Uradni jezik
Slovenščina je jezik uradnih pisem in pogovorov, učni jezik v šolah, jezik policije, sodišč in drugih uradnih ustanov. V slovenščini so napisi na prometnih tablah in javni napisi (imena ulic, ustanov). V slovenščini izhajajo sredstva množičnega obveščanja, slovenščina je jezik različnih področij kulture in znanosti.
Uradni jezik narodne skupnosti
Na območjih občin, v katerih živita italijanska in madžarska narodna skupnost, je uradni jezik tudi italijanščina ali madžarščina. Državni organi, organi lokalnih skupnosti in nosilci javnih pooblastil morajo na teh območjih s pripadniki teh skupnosti uradovati v njihovem jeziku. Javni uslužbenci, ki morajo v okviru opravljanja dela izpolnjevati tudi pogoj znanja jezika narodne skupnosti, prejemajo dodatek za dvojezičnost. Sestavine dokumentov, žigi organa in obrazci so tudi v italijanskem oziroma madžarskem jeziku. Na državnem portalu eUprava sta vzpostavljena posebna podportala v italijanskem in madžarskem jeziku. Tu so objavljene tako splošne vsebine kot informacije o storitvah in tudi vloge.
Na tem območju morajo podjetja s potrošniki poslovati tudi v jeziku narodne skupnosti.
Državni jezik
Slovenščina predstavlja Slovenijo kot samostojno državo. Je jezik, ki ga uporabljajo predstavniki države (na primer predsednik vlade, ministri, predsednik države, poslanci, sodišča, vojska), kadar predstavljajo Republiko Slovenijo oziroma nastopajo kot njeni predstavniki. V državnem jeziku sta napisani ustava in državna himna.
Materni jezik
Slovenščina je tudi materni jezik približno 2,4 milijona ljudi, pri čemer jih približno 1,85 milijona živi v Sloveniji. Slovenski jezik je notranje celovit, družbeno in strukturno neokrnjen ter razvojno odprt. Želimo, da tak tudi ostane, zato zagotavljamo, da se slovenščina uporablja in neprestano razvija na vseh področjih javnega življenja v naši državi ter tudi v tujini.
Posebnosti slovenskega jezika
- je južnoslovanski jezik in eden redkih indoevropskih jezikov, ki je ohranil dvojino;
- abeceda ima 25 črk, s katerimi se zapisuje 29 glasov;
- pozna tri slovnična števila;
- ima šest sklonov z osmimi sklanjatvami in tremi slovničnimi spoli;
- ima več kot 40 narečij.
Slovenščina danes
Po osamosvojitvi se je slovenščina takoj popolnoma uveljavila tudi v vojski, carini in državniškem protokolu, njena raba se sproti širi na nova področja, ki se odpirajo z družbenim in tehnološkim razvojem: prevajanje mednarodnih tehničnih standardov, elektronska pošta in predstavitvene strani na internetu, črkovalnik in Slovar slovenskega knjižnega jezika na spletu, razvojni programi za strojno prevajanje ter strojno analizo in sintezo slovenskega govora.
Enega večjih izzivov je slovenščini na začetku 21. stoletja prineslo vključevanje Slovenije v Evropsko unijo, s katerim je slovenščina dobila status enega od njenih uradnih jezikov.