Skoči do osrednje vsebine

Obvestilo Ministrstva za zunanje in evropske zadeve

Državljanom svetujemo, da pri načrtovanju poti v tujino preverite veljavnost svojih dokumentov, spremljate razmere na območju načrtovane poti, poskrbite za ustrezno potovalno zdravstveno zavarovanje, preverite pogoje vstopa v ciljno in tranzitne države ter upoštevate navodila tamkajšnjih oblasti. Izpolnite lahko tudi spletni obrazec o vašem potovanju v tujino.

Priporočila in nasveti Ministrstva za zunanje in evropske zadeve so informativne narave in se lahko spreminjajo. Vlada Republike Slovenije, Ministrstvo za zunanje in evropske zadeve ter slovenska predstavništva v tujini ne prevzemajo odgovornosti za poškodbe, izgubo ali škodo, ki bi jih lahko doživeli na potovanju. Pojasnilo stopenj tveganja najdete v temi Varnost potovanj.

  • Stopnja tveganja

    Povišana stopnja previdnosti: Svetujemo dodatno previdnost ter preverjanje in pridobitev informacij iz drugih virov. Obstajajo lahko določeni varnostni zadržki za potovanja v posamezne dele države.

  • Barvna lestvica
  • Zadnje aktualno obvestilo

    /

Varnost in kriminal

  • Priporočamo, da se izognete naslednjim območjem

    Odsvetujemo vsa potovanje v obmejni pas v širini 50 km z Centralno afriško republiko v regiji Likoula zaradi velikega števila razseljenih ljudi,
    Odsvetujemo vsa potovanja, ki niso nujna v okrožje Mouyondzi v regiji Bouenza
    Odsvetujemo vsa potovanja, ki niso nujna v regijo Pool, saj tam prihaja do občasnih napadov uporniških skupin. Za potovanje po cesti do regije Pool je potrebno pridobiti predhodno dovoljenje kongoleške vojske. Odsvetujemo tudi nenujna potovanja v okrožje Mouyondzi v regiji Bouenza.
    V nekaterih okrožjih na severu in jugu prestolnice Brazzavilla, kot so Ouenze, Talanga, Bakongo, Poto Poto in Makélékélé, pa tudi na obrobju Pointe Noire, je priporočljivo, da zaradi visoke stopnje kriminala ne hodite sami naokrog.

  • Politična situacija

    Medtem ko so se napetosti ohladile po mirovnem sporazumu med vlado in uporniškimi skupinami konec leta 2017, še vedno prihaja do občasnih dejavnostih uporniških skupin in vojaških operacijah proti njim, ter primerih oboroženega banditizma, predvsem v regiji Pool. V primerjavi s sosednjim DR Kongom je politična situacija stabilna.

  • Kriminal

    V Brazzavillu in Pointe Noireu poročajo o stalnem porastu kriminala. Zlasti tujci so lahko tarča kriminalcev. Upoštevajte previdnostne ukrepe, da zaščitite sebe in svoje osebne stvari, zlasti v Brazzavillu in Pointe Noire. Ne hodite po ulicah ponoči in ne nosite velikih količin denarja ali dragocenosti. Stopnja kriminala je višja v ruralnih predelih države.

    Na plažah v Pointe Noire se stopnja kriminala viša. Ostanite na glavnih plažah, zavarujte dragocenosti in se ponoči izogibajte vsem plažam.

  • Terorizem

    V Kongu ni nedavne zgodovine terorističnih napadov. Kljub temu le-teh ni možno izključiti.

Zdravje

  • Bolezenska tveganja

    Bolezni, ki se prenašajo s piki komarjev in so prisotne v državi so malarija, mrzlica denga, rumena mrzlica in čikungunija. Tablete proti malariji so obvezne, saj je malarija prisotna v vseh delih države skozi vso leto. Pri vstopu v državo je potrebno predložiti potrdilo o cepljenju proti rumeni mrzlici. V kolikor tega nimate, vas bodo cepili (proti plačilu) ob vstopu v državo.

    Druge bolezni za katerimi lahko zbolite so steklina, tifusna mrzlica, kolera in možnost okužbe z virusom HIV.

    V državi občasno izbruhne epidemija ebole. Odsvetujemo uživanje divjačine, saj je ta lahko okužena z ebolo.

Splošno

  • Lokalni zakoni

    Policija lahko kadar koli od vas zahteva, da predložite dokazilo o identiteti. Ves čas svojega bivanja v Kongu imejte s seboj barvno fotokopijo potnega lista in vizuma.

    V Kongu so številne kontrolne točke za vozila, nekatere od teh so zelo slabo označene. Po poročilih naj bi na kontrolnih točkah pripadniki policije in vojske tujce ustavljali ter od njih zahtevali podkupnino.

  • Vožnja in najem avtomobila

    Slovenski turisti za vožnjo po Kongu potrebujejo mednarodno vozniško dovoljenje.

    Razmere na cestah so na splošno slabe in se poslabšajo v deževnem obdobju (od novembra do maja). Za potovanje po kopnem izven glavnih cest je potrebno vozilo s štirikolesnim pogonom. Med vožnjo zaklenite vrata vozila in imejte okna zaprta, saj lahko postanete tarča oboroženih tolp. Ne vozite se izven glavnih cest in ne parkirajte na nenadzorovanih območjih.

    Trenutno ni železniške povezave med Brazzavillom in Pointe Noire. Ko pa je ta še obratovala je bilo več primerov nesreč in oboroženih ropov. Svetujemo, da med mestoma Brazzaville in Pointe Noire potujete z letalom.

    Občasno prihaja do napadov (včasih oboroženih) na plovila, ki plujejo po reki Ubangi v regiji Likouala, kjer je Ubangi mejna reka med Kongom in Demokratično republiko Kongo.

  • Denar

    Valuta v Kongu je Kongovski frank.

  • Naravne nesreče in podnebje

    V Kongu prevladuje tropsko, vlažno in vroče podnebje z deževno dobo od oktobra do aprila..

  • Priporočila

    Ne približujte se mrtvim živalim, živalim nasploh in njihovim iztrebkom. Ne približujte se potepuškim živalim in psom zaradi možnosti ugriza in posledično stekline, ne hranite živali, ne hodite bosi po pesku ali vlažnih tleh. Izogibajte se plavanju v stoječi vodi zaradi možnosti okužbe s paraziti. Nastanitev naj bo zaščitena pred komarji – mreže proti komarjem na oknih, zaščitna mreža nad posteljo med spanjem, odstranite posode s stoječo vodo, uporabite klimatsko napravo. Nekatere muhe lahko položijo jajca na oblačila, rjuhe in brisače, nato pa njihove ličinke prodrejo v kožo in povzročijo podkožno okužbo (kajorski črv). Zato je priporočljivo, da oblačil, posteljnine in brisač ne sušite na tleh ali zunaj, temveč v zaprtem prostoru ali v sušilniku, nato pa jih pred nošenjem zlikate z vročim likalnikom na obeh straneh;
    Redno si umivajte in razkužujte roke, izogibajte se surove ali premalo kuhane hrane živalskega izvora – meso, ribe, mleko, izogibajte se ledenim kockam, surovi zelenjavi, školjkam, svežim sadnim sokovom, pijte ustekleničeno ali prekuhano vodo, skrbite za higieno. Pijte samo pasterizirano ali kuhano mleko. Nikoli ne uporabljajte zdravil kupljenih na ulici.