Skoči do osrednje vsebine

Varnost potovanj: Južni Sudan

Obvestilo Ministrstva za zunanje in evropske zadeve

Državljanom svetujemo, da pri načrtovanju poti v tujino preverite veljavnost svojih dokumentov, spremljate razmere na območju načrtovane poti, poskrbite za ustrezno potovalno zdravstveno zavarovanje, preverite pogoje vstopa v ciljno in tranzitne države ter upoštevate navodila tamkajšnjih oblasti. Izpolnite lahko tudi spletni obrazec o vašem potovanju v tujino. V državah ali delih držav, za katere je ministrstvo izdalo priporočilo visoke oziroma najvišje stopnje previdnosti (oranžno, rdeče ali črno opozorilo) je lahko nudenje konzularne pomoči državljanom omejeno, oteženo ali onemogočeno. Državljani s potovanjem na ta območja prevzemajo tudi večjo odgovornost za morebitne posledice, ki bi nastale zaradi nezmožnosti nudenja konzularne pomoči.

Priporočila in nasveti Ministrstva za zunanje in evropske zadeve so informativne narave in se lahko spreminjajo. Vlada Republike Slovenije, Ministrstvo za zunanje in evropske zadeve ter slovenska predstavništva v tujini ne prevzemajo odgovornosti za poškodbe, izgubo ali škodo, ki bi jih lahko doživeli na potovanju. Pojasnilo stopenj tveganja najdete v temi Varnost potovanj.

  • Stopnja tveganja

    Zapustite državo: Vsem svetujemo, da zaradi resnih in nenadzorovanih varnostnih razmer zapustite državo.

  • Barvna lestvica
  • Zadnje aktualno obvestilo

    /

Varnost in kriminal

  • Priporočamo, da se izognete naslednjim območjem

    Odsvetujemo vsa potovanja v državo, v kolikor pa se v državi že nahajate, pa vam svetujemo, da jo zapustite.

  • Politična situacija

    Politične in varnostne razmere v državi ostajajo nepredvidljive. Zaradi konfliktov in naravnih nesreč se država spopada s humanitarno krizo.

    Ob poslabšanju varnostnih razmer državi se lahko zaprejo vse državne meje, ter oteži izhod iz države.

  • Kriminal

    Stopnja kriminala v državi je visoka. Pogosti so oboroženi ropi, oboroženi napadi, vlomi, ugrabitve in spolni napadi.

    Dragocenosti in dokumente hranite na varnem.

    Policijska ura je od 19h do 6h zjutraj. Vožnja ponoči je močno odsvetovana.

  • Terorizem

    Terorističnih napadov ni možno izključiti.

Zdravje

  • Bolezenska tveganja

    Obstaja tveganje okužbe z malarijo, mrzlico denga, čikingunijo, lišmaniozo, z mrzlico doline Rift, kolero, tifusom, steklino in meningitisom.

    V državi je razširjen HIV/AIDS.

    Zdravstvene ustanove so slabo opremljene in niso primerne za zdravljenje resnejših zdravstvenih primerov. Resnejši zdravstveni primeri zahtevajo evakuacijo.

    Prepričajte se, da imate ustrezno potovalno zdravstveno zavarovanje in dostopna sredstva za kritje stroškov morebitnega zdravljenja v tujini in repatriacije.

Splošno

  • Lokalni zakoni

    S seboj morate vedno imeti dokument ali kopijo dokumenta s katerim lahko izkažete svojo identiteto.

    Visoke denarne in zaporne kazni so zagrožene za trgovanje, posedovanje in uživanje drog.

    Prepovedano je fotografiranje vladnih in vojaških objektov, ter strateško pomembne infrastrukture.

    Nekatera homoseksualna dejanja so nezakonita.

  • Vožnja in najem avtomobila

    Za vožnjo po Južnem Sudanu potrebujejo slovenski turisti mednarodno vozniško dovoljenje. V državi se vozi po desni strani cestišča.

    Vožnja po državi je zelo nevarna zaradi oboroženih ropov in napadov.

    Razmere na cestah so zelo slabe. Večina cest ni asfaltiranih. Po cestah se pogosto sprehajajo pešci in živali. Vožnja ponoči je nevarna, saj ni ulične razsvetljave, mnoga vozila pa nimajo delujočih luči.

    Vožnja z javnim prevozom je nevarna, zaradi tehničnih pomanjkljivosti vozil in neizkušenosti voznikov.

    Policijske in vojaške kontrolne točke so pogoste.

  • Denar

    Valuta v Južnem Sudanu je južnosudanski funt.

    Bankomatov je malo. Kreditne kartice na splošno niso sprejete.

    Ameriški dolar je najbolj sprejeta tuja valuta.

  • Naravne nesreče in podnebje

    V državi je vlažno subtropsko podnebje. Deževno obdobje traja od marca do novembra. V tem času lahko zaradi obilnega deževja pride do poplav ali zemeljskih plazov. Sicer pa v državi vlada ekstremna suša.

  • Priporočila

    Redno si umivajte in razkužujte roke in skrbite za osebno higieno. Ne približujte se mrtvim živalim, živalim nasploh in njihovim iztrebkom. Ne približujte se potepuškim živalim in potepuškim psom, ne božajte jih in ne hranite.
    Izogibajte se surove ali premalo kuhane hrane živalskega izvora – meso, ribe, mleko. Izogibajte se ledenim kockam, svežim sadnim sokovom, surovi zelenjavi, sadje in zelenjavo olupite ali temeljito operite, pijte ustekleničeno ali prekuhano vodo. Pijte samo kuhano ali pasterizirano mleko. Skrbite za higieno. Ne pozabite redno piti vode, in ne čakajte, da začutite žejo. Izogibajte se kopanju v stoječi vodi zaradi nevarnosti okužbe s paraziti. Ne hodite bosi po pesku ali vlažnih tleh. Stresajte spalne vreče, rjuhe, da se izognete pikom škorpijonov in kač. Nikoli ne uporabljajte zdravil kupljenih na ulici.
    Zaščitite se pred piki komarjev, priskrbite si močne repelente, nosite svetla ohlapna oblačila z dolgimi rokavi in dolgimi hlačami, pri spanju uporabljajte mreže nad posteljo in okna naj imajo komarnike.

  • Opombe

    Oboroženi spopadi so pogosti. Do spopadov lahko pride kjerkoli v državi, brez opozorila.

    V državi so območja, kjer se nahajajo zemeljske mine in druga neeksplodirana eksplozivna sredstva, ki predstavljajo veliko nevarnost.