Uvoz psov, mačk in belih dihurjev
Ob uvozu v EU mora pošiljko psov, mačk in belih dihurjev spremljati predpisano veterinarsko spričevalo, v katerem je uradni veterinar v državi izvora skladno z ustrezno veterinarsko zakonodajo potrdil izpolnjevanje zdravstvenih pogojev glede zdravja živali. Psi, mačke in beli dihurji se lahko uvažajo le preko mejnih kontrolnih točk, kjer uradni veterinar preveri izpolnjevanje pogojev za uvoz v EU.
Definicije pojmov in pojasnila
Kadar niso izpolnjeni pogoji za netrgovski premik psov, mačk in belih dihurjev iz tretjih držav v EU, se uporabljajo pravila za vstop pošiljke (uvoz) teh živali.
Pes pomeni gojeno žival iz vrste Canis lupus.
Mačka pomeni gojeno žival iz vrste Felis silvestris.
Beli dihur pomeni gojeno žival iz vrste Mustela putorius furo.
Tretja država s seznama, njeno ozemlje ali območje pomeni tretjo državo, njeno ozemlje ali območje, ki je vključeno v seznam tretjih držav, njihovih ozemelj ali območij, iz katerih je v skladu z izvedbenimi akti, sprejetimi na podlagi člena 230(1) Uredbe (EU) 2016/429 Evropskega parlamenta in Sveta, dovoljen vstop določene vrste in kategorije živali.
Vstopanje v EU ali vstop v EU pomeni vnos živali na eno od ozemelj, ki so navedena v Prilogi I k Uredbi (EU) 2017/625 Evropskega parlamenta in Sveta, s področij izven navedenih ozemelj.
Mejna kontrolna točka pomeni kraj in pripadajoče objekte, ki jih država članica določi za izvajanje uradnega nadzora iz člena 47(1) Uredbe (EU) 2017/625 Evropskega parlamenta in Sveta.
Zahteve za zdravstveno varstvo živali za vstop psov, mačk in belih dihurjev v EU so določene v Delegirani uredbi Komisije (EU) 2020/692. Zahteve glede preverjanja izpolnjevanja pogojev za te živali pred vnosom v EU so določene v Uredbi (EU) 2017/625 Evropskega parlamenta in Sveta (Uredba o uradnem nadzoru).
-
Seznam držav, ki niso članice EU, iz katerih je dovoljen uvoz psov, mačk in belih dihurjev
Pošiljke psov, mačk in belih dihurjev smejo vstopiti v EU samo, če živali iz pošiljke izvirajo iz tretje države, z njenega ozemlja ali območja, kjer veljajo pravila za preprečevanje in obvladovanje okužbe z virusom stekline in se učinkovito izvajajo za zmanjševanje tveganja okužbe psov, mačk in belih dihurjev na najmanjšo možno mero, vključno s pravili za uvoz teh vrst iz drugih držav in ozemelj.
Seznam teh držav ali njihovih delov, iz katerih je dovoljen uvoz psov, mačk in belih dihurjev je objavljen v Prilogi VIII k Izvedbeni uredbi Komisije 2021/404.
-
Registriran obrat izvora
Psi, mačke in beli dihurji morajo izvirati iz registriranega obrata, ki je pod nadzorom pristojnega organa v tretji državi. Izpolnjevanje tega pogoja potrdi uradni veterinar države, iz katere se živali odpremljajo v EU, v predpisanem veterinarskem zdravstvenem spričevalu.
-
Sledljivost oziroma označitev
Psi, mačke in beli dihurji morajo biti individualno označeni z injicirnim transponderjem (mikročipom), ki ga je vsadil pooblaščeni veterinar v veterinarski ambulanti. Transponder mora izpolnjevati predpisane tehnične zahteve iz Priloge II k Uredbi (EU) 576/2013 Evropskega parlamenta in Sveta.
Če vsajeni transponder ne izpolnjuje tehničnih specifikacij iz Priloge II k Uredbi (EU) 576/2013 Evropskega parlamenta in Sveta, izvajalec dejavnosti, ki je odgovoren za vstop pošiljke v EU, priskrbi čitalnik, s katerim je mogoče kadar koli preveriti individualno identifikacijo živali.
-
Cepljenje proti steklini
Psi, mačke in beli dihurji morajo biti veljavno cepljeni proti steklini.
To pomeni:
- da so bile živali pred cepljenjem že označene s transponderjem,
- v času cepljenja proti steklini so stare najmanj 12 tednov,
- pred odpremo v EU mora od cepljenja miniti vsaj 21 dni,
- cepivo mora izpolnjevati pogoje iz Priloge III k Uredbi (EU) 576/2013 Evropskega parlamenta in Sveta,
- cepljenje lahko opravi le pooblaščeni veterinar,
- overjena kopija podatkov o cepljenju mora biti priložena veterinarskemu zdravstvenemu spričevalu za uvoz.
-
Test titracije protiteles proti steklini
Pri psih, mačkah in belih dihurjih je treba opraviti test titracije protiteles proti steklini kadar se uvažajo iz držav, za katere je v delu I Priloge VIII k Izvedbeni Uredbi Komisije 2021/404 v stolpcu "Posebni pogoji" navedeno, da je potreben test titracije. Na ta način se preveri, da so živali razvile zadostno imunost proti virusu stekline.
Zahteve za test titracije so določene v Prilogi XXI k Izvedbeni Uredbi Komisije 2020/692:
- Vzorec mora odvzeti pooblaščeni veterinar vsaj 30 dni po primarnem cepljenju proti steklini (žival mora biti že pred cepljenjem označena s transponderjem) iz trenutno veljavne cepilne serije. Vzorec mora biti odvzet vsaj 3 mesece pred datumom izdaje spričevala za namen vnosa v EU.
- Izmerjeni titer protiteles proti virusu stekline mora biti enak ali večji kot 0,5 IU/ml.
- Rezultat je bil potrjen z uradnim poročilom uradnega laboratorija, kopija pa je priložena veterinarskemu spričevalu. Seznam uradnih laboratorijev je objavljen na spletni strani Evropske komisije (vsebina v angleškem jeziku).
- Testa titracije ni treba ponavljati pri živali, ki je bila po opravljenem testiranju v uradnem laboratoriju z zadovoljivim rezultatom ponovno cepljena v obdobju veljavnosti prejšnjega cepljenja proti steklini.
- Test titracije ni potreben, če psi, mačke in beli dihurji izvirajo ali se uvozijo iz držav ali njihovih delov, ki so na seznamu v Prilogi II k Izvedbeni uredbi Komisije 577/2013.
-
Zdravljenje proti infestaciji s trakuljo Echinococcus multilocularis (EM)
Določene države EU imajo status prosti trakulje EM, ali pa imajo odobren program izkoreninjenja EM. Seznam teh držav je naveden v Prilogi k Izvedbeni uredbi Komisije 2018/878 (Malta, Finska, Irska in Severna Irska).
Za vstop v te države morajo biti psi zdravljeni proti tej infestaciji v skladu z zahtevami iz dela 2 Priloge XXI k Izvedbeni uredbi Komisije 2020/692:
- pri zdravljenju se uporabi odobreno veterinarsko zdravilo, ki vsebuje primerno dozo prazikvantela ali farmakološko aktivnih snovi, ki same ali skupaj dokazano zmanjšujejo breme z odraslimi ali nezrelimi črevesnimi oblikami trakulje EM pri zadevnih gostiteljskih vrstah;
- veterinar mora dati zdravilo v obdobju največ 48 ur in najmanj 24 ur pred časom odpreme v EU;
- veterinar potrdi ustrezne rubrike glede zdravljenja v zdravstvenem spričevalu, ki spremlja pse pri uvozu.
Podobne zahteve za vstop ima tudi Norveška (vsebina v angleškem jeziku).
-
Klinični pregled živali
Psi, mačke in beli dihurji morajo v 48 urah pred odpremo opraviti klinični pregled. Opravi ga uradni veterinar, ki mora preveriti, da živali ne kažejo znakov bolezni.
-
Veterinarsko spričevalo
Pošiljko psov, mačk in belih dihurjev mora pri uvozu spremljati veterinarsko zdravstveno spričevalo iz poglavja 38 Priloge II k Izvedbeni uredbi Komisije 2021/403. Spričevalo izda uradni veterinar v državi izvora pošiljke.
-
Mejna kontrolna točka
Pse, mačke in bele dihurje je dovoljeno uvoziti le preko mejne kontrolne točke (MKT), ki je odobrena za to vrsto pošiljk. Preverjanje izpolnjevanja zdravstvenih pogojev se opravi na MKT v državi članici EU, kjer pošiljka prvič vstopi v EU. Seznam mejnih kontrolnih točk (vsebina v angleškem jeziku) je dostopen na spletni strani Evropske komisije.
Prihod pošiljke na MKT mora uvoznik najaviti en delovni dan vnaprej (število, način in predviden čas prihoda živali) v sistemu TRACES na način, da izpolni del I v Skupnem zdravstvenem vstopnem dokumentu (SZVD oziroma angleško Common Health Entry Document – CHED), pošiljko pa mora spremljati predpisano zdravstveno spričevalo.
-
Prevoz živali
Pri prevozu živali je treba spoštovati zahteve glede dobrobiti živali pri prevozu.
Pri prevozu živali z letalom iz tretjih držav je treba upoštevati tako imenovana IATA (angleško International Air Transport Association) pravila za prevoz živih živali (angleško Live Animals Regulations).
Za podrobne informacije glede prevoza živali z letalom se posvetujte z izbrano letalsko družbo.
Prevoz živali -
Posebne zahteve držav EU
Države lahko sprejmejo nacionalne določbe, sprejete na podlagi dejstev, ki niso povezane z zahtevami v zvezi z zdravstvenim varstvom živali, in katerih namen je omejevanje premikov nekaterih vrst ali pasem hišnih živali. Pri uvozu v določeno državo članico EU je treba tako upoštevati tudi morebitne omejitve glede nevarnih pasem psov.
Zakonodaja
- Pravilnik o veterinarskih pogojih za promet in trgovanje na teritoriju EU in uvoz iz tretjih držav živali, živalskega semena, jajčnih celic in zarodkov, za katere pogoji niso določeni v drugih veterinarskih predpisih, ter za promet in trgovanje z živalmi domačih vrst, ki se gojijo v živalskih vrtovih
- Uredba (EU) št. 576/2013 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 12. junija 2013 o netrgovskih premikih hišnih živali in razveljavitvi Uredbe (ES) št. 998/2003 (Besedilo velja za EGP)Besedilo velja za EGP.
- Izvedbena uredba Komisije (EU) št. 577/2013 z dne 28. junija 2013 o vzorcih identifikacijskih dokumentov za netrgovske premike psov, mačk in belih dihurjev, o sestavi seznamov ozemelj in tretjih držav ter o zahtevah glede formata, oblike in jezika izjav, ki potrjujejo izpolnjevanje nekaterih pogojev iz Uredbe (EU) št. 576/2013 Evropskega parlamenta in Sveta Besedilo velja za EGP
- Delegirana uredba Komisije (EU) 2018/772 z dne 21. novembra 2017 o dopolnitvi Uredbe (EU) št. 576/2013 Evropskega parlamenta in Sveta glede preventivnih zdravstvenih ukrepov za nadzor okužbe z Echinococcus multilocularis pri psih in razveljavitvi Delegirane uredbe (EU) št. 1152/2011 (Besedilo velja za EGP. )
- Izvedbena uredba Komisije (EU) 2018/878 z dne 18. junija 2018 o sprejetju seznama držav članic ali delov ozemlja držav članic, ki izpolnjujejo pravila za kategorizacijo iz člena 2(2) in (3) Delegirane uredbe (EU) 2018/772 o uporabi preventivnih zdravstvenih ukrepov za nadzor okužbe z Echinococcus multilocularis pri psih (Besedilo velja za EGP.)
- Uredba (EU) 2016/429 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 9. marca 2016 o prenosljivih boleznih živali in o spremembi ter razveljavitvi določenih aktov na področju zdravja živali („Pravila o zdravju živali“) (Besedilo velja za EGP)
- Uredba (EU) 2017/625 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 15. marca 2017 o izvajanju uradnega nadzora in drugih uradnih dejavnosti, da se zagotovi uporaba zakonodaje o živilih in krmi, pravil o zdravju in dobrobiti živali ter zdravju rastlin in fitofarmacevtskih sredstvih, ter o spremembi uredb (ES) št. 999/2001, (ES) št. 396/2005, (ES) št. 1069/2009, (ES) št. 1107/2009, (EU) št. 1151/2012, (EU) št. 652/2014, (EU) 2016/429 in (EU) 2016/2031 Evropskega parlamenta in Sveta, uredb Sveta (ES) št. 1/2005 in (ES) št. 1099/2009 ter direktiv Sveta 98/58/ES, 1999/74/ES, 2007/43/ES, 2008/119/ES in 2008/120/ES ter razveljavitvi uredb (ES) št. 854/2004 in (ES) št. 882/2004 Evropskega parlamenta in Sveta, direktiv Sveta 89/608/EGS, 89/662/EGS, 90/425/EGS, 91/496/EGS, 96/23/ES, 96/93/ES in 97/78/ES ter sklepa Sveta 92/438/EGS (Uredba o uradnem nadzoru) (Besedilo velja za EGP)
- Izvedbena uredba Komisije (EU) 2021/404 z dne 24. marca 2021 o določitvi seznamov tretjih držav, njihovih ozemelj ali območij, s katerih je dovoljen vstop živali, zarodnega materiala in proizvodov živalskega izvora v Unijo v skladu z Uredbo (EU) 2016/429 Evropskega parlamenta in Sveta (Besedilo velja za EGP)
- Izvedbena uredba Komisije (EU) 2019/1013 z dne 16. aprila 2019 o predložitvi predhodnega uradnega obvestila o pošiljkah nekaterih kategorij živali in blaga, ki vstopajo v Unijo (Besedilo velja za EGP.)
- Izvedbena uredba Komisije (EU) 2019/1715 z dne 30. septembra 20019 o pravilih za delovanje sistema upravljanja informacij za uradni nadzor in njegovih sistemskih komponent (uredba o IMSOC) (Besedilo velja za EGP)