Skoči do osrednje vsebine
GOV.SI

Obvestilo Ministrstva za zunanje in evropske zadeve

Državljanom svetujemo, da pri načrtovanju poti v tujino preverite veljavnost svojih dokumentov, spremljate razmere na območju načrtovane poti, poskrbite za ustrezno potovalno zdravstveno zavarovanje, preverite pogoje vstopa v ciljno in tranzitne države ter upoštevate navodila tamkajšnjih oblasti. Izpolnite lahko tudi spletni obrazec o vašem potovanju v tujino. V državah ali delih držav, za katere je ministrstvo izdalo priporočilo visoke oziroma najvišje stopnje previdnosti (oranžno, rdeče ali črno opozorilo) je lahko nudenje konzularne pomoči državljanom omejeno, oteženo ali onemogočeno. Državljani s potovanjem na ta območja prevzemajo tudi večjo odgovornost za morebitne posledice, ki bi nastale zaradi nezmožnosti nudenja konzularne pomoči.

Priporočila in nasveti Ministrstva za zunanje in evropske zadeve so informativne narave in se lahko spreminjajo. Vlada Republike Slovenije, Ministrstvo za zunanje in evropske zadeve ter slovenska predstavništva v tujini ne prevzemajo odgovornosti za poškodbe, izgubo ali škodo, ki bi jih lahko doživeli na potovanju. Pojasnilo stopenj tveganja najdete v temi Varnost potovanj.

  • Stopnja tveganja

    Tveganje ni povečano: Ni podatkov o varnostnih razlogih, zaradi katerih bi odsvetovali potovanje. Svetujemo običajno previdnost.

  • Barvna lestvica
  • Zadnje aktualno obvestilo

    /

Varnost in kriminal

  • Priporočamo, da se izognete naslednjim območjem

    /

  • Politična situacija

    Politična situacija je stabilna, saj je Aruba odvisno ozemlje Kraljevine Nizozemske.

  • Kriminal

    Stopnja kriminala je načeloma nizka. Turisti so lahko tarča naključnih kaznivih dejanj, zato priporočamo naslednje previdnostne ukrepe: ponoči se izogibajte hoji po odročnih območjih, na plažo ne nosite dragocenih predmetov ali večjih vsot gotovine, in nikoli ne puščajte torb ali vrednih predmetov v vozilu.
    Aruba se uporablja kot prehodna točka za tihotapljenje mamil iz Južne Amerike v Evropo in Severno Ameriko. Posledično lahko pride do kaznivih dejanj povezanih s trgovino z mamili, kot so umori ali strelski obračuni.

    Kriminalna dejanja so pogostejša v času karnevala med januarjem in marcem.

  • Terorizem

    Država nima nedavne zgodovine terorističnih napadov. Kljub temu le-teh ni možno izključiti.

Zdravje

  • Bolezenska tveganja

    V državi obstaja tveganje okužbe z virusom zika, mrzlico denga, čikingunijo, gripo, steklino in virusom HIV/Aids.

    Zdravstvena oskrba je dobra. Zdravstvene storitve so na voljo, vendar lahko zahtevnejši primeri zdravljenja zahtevajo evakuacijo. Prepričajte se, da imate ustrezno potovalno zdravstveno zavarovanje in dostopna finančna sredstva za kritje stroškov morebitnega zdravljenja v tujini in repatriacije, saj lahko zdravstvene ustanove zahtevajo takojšnje gotovinsko plačilo za zdravljenje.

Splošno

  • Lokalni zakoni

    S sabo morate vedno imeti osebni dokument s katerim lahko izkažete svojo identiteto. Svetujemo, da imate pri sebi vedno kopijo potnega lista.

    Za trgovanje, posedovanje in uživanje drog so zagrožene visoke denarne in zaporne kazni. Sami spakirajte svojo prtljago in ne nosite ničesar čez carino za druge, tudi če vas prosijo za pomoč.

  • Vožnja in najem avtomobila

    Slovenski turisti za vožnjo po Arubi potrebujejo mednarodno vozniško dovoljenje.

    Vožnja poteka po desni strani cestišča.

    Glavne ceste v večjih mestih so v dobrem stanju, vendar mnogi vozniki ne spoštujejo prometnih predpisov. Na cesti bodite pozorni na živali, ki se tam sprehajajo.

    Vožnja ponoči je nevarnejša zaradi slabe osvetljenosti cestišč.

    Vožnja pod vplivom alkohola je resen prekršek.

  • Denar

    Valuta na Arubi je arubski florin.

  • Naravne nesreče in podnebje

    Podnebje na Arubi je tropsko, s povprečno temperaturo 28° Celzija, na obalah je vetrovno. Podnebne spremembe imajo velik vpliv na vreme na Arubi. Ekstremni in nenavadni vremenski dogodki so vse pogostejši in lahko vplivajo na potovalne načrte. Spremljajte lokalne medije za pridobitev najnovejših informacij.

    Sezona orkanov običajno traja od sredine maja do konca novembra. V tem časovnem obdobju se lahko manjše tropske nevihte razvijejo v velike orkane. Spremljajte lokalne vremenske napovedi in upoštevajte navodila lokalnih oblasti v primeru orkanov.

    V primeru, da se znajdete v situaciji, ko divja orkan, bodite pripravljeni spremeniti vaše potovalne načrte v kratkem času, vključno s skrajšanjem ali odpovedjo potovanja. Spremljajte najnovejše regionalne vremenske napovedi in upoštevajte nasvete in navodila lokalnih oblasti.

  • Priporočila

    Zaščitite se pred piki okuženih insektov, kot so komarji, klopi, bolhe ali muhe. Zaščitite se z repelentom, nosite svetla in ohlapna oblačila ter uporabljajte mrežo proti komarjem, ko spite na prostem ali v stavbah, ki niso popolnoma zaprte. Izogibajte se stiku s psi, kravami, prašiči, opicami, kačami, glodalci, pticami in netopirji.
    Redno si umivajte in razkužujte roke, izogibajte se surove ali premalo kuhane hrane živalskega izvora – meso, ribe, mleko, izogibajte se ledenim kockam, surovi zelenjavi, školjkam, svežim sadnim sokovom, pijte ustekleničeno ali prekuhano vodo, skrbite za higieno. Pijte samo pasterizirano ali kuhano mleko. Nikoli ne uporabljajte zdravil kupljenih na ulici.
    Skrbite za osebno higieno.

  • Opombe

    Bodite previdni pri vodnih športih, saj so tokovi v morju močni in posledično nevarni. Reševalci na plažah niso povsod prisotni in reševalne službe niso na enaki ravni, kot v Evropi. Pri vodnih športih, kot so potapljanje, smučanje na vodi in parasailing se prepričajte, da je oprema varna in v dobrem stanju, da so na voljo čelade in rešilni jopiči, izogibajte se sodelovanju v vodnih aktivnostih, če ste pod vplivom alkohola ali drugih snovi in preverite, ali vaše potovalno zavarovanje krije nesreče, povezane z rekreacijskimi dejavnostmi.