Trgovski premiki psov, mačk in belih dihurjev
Kadar hišna žival potuje s fizično osebo, ki je v identifikacijskem dokumentu hišne živali navedena kot lastnik, in namen premika ni niti prodaja niti prenos lastništva hišne živali, govorimo o netrgovskem premiku.
Pogoji veljajo za vrste Canis lupus familiaris, Felis silvestris catus in Mustela putorius furo.
-
1
Obrat izvora živali
Živali morajo prihajati iz registriranega obrata. Če je obrat izvora zavetišče, mora le-to odobriti pristojni organ v državi izvora. V Sloveniji je za registracijo in odobritev obratov pristojna Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin.
-
2
Identifikacija (označitev) živali
Žival mora biti označena na način, da se izkazuje nedvoumna povezava med živaljo, njenim identifikacijskim dokumentom in njenim lastnikom. Za pse, mačke in bele dihurje je obvezna označitev s:
- transponderjem (mikročipom) ali
- jasno čitljivim znamenjem, ki je bilo vtetovirano pred 3. julijem 2011.
Datum vstavitve transponderja ali tetoviranja mora biti naveden v identifikacijskem dokumentu živali. Če transponder ni bil vstavljen v Evropski uniji, je priporočljivo v tretji državi ali ozemlju preveriti, ali izpolnjuje tehnične zahteve. Če transponder ne ustreza zahtevam mora lastnik ali pooblaščena oseba zagotoviti potrebno sredstvo za odčitavanje transponderja ob vsakem preverjanju označevanja in identitete živali.
-
3
Cepljenje proti steklini
Žival mora biti veljavno cepljena proti steklini.
Zahteve glede veljavnosti cepljenja proti steklini so:
- žival je cepljena proti steklini z ustreznim cepivom, ki ima dovoljenje za promet,
- cepljenje opravi pooblaščeni veterinar,
- žival je na datum cepljenja stara najmanj 12 tednov,
- pooblaščeni veterinar ali uradni veterinar navede datum cepljenja v ustreznem delu identifikacijskega dokumenta,
- žival mora biti pred cepljenjem veljavno označena, kar je razvidno iz identifikacijskega dokumenta živali.
Obdobje veljavnosti cepljenja se prične, ko mine najmanj 21 dni po zaključku primarnega cepljenja proti steklini in velja do datuma, ki ga pooblaščeni veterinar ali uradni veterinar v skladu z zakonodajo navede v ustreznem delu identifikacijskega dokumenta. Če ponovno cepljenje ni opravljeno v obdobju veljavnosti predhodnega cepljenja, se šteje za primarno cepljenje.
Odstopanje od veljavnega cepljenja proti steklini
Nekatere države članice EU dovolijo odstopanje od veljavnega cepljenja proti steklini pri mlajših živalih. Če država članica dovoli takšno odstopanje, je trgovski premik dovoljen:
- za žival, ki je:
- stara manj kot 12 tednov in še ni cepljena proti steklini, ali
- stara od 12 do 16 tednov in je že cepljena proti steklini, vendar cepljenje še ni veljavno (še ni minilo obdobje 21 dni od primarnega cepljenja);
- pod pogojem, da:
- žival spremlja pisna izjava lastnika,
- so mladiči v spremstvu svoje matere, od katere so še vedno odvisni, iz EU potnega lista njihove matere pa je jasno razvidno, da je bila mati pred njihovo skotitvijo veljavno cepljena proti steklini.
- so izpolnjeni vsi ostali splošni pogoji za trgovski premik.
Slovenija dovoli odstopanje od veljavnega cepljenja proti steklini, morajo pa takšno odstopanje dovoliti tudi vse ostale države članice EU, preko katerih žival potuje do Slovenije.
Informacije v angleščini, katere države dovolijo to odstopanje, so objavljene na spletni strani Evropske komisije (stran je v angleščini). Za odstopanje v primeru trgovskega premika gledamo 3. stolpec v tabeli z naslovom »Article 10 of Council Directive 92/65/EEC«.
-
4
Klinični pregled
Žival mora 48 ur pred odhodom klinično pregledati pooblaščeni veterinar in pregled potrditi v ustreznem delu EU potnega lista za hišne živali. Med kliničnim pregledom žival ne sme kazati simptomov ali kliničnih znakov bolezni.
-
5
EU potni list za hišne živali.
Žival mora spremljati EU potni list za hišne živali. V potnem listu morajo biti zavedeni podatki o lastniku, opis živali, podatki o identifikaciji, podrobnosti o cepljenju proti steklini ter podatki o pooblaščenemu veterinarju, ki je izdal oziroma izpolnil EU potni list, ter drugi pomembni podatki v zvezi z zdravstvenim stanjem živali.
-
6
Veterinarsko spričevalo
Žival mora spremljati veterinarsko spričevalo za trgovski premik psov, mačk in belih dihurjev med državami članicami, ki ga izda uradni veterinar v državi izvora preko računalniškega sistema TRACES. Žival mora izpolnjevati pogoje glede zdravstvenega stanja živali, ki so navedene v spričevalu. Spričevalo mora spremljati žival ob premiku od kraja izvora do namembnega kraja. Po izdaji je spričevalo veljavno 10 dni.
-
7
Prevoz živali
Prevoznik mora imeti dovoljenje od pristojnega organa za prevoz živih živali točno določene vrste (TIP 1 za vožnje do 8 ur ali TIP 2 za dolge vožnje nad 8 ur), prevoz pa mora potekati tako, da sta med samim prevozom zaščitena zdravje in dobrobit živali.
Več o prevozu živali
Pri prevozu živali z letalom je potrebno upoštevati pravila za prevoz (v angleščini) živih živali Mednarodnega združenja za zračni transport (angleško International Air Transport Association - IATA). Za podrobne informacije glede prevoza živali z letalom se posvetujte z izbrano letalsko družbo. -
8
Najava premika
Premik živali iz Slovenije v drugo državo članico EU je treba najaviti na območni urad UVHVVR najmanj tri delovne dni pred predvidenim premikom (najavi pošiljatelj pošiljke). V zvezi s samim postopkom za izdajo spričevala s strani uradnega veterinarja svetujemo, da pravočasno kontaktirate krajevno pristojni območni urad UVHVVR.
Premik živali v Slovenijo iz druge države članice EU je treba najaviti na območni urad UVHVVR ne več kot 1 delovni dan pred predvidenim prihodom živali (najavi prejemnik pošiljke). Najavo pošljete v obliki dopisa na elektronski naslov ali po faksu na krajevno pristojni območni urad UVHVVR. Najava mora vsebovati podatke o izvoru pošiljke, vrsti in številu živali ter o predvidenem času prihoda.
-
9
Dodatni pogoji nekaterih držav članic
Tretiranje proti trakulji Echinococcus multilocularis
Če je namembna država Malta, Finska, Irska, Severna Irska ali Norveška, morajo biti psi tretirani proti trakulji Echinococcus multilocularis. Tretiranje mora opraviti pooblaščeni veterinar v obdobju največ 120 ur in najmanj 24 ur pred predvidenim časom vstopa psa na ozemlje teh držav, in ga zabeležiti v ustrezen oddelek EU potnega lista za hišne živali.
Nevarne pasme psov
Države lahko sprejmejo nacionalne določbe, sprejete na podlagi dejstev, ki niso povezane z zahtevami v zvezi z zdravstvenim varstvom živali, in katerih namen je omejevanje premikov nekaterih vrst ali pasem hišnih živali. Pri premikih med državami je tako treba upoštevati tudi morebitne omejitve glede nevarnih pasem psov.
Zakonodaja
- Pravilnik o veterinarskih pregledih določenih živalskih proizvodov pri trgovanju na teritoriju EU
- Delegirana uredba Komisije (EU) 2018/772 z dne 21. novembra 2017 o dopolnitvi Uredbe (EU) št. 576/2013 Evropskega parlamenta in Sveta glede preventivnih zdravstvenih ukrepov za nadzor okužbe z Echinococcus multilocularis pri psih in razveljavitvi Delegirane uredbe (EU) št. 1152/2011 (Besedilo velja za EGP. )
- Uredba Sveta (ES) št. 1/2005 z dne 22. decembra 2004 o zaščiti živali med prevozom in postopki, povezanimi z njim, in o spremembi Direktiv 64/432/EGS in 93/119/ES ter Uredbe (ES) 1255/97
- Delegirana uredba Komisije (EU) 2020/688 z dne 17. decembra 2019 o dopolnitvi Uredbe (EU) 2016/429 Evropskega parlamenta in Sveta v zvezi z zahtevami za zdravstveno varstvo živali pri premikih kopenskih živali in valilnih jajc znotraj Unije (Besedilo velja za EGP) (Besedilo velja za EGP)