Fitosanitarni pogoji za uvoz rastlin, rastlinskih proizvodov in drugih predmetov
Mejne kontrolne točke v Sloveniji
Pošiljke rastlin, rastlinskih proizvodov in drugih predmetov, za katere je predpisan obvezen pregled fitosanitarnega inšpektorja, se smejo uvažati (vnašati) v Slovenijo oziroma v Evropsko unijo le preko uradno odobrenih mejnih kontrolnih točk (MKT).
V Sloveniji sta odobreni dve MKT:
Fitosanitarni pogoji za uvoz
Uvozniki in njihovi zastopniki rastlin, rastlinskih proizvodov in drugih predmetov morajo biti vpisani v Register izvajalcev poslovnih dejavnosti (FITO register) pri Upravi za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin (UVHVVR). Zagotoviti morajo, da so izpolnjeni predpisani splošni fitosanitarni pogoji in posebni pogoji za posamezno vrsto rastlinskega blaga, ki ga vnašajo v EU.
Kot rastline štejemo žive rastline in žive dele rastlin:
- seme v botaničnem smislu, razen tistega, ki ni za setev (zrnje za hrano ali krmo),
- plodove v botaničnem smislu,
- vrtnine,
- gomolje, stebelne gomolje, čebulice, korenike, korenine, podlage, stolone,
- poganjke, stebla, pritlike,
- rezano cvetje,
- veje z listi ali brez,
- posekano drevje z ohranjenimi listi,
- liste, listje,
- rastlinske tkivne kulture, vključno s celičnimi kulturami, genski material, meristem, himerične klone, mikrorazmnoževalni material,
- živ pelod in trose,
- brste, cepiče za okulacijo, potaknjence, cepiče, cepljenke.
Rastline za saditev so rastline, ki naj bi ostale posajene, bodo posajene ali bodo presajene. Saditev pomeni kateri koli postopek namestitve rastlin v rastni substrat, cepljenje ali soroden postopek, da se zagotovi njihova nadaljnja rast oziroma generativno ali vegetativno razmnoževanje.
Rastlinski proizvodi pomeni nepredelan oziroma neobdelan material rastlinskega izvora in tiste predelane oziroma obdelane proizvode, ki lahko zaradi svojih značilnosti ali vrste predelave oziroma obdelave povzročijo tveganje za širjenje karantenskih škodljivih organizmov.
Drugi predmeti pomeni vse materiale ali predmete, vključno z zemljo ali rastnim substratom, ki niso rastline ali rastlinski proizvodi in so sposobni prenašati ali širiti škodljive organizme (na primer rabljeni kmetijski stroji in vozila).
Splošne pogoje za uvoz (vnos) rastlin, rastlinskih proizvodov in drugih predmetov določa EU zakonodaja s področja zdravstvenega varstva rastlin in uradnega nadzora, ki velja v vseh državah članicah. V njej so navedeni seznami karantenskih škodljivih organizmov, nadzorovanih nekarantenskih škodljivih organizmov, varovanih območij, posebnih uvoznih zahtev, prepovedanih rastlin in rastlinskih proizvodov ter blaga za katerega je ob uvozu obvezno fitosanitarno spričevalo.
Za rastline, ki predstavljajo visoko tveganje za vnos nevarnih bolezni in škodljivcev rastlin, velja začasna prepoved vnosa v EU ali pa so zanje predpisane dodatne posebne zahteve (nujni ukrepi). Za uvoz iz nekaterih tretjih držav veljajo tudi izjeme od prepovedi in omejitev uvoza.
Za določene pošiljke lesa in za lesen pakirni material se namesto fitosanitarnega spričevala zahteva uradno oznako ali drugo uradno potrdilo.
Naziv storitve | Institucija |
---|---|
Uprava Republike Slovenije za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin | |
Uprava Republike Slovenije za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin |
Uvozniki in njihovi zastopniki
Uvozniki morajo vsaj en delovni dan pred pričakovanim prispetjem nekaterih pošiljk rastlin, rastlinskih proizvodov in drugih predmetov, ki se vnašajo iz tretjih držav na trg EU ali za pošiljke v tranzitu čez ozemlje skupnosti v tretje države in v primeru pretovarjanja, predložiti predhodno uradno obvestilo preko aplikacije IMSOC (sistem TRACES) na mejno kontrolno točko prvega prispetja v EU.
Ob prispetju pošiljke na mejno kontrolno točko je potrebno vložiti tudi podpisano vlogo za pregled pošiljke.
Uvozniki morajo pri izvajanju uradnega nadzora izpolnjevati obveznosti:
- omogočiti inšpekcijski pregled prevoznega sredstva in pošiljke, neoviran dostop do vsakega dela pošiljke ter zagotoviti delovno silo za odpiranje prevoznih sredstev in vseh delov pošiljke,
- izvajati ukrepe, ki jih odredi fitosanitarni inšpektor.
Naziv storitve | Institucija |
---|---|
Uprava Republike Slovenije za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin | |
Uprava Republike Slovenije za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin |
Posebni pogoji pri nujnih ukrepih
Nujne ukrepe za preprečevanje vnosa novih vrst potencialnih karantenskih škodljivih organizmov, ki bi lahko ogrožali evropsko kmetijstvo in gozdarstvo, sprejme Evropska Komisija v sodelovanju z državami članicami, v okviru stalnega odbora in na podlagi znanstvenih mnenj oziroma ocen tveganja Evropske agencije za varnost hrane (angleško European Food Safety Authority – EFSA). Nujni EU ukrepi so neposredno veljavni v državah članicah.
- Virus rozetavosti vrtnice (angleško Rose rosette virus)
- Virus rjave grbančavosti plodov paradižnika (angleško Tomato brown rugose fruit virus)
- Rdečevratni kozliček (latinsko Aromia bungii)
- Ameriška koruzna sovka (latinsko Spodoptera frugiperda)
- Azijski kozliček (latinsko Anoplophora glabripennis)
- Kitajski kozliček (latinsko Anoplophora chinensis)
- Bakterijski ožig oljk (latinsko Xylella fastidiosa)
- Hrušev ožig (latinsko Erwinia amylovora)
- Borov smolasti rak (latinsko Fusarium circinatum)
- Krompirjevi bolhači (latinsko Epitrix spp.)
- Orjaški vodni polži (latinsko Pomacea spp.)
- Uvoz lesenega pakirnega materiala
Izjeme od omejitev uvoza
Za uvoz nekaterih rastlin in rastlinskih proizvodov iz določenih tretjih držav je dovoljeno odstopanje od prepovedi in omejitev uvoza. Uvoz je dovoljen pod določenimi pogoji, ki so predpisani z zakonodajo EU.
Izjeme na primer veljajo pri uvozu jedilnega krompirja iz določenih tretjih držav, za nekatere vrste lesa, bonsaje z Japonske, ipd.
Izjeme za znanstvene namene
Z odstopanjem od prepovedi lahko UVHVVR pod posebnimi pogoji dovoli vnos škodljivih organizmov rastlin, rastlin, rastlinskih proizvodov in drugih predmetov v Unijo, njihove premike po Uniji, njihovo posedovanje ali uporabo, če so namenjeni za uradna testiranja, znanstvene in izobraževalne namene, poskuse, izbor sort ali žlahtnjenje. Vlogo za pridobitev dovoljenja za vnos, premike, posedovanje ali uporabo navedenega materiala za znanstvene namene vlagatelj vloži pri UVHVVR.
Za škodljive organizme, rastline, rastlinske proizvode, ki se uporabljajo za namene uradnega testiranja, znanstvene ali izobraževalne namene, poskuse, izbor sort ali žlahtnjenje se določijo karantenske postaje ali objekti za izolacijo. Vloga za določitev karantenske postaje ali objekta za izolacijo vlagatelj vloži pri UVHVVR.
Rastline, rastlinski proizvodi in drugi predmeti se lahko sprostijo iz karantenske postaje ali objekta za izolacijo le na podlagi odločbe UVHVVR o dovolitvi sprostitve, pod pogojem, da niso okuženi s karantenskimi škodljivimi organizmi.
Zakonodaja
- Zakon o zdravstvenem varstvu rastlin (ZZVR-1)
- Uredba o izvajanju uredb (EU) o ukrepih varstva pred škodljivimi organizmi rastlin
- Uredba o izvajanju uredbe (EU) o uradnem nadzoru in drugih uradnih dejavnostih na področju živil, krme, zdravja in dobrobiti živali ter zdravja rastlin in fitofarmacevtskih sredstev
- Uredba (EU) 2016/2031 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 26. oktobra 2016 o ukrepih varstva pred škodljivimi organizmi rastlin, spremembi uredb (EU) št. 228/2013, (EU) št. 652/2014 in (EU) št. 1143/2014 Evropskega parlamenta in Sveta ter razveljavitvi direktiv Sveta 69/464/EGS, 74/647/EGS, 93/85/EGS, 98/57/ES, 2000/29/ES, 2006/91/ES in 2007/33/ES
- Izvedbena uredba Komisije (EU) 2019/2072 z dne 28. novembra 2019 o določitvi enotnih pogojev za izvajanje Uredbe (EU) 2016/2031 Evropskega parlamenta in Sveta, kar zadeva ukrepe varstva pred škodljivimi organizmi rastlin, ter razveljavitvi Uredbe Komisije (ES) št. 690/2008 in spremembi Izvedbene uredbe Komisije (EU) 2018/2019
- Izvedbena uredba Komisije (EU) 2021/2285 z dne 14. decembra 2021 o spremembi Izvedbene uredbe (EU) 2019/2072 glede določitve seznamov škodljivih organizmov, prepovedi in zahtev za vnos rastlin, rastlinskih proizvodov in drugih predmetov v Unijo ter njihovih premikov po Uniji ter o razveljavitvi odločb 98/109/ES in 2002/757/ES ter izvedbenih uredb (EU) 2020/885 in (EU) 2020/1292
- Uredba (EU) 2017/625 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 15. marca 2017 o izvajanju uradnega nadzora in drugih uradnih dejavnosti, da se zagotovi uporaba zakonodaje o živilih in krmi, pravil o zdravju in dobrobiti živali ter zdravju rastlin in fitofarmacevtskih sredstvih, ter o spremembi uredb (ES) št. 999/2001, (ES) št. 396/2005, (ES) št. 1069/2009, (ES) št. 1107/2009, (EU) št. 1151/2012, (EU) št. 652/2014, (EU) 2016/429 in (EU) 2016/2031 Evropskega parlamenta in Sveta, uredb Sveta (ES) št. 1/2005 in (ES) št. 1099/2009 ter direktiv Sveta 98/58/ES, 1999/74/ES, 2007/43/ES, 2008/119/ES in 2008/120/ES ter razveljavitvi uredb (ES) št. 854/2004 in (ES) št. 882/2004 Evropskega parlamenta in Sveta, direktiv Sveta 89/608/EGS, 89/662/EGS, 90/425/EGS, 91/496/EGS, 96/23/ES, 96/93/ES in 97/78/ES ter sklepa Sveta 92/438/EGS (Uredba o uradnem nadzoru) (Besedilo velja za EGP)
- Izvedbena uredba Komisije (EU) 2018/2019 z dne 18. decembra 2018 o začasnem seznamu zelo tveganih rastlin, rastlinskih proizvodov ali drugih predmetov v smislu člena 42 Uredbe (EU) 2016/2031 in seznamu rastlin, za katere se pri vnosu v Unijo ne zahteva fitosanitarno spričevalo, v smislu člena 73 navedene uredbe
- Izvedbena uredba Komisije (EU) 2020/1214 z dne 21. avgusta 2020 o spremembi Izvedbene uredbe (EU) 2018/2019 glede lesa Ulmus L. in nekaterih rastlin za saditev Albizia julibrissin Durazzini in Robinia pseudoacacia L. s poreklom iz Izraela
- Izvedbena uredba Komisije (EU) 2020/1361 z dne 30. septembra 2020 o spremembi Izvedbene uredbe (EU) 2018/2019 glede nekaterih rastlin iz rodu Malus domestica za saditev s poreklom iz Srbije ter nekaterih rastlin iz vrst Acer japonicum Thunberg, Acer palmatum Thunberg in Acer shirasawanum Koidzumi za saditev s poreklom iz Nove Zelandije
- Izvedbena uredba Komisije (EU) 2020/1362 z dne 30. septembra 2020 o spremembi Izvedbene uredbe (EU) 2020/1213 o fitosanitarnih ukrepih za vnos v Unijo nekaterih rastlin iz vrst Acer japonicum Thunberg, Acer palmatum Thunberg in Acer shirasawanum Koidzumi za saditev s poreklom iz Nove Zelandije
- Izvedbena uredba Komisije (EU) 2021/1936 z dne 9. novembra 2021 o spremembi Izvedbene uredbe (EU) 2018/2019 glede nekaterih rastlin za saditev Ficus carica L. in Persea americana Mill. s poreklom iz Izraela ter o spremembi Izvedbene uredbe (EU) 2020/1213 glede fitosanitarnih ukrepov za vnos navedenih rastlin za saditev na ozemlje Unije in njenem popravku
- Izvedbena uredba Komisije (EU) 2022/230 z dne 18. februarja 2022 o spremembi Izvedbene uredbe (EU) 2018/2019 glede rastlin za saditev Corylus avellana L. in Corylus colurna L. s poreklom iz Srbije
- Izvedbena uredba Komisije (EU) 2022/853 z dne 31. maja 2022 o spremembi Izvedbene uredbe (EU) 2018/2019 in Izvedbene uredbe (EU) 2019/2072 glede plodov Momordica charantia L. s poreklom iz Hondurasa, Mehike, Šrilanke in Tajske
- Izvedbena uredba Komisije (EU) 2022/632 z dne 13. aprila 2022 o določitvi začasnih ukrepov v zvezi z opredeljenim sadjem s poreklom iz Argentine, Brazilije, Južne Afrike, Urugvaja in Zimbabveja za preprečitev vnosa škodljivega organizma Phyllosticta citricarpa (Mc Alpine) Van der Aa na ozemlje Unije in njegovega širjenja na ozemlju Unije
- Izvedbeni sklep Komisije (EU) 2019/1614 z dne 26. septembra 2019 o dovoljenju državam članicam, da določijo odstopanja od nekaterih določb Direktive Sveta 2000/29/ES v zvezi s krompirjem, ki ni namenjen saditvi, s poreklom iz regij Akkar in Bekaa v Libanonu (notificirano pod dokumentarno številko C(2019) 6819)
- 2011/787/EU: Izvedbeni sklep Komisije z dne 29. novembra 2011 o začasnem dovoljenju državam članicam, da sprejmejo nujne ukrepe proti razširjanju bakterije Ralstonia solanacearum (Smith) Yabuuchi et al. v zvezi z Egiptom (notificirano pod dokumentarno številko C(2011) 8618)
- Izvedbeni sklep Komisije z dne 28. novembra 2011 o dovoljenju nekaterim državam članicam, da določijo začasna odstopanja od nekaterih določb Direktive Sveta 2000/29/ES v zvezi s semenskim krompirjem s poreklom iz nekaterih kanadskih provinc (notificirano pod dokumentarno številko C(2011) 8633) (Besedilo v grškem, italijanskem, malteškem, portugalskem in španskem jeziku je edino verodostojno) (2011/778/EU)
- 2014/368/EU: Izvedbeni sklep Komisije z dne 16. junija 2014 o spremembi Izvedbenega Sklepa 2011/778/EU o dovoljenju nekaterim državam članicam, da določijo začasna odstopanja od nekaterih določb Direktive Sveta 2000/29/ES v zvezi s semenskim krompirjem s poreklom iz nekaterih kanadskih provinc (notificirano pod dokumentarno številko C(2014) 3878)
- Izvedbeni sklep Komisije (EU) 2016/2004 z dne 14. novembra 2016 o spremembi Izvedbenega sklepa Komisije 2013/780/EU o določitvi odstopanja od člena 13(1)(ii) Direktive Sveta 2000/29/ES glede žaganega lesa brez lubja iz rodov Quercus L. in Platanus L. ter vrste Acer saccharum Marsh. s poreklom iz Združenih držav Amerike (notificirano pod dokumentrano številko C(2016) 7181)
- Izvedbeni sklep Komisije z dne 18. decembra 2013 o določitvi odstopanja od člena 13(1)(ii) Direktive Sveta 2000/29/ES glede žaganega lesa brez lubja iz rodov Quercus L. in Platanus L. ter vrste Acer saccharum Marsh. s poreklom iz Združenih držav Amerike (notificirano pod dokumentarno številko C(2013) 9166) (2013/780/EU)
- Odločba Komisije z dne 28. maja 1993 o pooblaščanju držav članic, da predvidijo odstopanja od nekaterih predpisov Direktive Sveta 77/93/EGS glede lesa Thuja L. s poreklom iz Združenih držav Amerike
- Odločba Komisije z dne 21. januarja 2005 o začasnih pooblastilih državam članicam za določitev odstopanj od nekaterih določb Direktive Sveta 2000/29/ES glede uvoza zemlje, kontaminirane s pesticidi ali težko razgradljivimi organskimi snovmi, za namene dekontaminacije (notificirana pod dokumentarno številko K(2005) 92) (2005/51/ES)
- Izvedbena uredba Komisije (EU) 2019/66 z dne 16. januarja 2019 o pravilih glede enotnih praktičnih ureditev za izvajanje uradnega nadzora rastlin, rastlinskih proizvodov in drugih predmetov, da se preveri skladnost s pravili Unije o ukrepih varstva pred škodljivimi organizmi rastlin, ki se uporabljajo za navedeno blago
- Delegirana uredba Komisije (EU) 2019/1012 z dne 12. marca 2019 o dopolnitvi Uredbe (EU) 2017/625 Evropskega parlamenta in Sveta z odstopanjem od pravil o določitvi kontrolnih točk in minimalnih zahtev za mejne kontrolne točke (Besedilo velja za EGP.)
- Izvedbena uredba Komisije (EU) 2019/1013 z dne 16. aprila 2019 o predložitvi predhodnega uradnega obvestila o pošiljkah nekaterih kategorij živali in blaga, ki vstopajo v Unijo (Besedilo velja za EGP.)
- Izvedbena uredba Komisije (EU) 2019/1014 z dne 12. junija 2019 o določitvi podrobnih pravil glede minimalnih zahtev za mejne kontrolne točke, vključno s kontrolnimi središči, ter za obliko, kategorije in okrajšave, ki se uporabljajo pri oblikovanju seznama mejnih kontrolnih točk in kontrolnih točk (Besedilo velja za EGP.)
- Delegirana uredba Komisije (EU) 2019/1602 z dne 23. aprila 2019 o dopolnitvi Uredbe (EU) 2017/625 Evropskega parlamenta in Sveta glede skupnega zdravstvenega vstopnega dokumenta, ki je priložen pošiljkam živali in blaga do njihovega namembnega kraja (Besedilo velja za EGP.)
- Delegirana uredba Komisije (EU) 2019/1666 z dne 24. junija 2019 o dopolnitvi Uredbe (EU) 2017/625 Evropskega parlamenta in Sveta glede pogojev za spremljanje prevoza in prispetja pošiljk določenega blaga od mejne kontrolne točke prispetja do obrata v namembnem kraju v Uniji (Besedilo velja za EGP)
- Izvedbena uredba Komisije (EU) 2020/1217 z dne 25. avgusta 2020 o odstopanju od Izvedbene uredbe (EU) 2019/2072 v zvezi z vnosom v Unijo naravno ali siljeno pritlikavih rastlin za saditev iz vrst Chamaecyparis Spach, Juniperus L. in nekaterih vrst Pinus L. s poreklom iz Japonske ter o razveljavitvi Odločbe 2002/887/ES
- Odločba Komisije z dne 22. junija 1993 o pooblastitvi držav članic za določitev odstopanj od nekaterih določb Direktive Sveta 77/93/EGS glede lesa iglavcev, sušenega v pečeh, s poreklom iz Združenih držav Amerike in o določitvi podrobnosti indikatorskega sistema, ki se uporablja za les, sušen v pečeh
- Odločba Komisije z dne 22. junija 1993 o pooblastitvi držav članic za določitev odstopanj od nekaterih določb Direktive Sveta 77/93/EGS o lesu iglavcev, sušenem v pečeh, s poreklom iz Kanade in o določitvi podrobnosti indikatorskega sistema, ki se uporablja za les, sušen v pečeh
- Odločba Komisije z dne 2. junija 1993 o pooblastitvi držav članic za določitev odstopanj od nekaterih določb Direktive Sveta 77/93/EGS o toplotno obdelanem lesu iglavcevs poreklom iz Kanade in o določitvi podrobnosti indikatorskega sistema, ki se uporablja za toplotno obdelani les
- Odločba Komisije z dne 28. maja 1993 o pooblastitvi držav članic, da predvidijo odstopanja od nekaterih predpisov Direktive Sveta 77/93/EGS glede lesa Thuja L. s poreklom iz Kanade
- Delegirana uredba Komisije (EU) 2019/2074 z dne 23. septembra 2019 o dopolnitvi Uredbe (EU) 2017/625 Evropskega parlamenta in Sveta glede pravil o posebnem uradnem nadzoru pošiljk nekaterih živali in blaga, ki izvirajo iz Unije in se vanjo vrnejo, ker je tretja država zavrnila njihov vstop (Besedilo velja za EGP)
- Delegirana Uredba Komisije (EU) 2019/2123 z dne 10. oktobra 2019 o dopolnitvi Uredbe (EU) 2017/625 Evropskega parlamenta in Sveta glede pravil v zvezi s tem, v katerih primerih in pod katerimi pogoji se identifikacijski in fizični pregledi nekaterega blaga lahko izvajajo na kontrolnih točkah, dokumentacijski pregledi pa v oddaljenosti od mejnih kontrolnih točk (Besedilo velja za EGP)
- Delegirana Uredba Komisije (EU) 2019/2124 z dne 10. oktobra 2019 o dopolnitvi Uredbe (EU) 2017/625 Evropskega parlamenta in Sveta glede pravil o uradnem nadzoru pošiljk živali in blaga, ki so v tranzitu, se prenašajo ali nadalje prevažajo skozi Unijo, ter o spremembi uredb Komisije (ES) št. 798/2008, (ES) št. 1251/2008, (ES) št. 119/2009, (EU) št. 206/2010, (EU) št. 605/2010, (EU) št. 142/2011 in (EU) št. 28/2012, Izvedbene uredbe Komisije (EU) 2016/759 ter Odločbe Komisije 2007/777/ES (Besedilo velja za EGP)
- Delegirana Uredba Komisije (EU) 2019/2125 z dne 10. oktobra 2019 o dopolnitvi Uredbe (EU) 2017/625 Evropskega parlamenta in Sveta glede pravil v zvezi z izvajanjem posebnega uradnega nadzora nad lesenim pakirnim materialom, obveščanjem o nekaterih pošiljkah in ukrepi, ki jih je treba sprejeti v primerih neskladnosti
- Delegirana uredba Komisije (EU) 2019/2126 z dne 10. oktobra 2019 o dopolnitvi Uredbe (EU) 2017/625 Evropskega parlamenta in Sveta glede pravil za posebni nadzor za nekatere kategorije živali in blaga, ukrepov, ki se sprejmejo po izvedbi takšnega nadzora, in nekaterih kategorij živali in blaga, ki so izvzete iz uradnega nadzora na mejnih kontrolnih točkah (Besedilo velja za EGP)
- Izvedbena uredba Komisije (EU) 2019/2129 z dne 25. novembra 2019 o določitvi pravil za enotno uporabo pogostosti identifikacijskih in fizičnih pregledov nekaterih pošiljk živali in blaga, ki vstopajo v Unijo (Besedilo velja za EGP)
- Izvedbena uredba Komisije (EU) 2023/158 z dne 23. januarja 2023 o spremembi Izvedbene uredbe (EU) 2018/2019 glede nekaterih rastlin za saditev Prunus domestica in Prunus cerasifera s poreklom iz Ukrajine
- Izvedbena uredba Komisije (EU) 2019/2130 z dne 25. novembra 2019 o določitvi podrobnih pravil o postopkih, ki jih je treba izvajati med dokumentacijskimi, identifikacijskimi in fizičnimi pregledi živali in blaga, nad katerimi se izvaja uradni nadzor na mejnih kontrolnih točkah, ter po njih (Besedilo velja za EGP)
- Izvedbena uredba Komisije (EU) 2022/1916 z dne 7. oktobra 2022 o spremembi Izvedbene uredbe (EU) 2018/2019 glede nekaterih rastlin za saditev Juglans regia L. s poreklom iz Moldavije
- Izvedbena uredba Komisije (EU) 2021/547 z dne 29. marca 2021 o spremembi Izvedbene uredbe (EU) 2019/1715 glede postopkov za vzpostavitev in uporabo sistemov ADIS in EUROPHYT, izdajanja elektronskih veterinarskih spričeval, uradnih spričeval, veterinarskih/uradnih spričeval in trgovinskih dokumentov, uporabe elektronskih podpisov in delovanja sistema TRACES ter o razveljavitvi Odločbe 97/152/ES (Besedilo velja za EGP)
- Izvedbena uredba Komisije (EU) 2022/1404 z dne 16. avgusta 2022 o spremembi Izvedbene uredbe (EU) 2018/2019 glede nekaterih rastlin za saditev iz rodu Lonicera L. s poreklom iz Turčije in nekaterih rastlin za saditev iz rodu Malus domestica s poreklom iz Moldavije
- Izvedbena uredba Komisije (EU) 2019/1715 z dne 30. septembra 20019 o pravilih za delovanje sistema upravljanja informacij za uradni nadzor in njegovih sistemskih komponent (uredba o IMSOC) (Besedilo velja za EGP)
- Izvedbena uredba Komisije (EU) 2022/1309 z dne 26. julija 2022 o spremembi in popravku Izvedbene uredbe (EU) 2018/2019 glede nekaterih rastlin za saditev iz rodu Malus domestica s poreklom iz Ukrajine in Srbije
- Izvedbena uredba Komisije (EU) 2022/1941 z dne 13. oktobra 2022 o prepovedi vnosa, premikov, posedovanja, razmnoževanja ali izpusta nekaterih škodljivih organizmov v skladu s členom 30(1) Uredbe (EU) 2016/2031 Evropskega parlamenta in Sveta
- Izvedbena uredba Komisije (EU) 2022/1942 z dne 13. oktobra 2022 o spremembi Izvedbene uredbe (EU) 2018/2019 glede nekaterih rastlin za saditev Jasminum polyanthum Franchet s poreklom iz Ugande, spremembi Izvedbene uredbe (EU) 2020/1213 glede fitosanitarnih ukrepov za vnos navedenih rastlin za saditev na ozemlje Unije in popravku Izvedbene uredbe (EU) 2020/1213 glede fitosanitarnih ukrepov za vnos nekaterih rastlin za saditev Jasminum polyanthum Franchet s poreklom iz Izraela na ozemlje Unije
- Sporazum med Evropsko skupnostjo in Švicarsko konfederacijo o trgovini s kmetijskimi proizvodi
- Izvedbena uredba Komisije (EU) 2023/446 z dne 27. februarja 2023 o spremembi Izvedbene uredbe (EU) 2018/2019 glede nekaterih rastlin za saditev Ligustrum delavayanum in Ligustrum japonicum s poreklom iz Združenega kraljestva ter Izvedbene uredbe (EU) 2020/1213 glede fitosanitarnih ukrepov za vnos navedenih rastlin za saditev na ozemlje Unije