Skoči do osrednje vsebine

Varnost potovanj: Bosna in Hercegovina

Obvestilo Ministrstva za zunanje in evropske zadeve

Državljanom svetujemo, da pri načrtovanju poti v tujino preverite veljavnost svojih dokumentov, spremljate razmere na območju načrtovane poti, poskrbite za ustrezno potovalno zdravstveno zavarovanje, preverite pogoje vstopa v ciljno in tranzitne države ter upoštevate navodila tamkajšnjih oblasti. Izpolnite lahko tudi spletni obrazec o vašem potovanju v tujino.

Priporočila in nasveti Ministrstva za zunanje in evropske zadeve so informativne narave in se lahko spreminjajo. Vlada Republike Slovenije, Ministrstvo za zunanje in evropske zadeve ter slovenska predstavništva v tujini ne prevzemajo odgovornosti za poškodbe, izgubo ali škodo, ki bi jih lahko doživeli na potovanju. Pojasnilo stopenj tveganja najdete v temi Varnost potovanj.

  • Stopnja tveganja

    Tveganje ni povečano: Ni podatkov o varnostnih razlogih, zaradi katerih bi odsvetovali potovanje. Svetujemo običajno previdnost.

  • Barvna lestvica

Varnost in kriminal

  • Politična situacija

    Javni protesti se občasno pojavljajo in lahko povzročijo motnje v prometu. Protesti običajno potekajo mirno. Bodite na tekočem z dogajanem prek medijev, bodite pozorni in se izogibajte vsem protestom.

    Prek Bosne in Hercegovine potekajo zelo intenzivne in zgoščene migrantske poti.

  • Kriminal

    V BiH so pogoste tatvine, ropi, vlomi v avtomobile, kraja avtomobilov, dokumentov in denarja. Svetujemo, da popotniki vrednih stvari ne puščajo na nezavarovanih mestih in ne nosijo vseh dokumentov ter plačilnih kartic v isti torbici in povsod s seboj. Za vsak slučaj naj si jih potniki skopirajo, da jim bodo fotokopije v pomoč v primeru, če bi bili okradeni.

  • Terorizem

    Posebnih terorističnih napadov na množice ni, so pa zelo pogosti spopadi med kriminalnimi združbami.

Zdravje

  • Bolezenska tveganja

    Republika Slovenija in Bosna in Hercegovina sta podpisali Dogovor o uporabi evropske kartice zdravstvenega zavarovanja na območju Bosne in Hercegovine. Na podlagi dogovora od 1. januarja 2016 dalje evropska kartica velja tudi v Bosni in Hercegovini in je zamenjala papirnati obrazec SI/BIH 3 Potrdilo o pravici do zdravstvenih storitev med začasnim bivanjem v Bosni in Hercegovini.

    Poskrbite, da boste sklenili potovalno zdravstveno zavarovanje, ki vključuje kritje za zdravstveno evakuacijo in bivanje v bolnišnici.

Splošno

  • Lokalni zakoni

    Fotografiranje vojaških ali policijskih objektov, vozil in osebja ter jezov hidroelektrarn je prepovedano, razen če ste predhodno pridobili dovoljenje lokalnih oblasti.

  • Vožnja in najem avtomobila

    Slovensko vozniško dovoljenje velja v BiH, mednarodno vozniško dovoljenje ni potrebno. Svetujemo dosledno spoštovanje prometnih predpisov in omejitev hitrosti.

    Med novembrom in aprilom morate po zakonu uporabljati zimsko opremo na vozilu.

    Uradni taksiji v Sarajevu in večjih mestih so dobro urejeni in imajo števec. Taksisti iz Republike Srbske bi lahko zavrnili vožnjo do cilja v Federaciji Bosne in Hercegovine, prav tako iz Federacije v Republiko Srbsko.

  • Denar

    Valuta je konvertibilna marka (KM).

    Gospodarstvo temelji predvsem na gotovini razen v večjih mestih kjer vse trgovine in gostinski lokali sprejemajo plačilne kartice. Na podeželju se uporablja v glavnem gotovina, bankomati pa so omejeni.

  • Priporočila

    Na celotnem območju države še vedno obstaja velika prisotnost minskih polj, ki niso vedno označena, zato priporočamo, da potniki potujejo po asfaltiranih, tlakovanih in utrjenih poteh in da ne zahajajo na neoznačene poti, v gozdove ali travnike.

  • Opombe

    Priporočamo, da si pred potovanjem pridobite potovalno in zdravstveno zavarovanje. Preverite, ali obstajajo kakšne omejitve in ali vaša zavarovalna polica krije vse storitve, ki bi jih želeli uporabiti.

    Pred potovanjem v BiH preverite veljavnost potovalnih dokumentov. Veljati morajo še tri mesece po načrtovanem datumu za odhod iz BiH.