Skoči do osrednje vsebine

Obvestilo Ministrstva za zunanje in evropske zadeve

Državljanom svetujemo, da pri načrtovanju poti v tujino preverite veljavnost svojih dokumentov, spremljate razmere na območju načrtovane poti, poskrbite za ustrezno potovalno zdravstveno zavarovanje, preverite pogoje vstopa v ciljno in tranzitne države ter upoštevate navodila tamkajšnjih oblasti. Izpolnite lahko tudi spletni obrazec o vašem potovanju v tujino.

Priporočila in nasveti Ministrstva za zunanje in evropske zadeve so informativne narave in se lahko spreminjajo. Vlada Republike Slovenije, Ministrstvo za zunanje in evropske zadeve ter slovenska predstavništva v tujini ne prevzemajo odgovornosti za poškodbe, izgubo ali škodo, ki bi jih lahko doživeli na potovanju. Pojasnilo stopenj tveganja najdete v temi Varnost potovanj.

  • Stopnja tveganja

    Zapustite državo: Vsem svetujemo, da zaradi resnih in nenadzorovanih varnostnih razmer zapustite državo.

  • Barvna lestvica
  • Zadnje aktualno obvestilo

    /

Varnost in kriminal

  • Priporočamo, da se izognete naslednjim območjem

    Odsvetujemo potovanja v vse predele države, tisti, ki pa se že nahajajo v državi, pa svetujemo, da jo zapustijo.
    Teroristični napadi so pogosti v severnem in osrednjem Maliju in se širijo tudi na jug države. Na celotnem območju države obstaja visoko tveganje ugrabitve tujcev ali da postanejo žrtve napadov.
    Ministrstvo za zdravje v Maliju od septembra poroča o znatnem povečanju števila primerov denge, ki se prenaša s piki okuženih komarjev.

  • Politična situacija

    Predsedniške volitve, ki so bile predvidene za 2024, so bile prestavljene na leto 2027.

    Politični nemiri predstavljajo nenehno tveganje. V Bamaku potekajo redni, veliki in včasih nasilni protesti. Protestniki se spopadajo tudi s policijo in varnostnimi silami. Te so v preteklosti odgovorile s solzivcem in lahkim orožjem. Med protestniki je prišlo do hujših poškodb in tudi smrti.

    Spremljajte lokalne medije in se izogibajte vsem večjim zbiranjem in političnim demonstracijam. Izogibajte se blokadam, ki jih postavljajo policija in varnostne sile, ter upoštevajte navodila lokalnih oblasti.

    Varnostni incidenti med in znotraj lokalnih skupnosti se nadaljujejo v številnih delih države, predvsem v regijah Mopti in Segou. V nekaterih primerih so se v te konflikte vpletle tudi teroristične skupine.

  • Kriminal

    Stopnja nasilnega kriminala je visoka, zlasti v glavnem mestu Bamaku in južnih regijah. Ulični kriminal, oboroženi ropi in ugrabitve so pogosti.

    Dragocenosti in dokumente hranite na varnem. S seboj ne nosite večje količine denarja.

    Ne sprehajate se sami ponoči ali po samotnih predelih mest.

    Vožnja po vseh cestah v državi je lahko nevarna zaradi ropov in ugrabitev.

    Na severnih mejnih območjih so prisotni razbojniki in tihotapci.

  • Terorizem

    Teroristična grožnja v državi je zelo velika.

    V Maliju deluje več terorističnih skupin, vključno z Jama'a Nusrat ul-Islam wa al-Muslimin (JNIM) in Islamsko državo (IS). V preteklosti so bile v glavnem ogrožene severne in centralne regije države, nedavno pa so se teroristične skupine začele premikati proti jugu države in tudi tam izvajati napade.

    Varnostne razmere v Maliju so se zaradi porasta terorističnih napadov poslabšale. Nasilje nad civilisti se je leta 2023 močno povečalo in še naprej narašča.

    Tarče terorističnih napadov so lahko vladne zgradbe, vojaška infrastruktura, hoteli, bolnišnice, tržnice in ostale lokacije, kjer se zbira večje število ljudi.

    Bodite še posebej previdni med volitvami in državnimi prazniki ter v obdobjih državnega ali verskega pomena, kot sta ramadan in bajram.

    V državi obstaja velika grožnja ugrabitve s strani terorističnih skupin.

Zdravje

  • Bolezenska tveganja

    V državi obstaja tveganje okužbe s tifusom, kolero, steklino, virusom Zika, malarijo, mrzlico denga, ebolo, bilharciazo, rumeno mrzlico in meningitisom.

    Voda je lahko onesnažena. Pijte samo prekuhano ali ustekleničeno vodo, izogibajte se ledu v pijačah.

    Zdravstvena oskrba v državi je zelo omejena. Zdravstvene ustanove so slabo opremljene. Primanjkujejo osnovna zdravila. Prepričajte se, da imate ustrezno potovalno zdravstveno zavarovanje in dostopna sredstva za kritje stroškov morebitnega zdravljenja v tujini in repatriacije.

Splošno

  • Lokalni zakoni

    Mali je precej sekularizirana država, vendar so ljudje večinoma muslimani. Spoštujte lokalne tradicije, običaje, zakone in vere. Poskrbite, da vaša dejanja ne bodo žalila verskih prepričanj, zlasti med ramadanom ali na verskih območjih.

    S seboj morate vedno imeti dokument, s katerim lahko izkažete svojo identiteto.

    Za trgovanje, posedovanje in uživanje drog so zagrožene visoke denarne in zaporne kazni. Razmere v zaporih so slabe.

    Fotografiranje infrastrukture, kot so vojašnice ali vladne zgradbe, je nezakonito.

    Homoseksualnost ni nezakonita, vendar sta diskriminacija in napadi na istospolne osebe razširjeni.

  • Vožnja in najem avtomobila

    Za vožnjo v Maliju slovenski turisti potrebujejo mednarodno vozniško dovoljenje.

    Razmere na cestah v Bamaku so slabe, še posebej v deževnem obdobju. Ceste zunaj Bamaka so pogosto slabo vzdrževane in nevarne. Drugi udeleženci v prometu lahko vozijo nepredvidljivo. Na cestah v severnem in vzhodnem Maliju obstaja nevarnost min in drugih eksplozivnih naprav. V Maliju poteka promet po desni strani.

  • Denar

    Valuta v Maliju je zahodnoafriški frank CFA.

  • Naravne nesreče in podnebje

    Na jugu države je pretežno vroče in vlažno podnebje, na severu pa suho puščavsko podnebje.
    Deževno obdobje traja od junija do septembra. Močne padavine lahko povzročijo poplave in zemeljske plazove zaradi katerih je promet otežen ali onemogočen. Prah in peščene nevihte se lahko pojavijo skozi vse leto.