Skoči do osrednje vsebine

Pogoji za uvoz čebel in čmrljev v Evropsko unijo (EU) so določeni z evropskimi predpisi z namenom, da se pri takšnih premikih iz tretjih držav zagotovi sledljivost in prepreči vnos eksotičnih škodljivcev. S ciljem varovanja zdravja populacije čebel in čmrljev so za vnos iz tretjih držav v EU določena specifična pravila, vzorci spričeval in seznami tretjih držav, iz katerih je dovoljen uvoz, vključno z obveznim veterinarskim pregledom pred vnosom v EU.

Medonosna čebela pomeni žival vrste Apis mellifera.

Čmrlj pomeni žival iz vrst rodu Bombus spp.

Tretje države so države, ki niso države članice EU, in tista ozemlja držav članic, za katera se ne uporabljajo pravila za uvoz in trgovanje z živalmi v EU.

Tretja država s seznama, njeno ozemlje ali območje pomeni tretjo državo, njeno ozemlje ali območje, ki je vključeno v seznam tretjih držav, njihovih ozemelj ali območij ali, iz katerih je v skladu z izvedbenimi akti, sprejetimi na podlagi člena 230(1) Uredbe (EU) 2016/429, dovoljen vstop določene vrste in kategorije živali, zarodnega materiala in proizvodov živalskega izvora v EU.

Uvozni pogoji

Ob uvozu matic medonosnih čebel in čmrljev v EU je potrebno upoštevati zahteve glede zdravja živali, kot so določene v Pravilih o zdravju živali (Uredba (EU) 2016/429), ter podrobnejša pravila, ki so določena v delegiranih in izvedbenih predpisih za njihovo izvajanje:

  • izpolnjevati morajo splošne zdravstvene pogoje za odpremo živali v Unijo ter posebne zdravstvene pogoje za čebele in čmrlje, kot so določeni v Delegirani uredbi Komisije (EU) 2020/692 (Uredba 2020/692).
  • V EU smejo vstopiti samo matice medonosnih čebel in čmrlji.
  • Tretja država (država izvora pošiljke) ali njeno območje mora biti na seznamu tretjih držav in ozemelj, iz katerih je dovoljen vstop matic medonosnih čebel in čmrljev v EU. Ta seznam je določen v delu 1 Priloge VII k Izvedbeni uredbi Komisije (EU) 2021/404.
  • Matice medonosnih čebel oziroma čmrlji prihajajo iz obrata, ki je registriran in pod nadzorom pristojnega organa v tretji državi ali ozemlju. Obratu mora biti dodeljena edinstvena registracijska številka.
  • Matice medonosnih čebel oziroma čmrlje mora spremljati veterinarsko spričevalo, ki ga je izdal uradni veterinar v tretji državi ter drugi potrebni dokumenti. Vzorci veterinarskih spričeval za uvoz so določeni v Prilogi II k Izvedbeni uredbi Komisije 2021/403:
    • QUE za matice medonosnih čebel;
    • BBEE za čmrlje.
  • Spričevalo pripravi in izda pristojni organ (uradni veterinar) v tretji državi.
  • Poleg zgoraj navedenega je potrebno upoštevati še morebitne zaščitne odločbe, ki jih sprejme Komisija zaradi pojavov določenih bolezni v tretji državi ali drugih tveganj za zdravje ljudi ali živali.
  • Uvoz pošiljk mora potekati preko mejnih kontrolnih točk (MKT), kjer se opravi nadzor pred vnosom živali.

Dodatni pogoji za pošiljke matic medonosnih čebel

Matičnice morajo biti zaprte, vsebujejo po eno matico z največ 20 spremljevalkami.

Kot poseben ukrep so v EU zakonodaji določene dodatne zahteve glede postopkov, ki jih je potrebno izvesti po prispetju na namembni kraj:

  • Matice medonosnih čebel po vstopu v EU ne smejo priti v domače kolonije, razen če se prenesejo iz matičnice za prevoz v nove matičnice v skladu z naslednjo alinejo z dovoljenjem in pod neposrednim nadzorom pristojnega organa.
  • Po prenosu v nove matičnice iz prejšnje alineje je treba matičnice za prevoz, spremljevalke in drug material, ki je spremljal matice iz tretje države izvora, predložiti za pregled v uradnem laboratoriju, da bi izključili prisotnost malega panjskega hrošča (latinsko Aethina tumida), vključno z jajčeci in ličinkami, ter kakršnih koli znakov pršice rodu Tropilaelaps. V laboratoriju se matičnice, spremljevalke in material po pregledu neškodljivo uničijo.

V kolikor so končni cilj pošiljk matic medonosnih čebel države članice oziroma njihova ozemlja, ki veljajo za proste varoze (Seznam je v Prilogi IX k Izvedbeni uredbi Komisije 2021/620), potem za te pošiljke veljajo pogoji, ki so navedeni v 68. členu Uredbe 2020/692.

Dodatni pogoji za pošiljke čmrljev

Kolonije s čmrlji lahko vstopijo v EU le v zaprtih zabojnikih, v katerih vsak vsebuje največ 200 odraslih čmrljev, z matico ali brez nje.

Izvajalci dejavnosti, ki sprejmejo čmrlje, morajo uničiti zabojnike in embalažo, ki jih je spremljala iz tretje države ali ozemlja izvora, lahko pa jih obdržijo v zabojniku, v katerem so vstopili v EU, do konca življenjske dobe kolonije.

Uvoz preko mejnih kontrolnih točk

Uvoz matic medonosnih čebel in čmrljev je dovoljen samo preko MKT, odobrenih za uvoz teh vrst živali, kjer uradni veterinar opravi veterinarski pregled, pri katerem ugotovi, ali živali izpolnjujejo veterinarske pogoje za vstop. Slovenija ima za uvoz teh vrst živali odobreno le MKT Ljubljana Brnik (oznaka kategorije živali in blaga »LA-O«). Seznam vseh MKT v EU je objavljen na spletni strani Evropske komisije (stran je v angleškem jeziku). Pregled mora biti opravljen na prvi MKT, kjer žival vstopi v EU.

Prihod pošiljke na MKT mora uvoznik predhodno najaviti preko sistema TRACES, vsaj en delovni dan vnaprej, na predpisanem obrazcu. Uvoznik obvesti MKT kam so živali namenjene, o številu živali, načinu prevoza in predvidenem času prihoda.

Naziv storitve Institucija
Uprava Republike Slovenije za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin

Po uvozu je treba poskrbeti za ustrezno označevanje in registracijo čebelnjakov.

Zakonodaja