Skoči do osrednje vsebine

Evropska unija (EU) v izogib morebitnim tveganjem za zdravje ljudi določa pravila za uvoz sestavljenih proizvodov v EU, tako glede seznama držav iz katerih je dovoljen uvoz, vzorcev veterinarskih oziroma uradnih spričeval ter postopkov nadzora pri uvozu.

Obstajajo razlike v tveganju za zdravje živali in ljudi, povezanim z uvozom različnih vrst sestavljenih proizvodov v EU. Zato EU zakonodaja določa, da je treba vse sestavljene proizvode, ki vsebujejo mesne proizvode, veterinarsko pregledati ob uvozu, medtem ko se za sestavljene proizvode, ki vsebujejo druge živalske proizvode, uporabljajo različni kriteriji glede na tveganje.

Definicije pojmov

Tretje države: države, ki niso države članice EU in tista ozemlja držav članic EU, za katera se ne uporabljajo pravila za trgovanje z živili živalskega izvora v EU.

Sestavljeni proizvod: živilo, ki vsebuje proizvode rastlinskega izvora in predelane proizvode živalskega izvora.

Predelani proizvodi živalskega izvora so opredeljeni v Prilogi I k Uredbi 2004/853.

Trajni sestavljeni proizvodi: proizvodi, ki jih ni treba prevažati ali skladiščiti pri nadzorovani temperaturi.

Visoko rafinirani proizvodi: proizvodi, ki so navedeni v oddelku XVI Priloge III k Uredbi 853/2004.

Uvozni pogoji

Vsi predelani proizvodi živalskega izvora, ki jih vsebujejo sestavljeni proizvodi morajo biti proizvedeni v obratih v tretjih državah iz katerih je dovoljen uvoz navedenih predelanih proizvodov živalskega izvora v EU ali v obratih v državah članicah EU.

Odobreni obrati morajo biti navedeni v sistemu TRACES. Na spletni strani Evropske komisije (Komisija) so objavljeni seznami odobrenih obratov v tretjih državah (vsebina v angleškem jeziku).

Ta pogoj je v veljavi za sestavljene proizvode, ki so v skladu s carinsko nomenklaturo uvrščeni pod oznake KN pod tarifnimi številkami 1517, 1518, 1601 00, 1602, 1603 00, 1604, 1605, 1702, 1704, 1806, 1901, 1902, 1904, 1905, 2001, 2004, 2005, 2008, 2101, 2103, 2104, 2105 00, 2106, 2202 ali 2208 iz drugega dela Priloge I k Uredbi Sveta 2658/87.

V EU zakonodaji trenutno ni določenega posebnega seznama tretjih držav ali njihovih regij, iz katerih je dovoljen vstop sestavljenih proizvodov v EU. Za uvoz veljajo pravila iz Delegirane uredbe 2022/2292 in Izvedbene Uredbe 2021/405 glede na vrsto sestavljenega proizvoda.

Predelani proizvodi, vključeni v sestavljene proizvode, morajo izpolnjevati tudi določbe iz zakonodaje EU o določitvi predpisov za preprečevanje, nadzor in izkoreninjenje nekaterih transmisivnih spongiformnih encefalopatij.

Uvozni pogoji se razlikujejo glede na vrsto oziroma skupino sestavljenih proizvodov v katero sodijo.

Sestavljeni proizvodi so glede na tveganje za zdravje živali in javno zdravje v skladu z zahtevami iz Delegirane uredbe 2022/2292 razvrščeni v tri skupine:

  1. sestavljeni proizvodi, ki jih je treba prevažati ali skladiščiti pri nadzorovani temperaturi (netrajni proizvodi);
  2. sestavljeni proizvodi, ki jih ni treba prevažati ali skladiščiti pri nadzorovani temperaturi (trajni proizvodi) in ki vsebujejo kakršno koli količino predelanih proizvodov na osnovi kolostruma ali predelanega mesa (razen želatine, kolagena in visokorafiniranih proizvodov);
  3. sestavljeni proizvodi, ki jih ni treba prevažati ali skladiščiti pri nadzorovani temperaturi (trajni proizvodi) in ki vsebujejo predelane proizvode živalskega izvora, ki niso predelan kolostrum ali meso (razen želatine, kolagena in visoko rafiniranih proizvodov).

Uvoz sestavljenih proizvodov, ki jih je treba prevažati ali skladiščiti pri nadzorovani temperaturi

  • Uvoz pošiljk sestavljenih proizvodov v EU je dovoljen le, če prihajajo iz tretjih držav ali njihovih regij, iz katerih je dovoljen vstop v EU vseh predelanih proizvodov živalskega izvora, ki jih vsebuje sestavljeni proizvod. Seznami tretjih držav ali njihovih regij, odobrenih za posamezne proizvode živalskega izvora so določeni v Izvedbeni uredbi 2021/405 in Izvedbeni Uredbi 2021/404.
  • Država izvora mora biti navedena tudi v zakonodaji EU o odobritvi načrtov za spremljanje ostankov, ki so jih predložile tretje države za ustrezno živalsko vrsto oziroma proizvod iz katerega je pridobljen predelani proizvodi živalskega izvora, ki jih vsebuje sestavljeni proizvod. Seznam tretjih držav ali njihovih regij z odobrenimi načrti nadzora, ki ga določi Komisija, je objavljen v Prilogi -I k Izvedbeni Uredbi 2021/405. Ta pogoj ne velja za kolagen, želatino in visoko rafinirane proizvode živalskega izvora.
  • Sestavljeni proizvodi morajo biti proizvedeni v obratih, ki izpolnjujejo higienske standarde, priznane kot enakovredne tistim, ki se zahtevajo v Uredbi Sveta 852/2004 in so registrirani pri pristojnem organu tretje države.
  • V primeru, da je predelani proizvod živalskega izvora, ki ga vsebuje sestavljeni proizvod, iz druge tretje države, mora biti tudi ta tretja država navedena na ustreznem seznamu Izvedbene Uredbe 2021/404 ali Izvedbene Uredbe 2021/405 in imeti odobren načrt za spremljanje ostankov za ustrezno živalsko vrsto oziroma proizvod iz katerega je pridobljen predelani proizvod in biti navedena na seznamu v Prilogi -I k Izvedbeni Uredbi 2021/405 za ustrezno živalsko vrsto oziroma proizvod.
  • Vsi predelani proizvodi živalskega izvora, ki jih vsebuje sestavljeni proizvod, morajo biti proizvedeni v obratih v tretjih državah, ki so odobreni za izvoz v EU ali v obratih v državah članicah. Na spletni strani Komisije so objavljeni seznami odobrenih obratov v tretjih državah (vsebina v angleškem jeziku).
  • Pošiljko sestavljenih proizvodov mora spremljati predpisano veterinarsko oziroma uradno spričevalo, ki ustreza uradnemu vzorcu iz poglavja 50 Priloge III k Uredbi 2020/2235.
  • Spričevalo pripravi in izda pristojni organ v tretji državi.
  • Poleg zgoraj navedenega je potrebno upoštevati še morebitne zaščitne odločbe, ki jih sprejme Komisija zaradi pojavov določenih bolezni v tretji državi ali drugih tveganj za zdravje ljudi.
  • Uvoz pošiljk mora potekati preko mejne kontrolne točke (MKT), kjer se opravi nadzor pred uvozom. MKT je v prvi državi članici EU, kjer pošiljka vstopi v EU.

Uvoz sestavljenih proizvodov, ki jih ni treba prevažati ali skladiščiti pri nadzorovani temperaturi (trajni proizvodi) in ki vsebujejo kakršno koli količino predelanih proizvodov na osnovi  kolostruma ali mesnih proizvodov (razen želatine, kolagena in visokorafiniranih proizvodov)

  • Uvoz pošiljk sestavljenih proizvodov v EU je dovoljen le, če prihajajo iz tretjih držav ali njihovih regij, iz katerih je dovoljen vstop proizvodov na osnovi kolostruma ali mesnih proizvodov, ki jih vsebuje sestavljeni proizvod. Seznami tretjih držav ali njihovih regij, odobrenih za uvoz proizvodov na osnovi kolostruma in mesnih proizvodov so določeni v Izvedbeni Uredbi 2021/405 in Izvedbeni Uredbi 2021/404.
  • Država izvora mora biti navedena tudi v zakonodaji EU o odobritvi načrtov za spremljanje ostankov, ki so jih predložile tretje države za ustrezno živalsko vrsto oziroma proizvod iz katerega so pridobljeni predelani proizvodi živalskega izvora, ki jih vsebuje sestavljeni proizvod. Seznam tretjih držav ali njihovih regij z odobrenimi načrti nadzora, ki ga določi Komisija, je objavljen v Prilogi -I k Izvedbeni Uredbi 2021/405. Ta pogoj ne velja za kolagen, želatino in visoko rafinirane proizvode živalskega izvora.
  • Sestavljeni proizvodi morajo biti proizvedeni v obratih, ki izpolnjujejo higienske standarde, priznane kot enakovredne tistim, ki se zahtevajo v Uredbi Sveta 852/2004 in so registrirani pri pristojnem organu tretje države.
  • V primeru, da je predelani proizvod živalskega izvora, ki ga vsebuje sestavljeni proizvod, iz druge tretje države, mora biti tudi ta tretja država navedena na ustreznem seznamu Izvedbene Uredbe 2021/404 ali Izvedbene Uredbe 2021/405 in imeti odobren načrt za spremljanje ostankov za ustrezno živalsko vrsto oziroma proizvod iz katerega je pridobljen predelani proizvod in biti navedena na seznamu v Prilogi -I k Izvedbeni Uredbi 2021/405 za ustrezno živalsko vrsto oziroma proizvod.
  • Vsi predelani proizvodi živalskega izvora, ki jih vsebuje sestavljeni proizvod, morajo biti proizvedeni v obratih, ki so odobreni za izvoz v EU ali v obratih v državah članicah. Na spletni strani Komisije so objavljeni seznami odobrenih obratov v tretjih državah (vsebina v angleškem jeziku).
  • Pošiljko sestavljenih proizvodov mora spremljati predpisano veterinarsko oziroma uradno spričevalo, ki ustreza uradnemu vzorcu iz poglavja 50 Priloge III k Uredbi 2020/2235.
  • Spričevalo pripravi in izda pristojni organ v tretji državi.
  • Poleg zgoraj navedenega je potrebno upoštevati še morebitne zaščitne odločbe, ki jih sprejme Komisija zaradi pojavov določenih bolezni v tretji državi ali drugih tveganj za zdravje ljudi.
  • Uvoz pošiljk mora potekati preko MKT, kjer se opravi nadzor pred uvozom. MKT je v prvi državi članici EU, kjer pošiljka vstopi v EU.

Uvoz sestavljenih proizvodov, ki jih ni treba prevažati ali skladiščiti pri nadzorovani temperaturi (trajni proizvodi) in ki vsebujejo predelane proizvode živalskega izvora, ki niso predelan kolostrum ali predelano meso (razen želatine, kolagena in visoko rafiniranih proizvodov)

  • Uvoz pošiljk sestavljenih proizvodov v EU je dovoljen le, če prihajajo iz tretjih držav ali njihovih regij, iz katerih je dovoljen vstop mesnih proizvodov, mlečnih proizvodov, proizvodov na osnovi kolostruma, ribiških proizvodov ali jajčnih proizvodov. Seznami tretjih držav ali njihovih regij, odobrenih za uvoz proizvodov živalskega izvora so določeni v Izvedbeni Uredbi 2021/405 in Izvedbeni Uredbi 2021/404. Tretja država mora biti navedena na seznamu za vsaj enega od teh proizvodov živalskega izvora. To pomeni, da je tretja država na seznamu bodisi za mesne proizvode, ribiške proizvode, mlečne proizvode oziroma proizvode na osnovi kolostruma ali jajčne proizvode, ne glede na to, ali so v sestavljenem izdelku ali ne. Če pa sestavljeni proizvodi vsebujejo želatino, kolagen ali visoko rafinirane proizvode in je njihova država proizvajalka le teh, mora imeti država dovoljenje za izvoz in mora biti na seznamu tretjih držav za uvoz v EU za želatino, kolagen ali visoko rafinirane izdelke, ki jih vsebujejo sestavljeni proizvodi.
  • Država izvora mora biti navedena tudi v zakonodaji EU o odobritvi načrtov za spremljanje ostankov, ki so jih predložile tretje države za ustrezno živalsko vrsto oziroma proizvod iz katerega so pridobljeni predelani proizvodi živalskega izvora, ki jih vsebuje sestavljeni proizvod. Seznam tretjih držav ali njihovih regij z odobrenimi načrti nadzora, ki ga določi Komisija, je objavljen v Prilogi -I k Izvedbeni Uredbi 2021/405. Ta pogoj ne velja za kolagen, želatino in visoko rafinirane proizvode živalskega izvora.
  • Sestavljeni proizvodi morajo biti proizvedeni v obratih, ki izpolnjujejo higienske standarde, priznane kot enakovredne tistim, ki se zahtevajo v Uredbi Sveta 852/2004 in so registrirani pri pristojnem organu tretje države.
  • V primeru, da je predelani proizvod živalskega izvora, ki ga vsebuje sestavljeni proizvod, iz druge tretje države, mora biti tudi ta tretja država navedena na ustreznem seznamu Izvedbene Uredbe 2021/404 ali Izvedbene Uredbe 2021/405 in imeti odobren načrt za spremljanje ostankov za ustrezno živalsko vrsto oziroma proizvod iz katerega je pridobljen predelani proizvod in biti navedena na seznamu v Prilogi -I k Izvedbeni Uredbi 2021/405 za ustrezno živalsko vrsto oziroma proizvod.
  • Vsi predelani proizvodi živalskega izvora, ki jih vsebuje sestavljeni proizvod, morajo biti proizvedeni v obratih, ki so odobreni za izvoz v EU ali v obratih v državah članicah. Na spletni strani Komisije so objavljeni seznami odobrenih obratov v tretjih državah (vsebina v angleškem jeziku).
  • Pošiljko sestavljenih proizvodov mora spremljati predpisano zasebno potrdilo, ki ustreza uradnemu vzorcu iz Priloge V k Uredbi 2020/2235, ki ga pripravi in podpiše izvajalec živilske dejavnosti, ki je uvoznik.
  • Poleg zgoraj navedenega je potrebno upoštevati še morebitne zaščitne odločbe, ki jih sprejme Komisija zaradi pojavov določenih bolezni v tretji državi ali drugih tveganj za zdravje ljudi.
  • Uvoz pošiljk mora potekati preko MKT, kjer se opravi nadzor pred uvozom. MKT je v prvi državi članici EU, kjer pošiljka vstopi v EU.

Uvoz preko mejnih kontrolnih točk (MKT)

Uvoz sestavljenih proizvodov je dovoljen samo preko mejnih kontrolnih točk (vsebina v angleškem jeziku), ki so odobrene za uvoz te vrste pošiljk živalskega izvora.

Prispetje pošiljk na MKT mora uvoznik predhodno najaviti vsaj en delovni dan pred pričakovanim prispetjem pošiljke s predpisanim dokumentom preko elektronskega informacijskega sistema TRACES. V praksi to poteka preko špediterja na MKT vstopa pošiljke v EU.

Naziv storitve Institucija
Uprava Republike Slovenije za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin

Uvozni pogoji za sestavljene proizvode, ki so izvzeti iz uradnega nadzora na MKT

V skladu z Delegirano uredbo 2021/630 so nekateri sestavljeni proizvodi izvzeti iz uradnega nadzora na mejni kontrolni točki.

Gre za nekatere trajne sestavljene proizvode (jih ni treba prevažati ali skladiščiti pri nadzorovani temperaturi, ker so obstojni na sobni temperaturi), ki ne vsebujejo predelanega mesa ali kolostruma in so navedeni v Prilogi Delegirane uredbe 2021/630.

Izpolnjevati pa morajo vse naslednje zahteve:

  • Uvoz pošiljk sestavljenih proizvodov v EU je dovoljen le, če prihajajo iz tretjih držav ali njihovih regij, iz katerih je dovoljen vstop mesnih proizvodov, mlečnih proizvodov, proizvodov na osnovi kolostruma, ribiških proizvodov ali jajčnih proizvodov. Seznami tretjih držav ali njihovih regij, odobrenih za uvoz proizvodov živalskega izvora so določeni v Izvedbeni Uredbi 2021/405 in Izvedbeni Uredbi 2021/404. Tretja država mora biti navedena na seznamu za vsaj enega od teh proizvodov živalskega izvora. To pomeni, da je tretja država na seznamu bodisi za mesne proizvode, ribiške proizvode, mlečne proizvode oziroma proizvode na osnovi kolostruma ali jajčne proizvode, ne glede na to, ali so v sestavljenem izdelku ali ne. Če pa sestavljeni proizvodi vsebujejo želatino, kolagen ali visoko rafinirane proizvode in je njihova država proizvajalka le teh, mora imeti država dovoljenje za izvoz in mora biti na seznamu tretjih držav za uvoz v EU za želatino, kolagen ali visoko rafinirane izdelke, ki jih vsebujejo sestavljeni proizvodi.
  • Država izvora mora biti navedena tudi v zakonodaji EU o odobritvi načrtov za spremljanje ostankov, ki so jih predložile tretje države za ustrezno živalsko vrsto oziroma proizvod iz katerega so pridobljeni predelani proizvodi živalskega izvora, ki jih vsebuje sestavljeni proizvod. Seznam tretjih držav ali njihovih regij z odobrenimi načrti nadzora, ki ga določi Komisija, je objavljen v Prilogi -I k Izvedbeni Uredbi 2021/405. Ta pogoj ne velja za kolagen, želatino in visoko rafinirane proizvode živalskega izvora.
  • Sestavljeni proizvodi morajo biti proizvedeni v obratih, ki izpolnjujejo higienske standarde, priznane kot enakovredne tistim, ki se zahtevajo v Uredbi Sveta 852/2004 in so registrirani pri pristojnem organu tretje države.
  • V primeru, da je predelani proizvod živalskega izvora, ki ga vsebuje sestavljeni proizvod, iz druge tretje države, mora biti tudi ta tretja država navedena na ustreznem seznamu Izvedbene Uredbe 2021/404 ali Izvedbene Uredbe 2021/405 in imeti odobren načrt za spremljanje ostankov za ustrezno živalsko vrsto oziroma proizvod iz katerega je pridobljen predelani proizvod in biti navedena na seznamu v Prilogi -I k Izvedbeni Uredbi 2021/405 za ustrezno živalsko vrsto oziroma proizvod.
  • Vsi predelani proizvodi živalskega izvora, ki jih vsebuje sestavljeni proizvod, morajo biti proizvedeni v obratih, ki so odobreni za izvoz v EU ali v obratih v državah članicah. Na spletni strani Komisije so objavljeni seznami odobrenih obratov v tretjih državah (vsebina v angleškem jeziku).
  • Pošiljko sestavljenih proizvodov mora ob dajanju na trg v EU spremljati predpisano zasebno potrdilo, ki ustreza uradnemu vzorcu iz Priloge V k Uredbi 2020/2235. Zasebno potrdilo pripravi in podpiše izvajalec živilske dejavnosti, ki je uvoznik.
  • Vsi mlečni in jajčni proizvodi, ki jih vsebujejo trajni sestavljeni proizvodi, so bili ustrezno obdelani v skladu s členom 163(1) Delegirane Uredbe 2020/692.
  • Jasno mora biti opredeljeno, da so namenjeni za prehrano ljudi.
  • Varno morajo biti zapakirani ali zapečateni.
  • Odstopanje od uradnega nadzora na MKT velja tudi za trajne sestavljene proizvode, pri katerih vsi proizvodi živalskega izvora, prisotni v končnem sestavljenem proizvodu, spadajo med encime za živila (področje uporabe Uredbe 1332/2008), aditive za živila (področje uporabe Uredbe 1333/2008), arome in nekatere sestavine živil z aromatičnimi lastnostmi za uporabo v in na živilih (področje uporabe Uredbe 1334/2008) ali pri katerih je edini živalski del vitamin D3.

Tristranska trgovina

Dodatne omejitve v zvezi s tveganjem za zdravje živali v zadevni tretji državi

Če predelani proizvodi živalskega izvora in sestavljeni proizvodi niso proizvedeni v isti tretji državi, veljajo dodatne omejitve v zvezi s tveganjem za zdravje živali v zadevni tretji državi:

Predelani proizvodi živalskega izvora v sestavljenem proizvodu Država izvora sestavljenega proizvoda Država izvora predelanega proizvoda živalskega izvora, ki je v sestavljenem proizvodu
Mesni proizvodi Tretje države, navedene v Prilogi XV k Izvedbeni uredbi 2021/404 za kakršno koli obdelavo za zmanjšanje tveganja Ista tretja država ali država članica EU
Mesni proizvodi Tretje države, navedene v Prilogi XV k Izvedbeni uredbi 2021/404 za mesne proizvode, za katere se ne zahteva obvezna obdelava za zmanjšanje tveganja Ista tretja država ali država članica EU ali druga tretja država, vendar navedena v Prilogi XV k Izvedbeni uredbi 2021/404 za mesne proizvode, za katere se ne zahteva obvezna obdelava za zmanjšanje tveganja
Mlečni proizvodi oziroma proizvodi na osnovi kolostruma - sestavljeni proizvodi niso obstojni na sobni temperaturi Tretje države, navedene v Prilogi XVIII k Izvedbeni uredbi 2021/404 Ista tretja država ali država članica EU ali druga tretja država, vendar navedena pod enakimi pogoji za vstop v EU
Predelani ribiški ali jajčni proizvodi - sestavljeni proizvodi niso obstojni na sobni temperaturi Tretje države, navedene na ustreznem EU seznamu v skladu z Izvedbeno uredbo 2021/405 Ista tretja država ali država članica EU ali druga tretja država, vendar navedena na ustreznem EU seznamu v skladu z Izvedbeno uredbo 2021/405
Predelani ribiški ali jajčni proizvodi - sestavljeni proizvodi so obstojni na sobni temperaturi Tretje države, navedene vsaj v enem od ustreznih EU seznamov za mesne proizvode, mlečne proizvode oziroma proizvode na osnovi kolostruma ali jajčne proizvode Ista tretja država ali država članica EU ali druga tretja država, vendar navedena na ustreznem EU seznamu v skladu z Izvedbeno uredbo 2021/405

Zakonodaja