponujajo ključne korake ter odgovore na vprašanja, ki se pojavijo med posvetovanji, pa naj gre za odločanje o odloku, strategiji razvoja občine, prostorskem načrtu ali proračunu, ne glede na velikost občine.
-
Priročniki, smernice in priporočila občinam o vključevanju javnosti v procese odločanja
Smernice in priporočila- Smernice za vključevanje občanov in drugih zainteresiranih skupin v procese odločanja v občini 2017 (pdf, 1 MB)
- Smernice za vključevanje deležnikov v pripravo predpisov 2015 (pdf, 363 KB)
- Priročnik Vključevanje javnosti v pripravo predpisov 2015 (pdf, 1,9 MB)
- Priročnik za načrtovanje, vodenje in vrednotenje procesov sodelovanja javnosti 2008 (pdf, 2,9 MB)
- Priporočila za izvedbo procesa zagotavljanja zakonodajne sledi (pdf, 594 KB)
Zakonodaja
Temeljni pravni akt na področju lokalne samouprave je Evropska listina lokalne samouprave (MELLS).
Na njeni podlagi je Svet Evrope sprejel še Dodatni protokol k Evropski listini lokalne samouprave o pravici do sodelovanja pri vprašanjih lokalne oblasti, ki je namenjen nadaljnjemu utrjevanju vloge sodelovanja prebivalcev pri odločanju na lokalni ravni. Slovenija je dodatni protokol ratificirala leta 2011.
Ukrepi, ki jih za uresničevanje pravice do sodelovanja izvajajo slovenske občine, so posvetovanja, lokalni referendumi, obravnavanje predlogov za delovanje lokalnih oblasti in lokalnih javnih služb in drugi.
Poleg dodatnega protokola sta v vidika sodelovanja prebivalcev pri odločanju na lokalni ravni pomembna še Zakon o dostopu do informacij javnega značaja, ki zagotavlja transparentnost delovanja javnih oblasti ter Resolucija Državnega zbora Republike Slovenije o normativni dejavnosti, ki med drugim postavlja smernice za sodelovanje s strokovno in drugimi zainteresiranimi javnostmi.
- Zakon o ratifikaciji Dodatnega protokola k Evropski listini lokalne samouprave o pravici do sodelovanja pri vprašanjih lokalne oblasti (MDPELLS)
- Zakon o ratifikaciji Evropske listine lokalne samouprave (MELLS)
- Zakon o dostopu do informacij javnega značaja (ZDIJZ)
- Resolucija o normativni dejavnosti (ReNDej)