Skoči do osrednje vsebine

Uvoz ovitkov iz tretjih držav je dovoljen le pod določenimi pogoji, ki so objavljeni v zakonodaji Evropske unije (EU). Uvažajo se lahko samo iz tretjih držav ali njihovih regij, ki so odobrene za uvoz ovitkov v EU. Ovitki se lahko uporabljajo kot užitni ovoj.

Definicije pojmov

Tretje države: so države, ki niso države članice EU in tista ozemlja držav članic EU, za katera se ne uporabljajo pravila za trgovanje z živili živalskega izvora v EU.

Ovitki (angleško animal casings) pomenijo mehurje in čreva, ki so bili po čiščenju obdelani s strganjem, razmaščevanjem in pranjem tkiva ter so obdelani s soljo ali sušeni.

Uvozni pogoji

Uvoz ovitkov, ki se uporabljajo kot užitni ovoj, je dovoljen pod določenimi pogoji, ki so objavljeni v zakonodaji EU.

  • Ovitki se lahko uvažajo samo iz tretjih držav ali njihovih regij, navedenih v seznamu tretjih držav ali njihovih regij, odobrenih za uvoz ovitkov v EU, ki so določene v Prilogi XVI Uredbe (EU) 2021/404.
  • Država izvora mora imeti v skladu z zakonodajo EU odobren načrt za spremljanje ostankov za ovitke, ki so ga predložile tretje države. Seznam tretjih držav ali njihovih regij z odobrenimi načrti nadzora, ki ga določi Evropska komisija (Komisija), je objavljen v Prilogi -I k Izvedbeni Uredbi 2021/405.
  • Veterinarski pogoji za uvoz pošiljk ovitkov so določeni v Uredbi (EU) 2020/692.
  • Ovitki morajo biti proizvedeni v obratih, ki so odobreni za uvoz v EU in so navedeni v seznamu odobrenih obratov (vsebina v angleščini) za ovitke.
  • Pošiljko ovitkov mora spremljati predpisano veterinarsko spričevalo, ki ustreza vzorcu iz poglavja 27, Priloge II  v Izvedbeni Uredbi Komisije (EU) 2020/2235.
  • Spričevalo pripravi in izda pristojni organ tretje države.
  • Ovitki, pridobljeni iz govedi, ovac ali koz, morajo izpolnjevati tudi pogoje glede bovine spongiformne encefalopatije (BSE), ki so določeni v Uredbi Evropskega parlamenta in Sveta 999/2001/ES ter v Odločbi Komisije 2007/453/ES, ki še dodatno razvršča države ali regije v skladu z njihovim tveganjem za BSE. Potrdilo glede BSE iz Uredbe 999/2001 je potrebno priložiti k predpisanemu veterinarskemu spričevalu, lahko pa je tudi že vključeno v samo veterinarsko spričevalo.
  • Poleg zgoraj navedenega je potrebno upoštevati še morebitne zaščitne odločbe, ki jih sprejme Komisija zaradi pojavov določenih bolezni v tretji državi ali drugih tveganj za zdravje ljudi.

Uvoz preko mejnih kontrolnih točk (MKT)

Uvoz ovitkov je dovoljen samo preko mejnih kontrolnih točk (vsebina v angleščini), ki so odobrene za uvoz tovrstnih pošiljk. 

Vstopna MKT je v prvi državi članici EU, kjer pošiljka vstopi v EU in se opravi nadzor pred uvozom.

Prispetje pošiljke ovitkov na MKT mora uvoznik predhodno najaviti vsaj en delovni dan pred pričakovanim prispetjem pošiljke s predpisanim dokumentom preko elektronskega informacijskega sistema TRACES. V praksi to poteka preko špediterja na MKT vstopa pošiljke v EU.

Naziv storitve Institucija
Uprava Republike Slovenije za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin

Zakonodaja