Varnost potovanj: Marshallovi otoki
Obvestilo Ministrstva za zunanje in evropske zadeve
Državljanom svetujemo, da pri načrtovanju poti v tujino preverite veljavnost svojih dokumentov, spremljate razmere na območju načrtovane poti, poskrbite za ustrezno potovalno zdravstveno zavarovanje, preverite pogoje vstopa v ciljno in tranzitne države ter upoštevate navodila tamkajšnjih oblasti. Izpolnite lahko tudi spletni obrazec o vašem potovanju v tujino. V državah ali delih držav, za katere je ministrstvo izdalo priporočilo visoke oziroma najvišje stopnje previdnosti (oranžno, rdeče ali črno opozorilo) je lahko nudenje konzularne pomoči državljanom omejeno, oteženo ali onemogočeno. Državljani s potovanjem na ta območja prevzemajo tudi večjo odgovornost za morebitne posledice, ki bi nastale zaradi nezmožnosti nudenja konzularne pomoči.
Priporočila in nasveti Ministrstva za zunanje in evropske zadeve so informativne narave in se lahko spreminjajo. Vlada Republike Slovenije, Ministrstvo za zunanje in evropske zadeve ter slovenska predstavništva v tujini ne prevzemajo odgovornosti za poškodbe, izgubo ali škodo, ki bi jih lahko doživeli na potovanju. Pojasnilo stopenj tveganja najdete v temi Varnost potovanj.
-
Stopnja tveganja
Tveganje ni povečano: Ni podatkov o varnostnih razlogih, zaradi katerih bi odsvetovali potovanje. Svetujemo običajno previdnost.
- Barvna lestvica
-
Zadnje aktualno obvestilo
/
Varnost in kriminal
-
Priporočamo, da se izognete naslednjim območjem
/
-
Politična situacija
/
-
Kriminal
Stopnja kriminala je načeloma nizka. Turisti so lahko tarča oportunističnega kriminala.
Dragocenosti in dokumente hranite na varnem. -
Terorizem
Država nima nedavne zgodovine terorističnih napadov. Kljub temu le-teh ni možno izključiti.
Zdravje
- Obvezno cepljenje
-
Bolezenska tveganja
Obstaja tveganje okužbe z mrzlico denga, čikungunijo, virusom zika, steklino, hepatitisom A, ošpicami in virusom HIV/Aids.
Splošne zdravstvene ustanove na Marshallovih otokih so dobre, vendar omejene. Majuro in Ebeye sta edina otoka z zdravstvenimi ustanovami, ki lahko zagotovijo ustrezne storitve za rutinske zdravstvene težave. Medicinska evakuacija, ki je lahko zelo draga, je lahko potrebna v primeru hude bolezni ali poškodbe. Priskrbite si potovalno zavarovanje, ki vključuje kritje za medicinsko evakuacijo in bivanje v bolnišnici.
Prepričajte se, da imate ustrezno potovalno zdravstveno zavarovanje in dostopna finančna sredstva za kritje stroškov morebitnega zdravljenja v tujini in repatriacije
Zelo previden je treba biti pri nakupu zdravil, saj so v obtoku številni farmacevtski ponaredki. Od prodajalcev zahtevajte pisne dokaze o poreklu zdravil(a).
Splošno
-
Lokalni zakoni
Za trgovanje, posedovanje in uživanje drog so zagrožene visoke denarne in zaporne kazni. Homoseksualnost sicer ni prepovedana na Marshallovih otokih, vendar je slabo sprejeta med prebivalci. Priporočamo, da ste zadostno in primerno oblečeni, da se obnašate diskretno in spoštujete versko in socialno tradicijo.
Priporoča se izkazovanje spoštovanja (v besedah in dejanjih) starejšim osebam. Domačini se namreč stalno pritožujejo, da se zahodni turisti večinoma vedejo nespoštljivo in/ali ignorantsko do starejših prebivalcev Marshallovih otokov. -
Vožnja in najem avtomobila
Za vožnjo po državi slovenski turisti potrebujejo mednarodno vozniško dovoljenje, ki ga lahko uporabljajo do 30 dni, potem si morajo urediti lokalno vozniško dovoljenje.
Vožnja poteka po desni strani cestišča. Na otoku Majuro je ena asfaltirana cesta, brez semaforjev, ima le nekaj prometnih znakov. Svetujemo previdnost pri vožnji po temi in bodite pozorni na živali, ki se sprehajajo po cesti. Sezonske poplave lahko ovirajo potovanje po kopnem. -
Denar
Valuta na Marshallovih otokih je ameriški dolar.
-
Naravne nesreče in podnebje
Na Marshallovih otokih je vroče in vlažno tropsko podnebje, ki ga ublažijo vetrovi. Deževno obdobje traja od julija do novembra. Monsuni lahko povzročijo poplave in zemeljske plazove. V deževnem obdobju se lahko tudi manjše tropske nevihte razvijejo v velike tajfune, ki lahko predstavljajo grožnjo in ovirajo zagotavljanje bistvenih storitev. Avgusta in septembra je višek sezone tajfunov. V času tajfunov odsvetujemo potovanje na obalna območja. V primeru, da se znajdete v situaciji, ko divja tajfun, bodite pripravljeni spremeniti vaše potovalne načrte v kratkem času, vključno s skrajšanjem ali odpovedjo potovanja. Spremljajte lokalne vremenske napovedi in upoštevajte navodila lokalnih oblasti v primeru tajfunov in monsunov.
Podnebne spremembe imajo velik vpliv na vreme na Marshallovih otokih. Ekstremni in nenavadni vremenski dogodki so vse pogostejši in lahko vplivajo na potovalne načrte. Spremljajte lokalne medije za pridobitev najnovejših informacij. -
Priporočila
Pri plavanju bodite vedno zelo previdni. Tokovi so lahko varljivo močni, tudi na nekaterih priljubljenih plažah. Nekatere plaže nimajo reševalcev ali opozorilnih zastav.
Zaščitite se pred piki okuženih insektov, kot so komarji, klopi, bolhe ali muhe. Zaščitite se z repelentom, nosite svetla in ohlapna oblačila ter uporabljajte mrežo proti komarjem, ko spite na prostem ali v stavbah, ki niso popolnoma zaprte. Izogibajte se stiku s psi, kravami, prašiči, opicami, kačami, glodalci, pticami in netopirji.
Redno si umivajte in razkužujte roke, izogibajte se surove ali premalo kuhane hrane živalskega izvora – meso, ribe, mleko, izogibajte se ledenim kockam, surovi zelenjavi, školjkam, svežim sadnim sokovom, pijte ustekleničeno ali prekuhano vodo, skrbite za higieno. Pijte samo pasterizirano ali kuhano mleko. Nikoli ne uporabljajte zdravil kupljenih na ulici.
Skrbite za osebno higieno, voda iz pipe ni pitna, niti ni primerna z umivanje zob. -
Opombe
Turistične zmogljivosti in kapacitete so omejene, na otokih Majuro in Ebeye je le nekaj hotelov. Pozanimajte se glede evakuacijskih načrtov v hotelu, saj lahko visoki valovi ali intenzivno plimovanje poplavijo nastanitev, saj je nadmorska višina na nekaterih otokih in atolih nižja od 2m.