Skoči do osrednje vsebine

Obvestilo Ministrstva za zunanje in evropske zadeve

Državljanom svetujemo, da pri načrtovanju poti v tujino preverite veljavnost svojih dokumentov, spremljate razmere na območju načrtovane poti, poskrbite za ustrezno potovalno zdravstveno zavarovanje, preverite pogoje vstopa v ciljno in tranzitne države ter upoštevate navodila tamkajšnjih oblasti. Izpolnite lahko tudi spletni obrazec o vašem potovanju v tujino. V državah ali delih držav, za katere je ministrstvo izdalo priporočilo visoke oziroma najvišje stopnje previdnosti (oranžno, rdeče ali črno opozorilo) je lahko nudenje konzularne pomoči državljanom omejeno, oteženo ali onemogočeno. Državljani s potovanjem na ta območja prevzemajo tudi večjo odgovornost za morebitne posledice, ki bi nastale zaradi nezmožnosti nudenja konzularne pomoči.

Priporočila in nasveti Ministrstva za zunanje in evropske zadeve so informativne narave in se lahko spreminjajo. Vlada Republike Slovenije, Ministrstvo za zunanje in evropske zadeve ter slovenska predstavništva v tujini ne prevzemajo odgovornosti za poškodbe, izgubo ali škodo, ki bi jih lahko doživeli na potovanju. Pojasnilo stopenj tveganja najdete v temi Varnost potovanj.

  • Stopnja tveganja

    Zapustite državo: Vsem svetujemo, da zaradi resnih in nenadzorovanih varnostnih razmer zapustite državo.

  • Barvna lestvica
  • Zadnje aktualno obvestilo

    Odsvetujemo potovanja v vse predele države, tistim, ki pa se že nahajajo v državi, svetujemo, da jo zapustijo.
    Napadi in ugrabitve se lahko zgodijo kadarkoli in kjerkoli v državi, tudi v glavnem mestu Niamey. Varnostne razmere za tujce so trenutno zelo kritične.

Varnost in kriminal

  • Priporočamo, da se izognete naslednjim območjem

    Odsvetujemo potovanja v vse predele države.

  • Politična situacija

    V Nigru je julija 2023 prišlo do vojaškega udara, kar je povzročilo proteste in nemire.
    Protesti lahko postanejo nasilni. Varnostne razmere se lahko, brez opozorila, hitro spremenijo.

  • Kriminal

    Stopnja kriminala, zlasti v prestolnici Niamey, je visoka. Tatvine, ropi in vlomi so pogosti.

    Dragocenosti in dokumente hranite na varnem. S seboj ne nosite večjih količin denarja.

    Na območjih okoli hotela Gaweye, Narodnega muzeja in Petit Marché v Niameyu obstaja nevarnost, da vas oropajo. Na teh območjih ne hodite sami peš niti ne pešačite sami čez mostove reke Niger. Bodite previdni povsod po mestu. Hoja ponoči je še bolj nevarna, saj je ulične razsvetljave premalo.

    Vožnja po vseh cestah v državi je lahko nevarna zaradi ropov in ugrabitev.

    Banditizem, tihotapstvo in druge kriminalne dejavnosti so povsem običajne na obmejnih območjih.

    Na javnih prevozih lahko pride do ugrabitev in ropov.

  • Terorizem

    Teroristična grožnja v državi je zelo velika.

    V Nigru deluje več terorističnih skupin, kot so Jama'a Nusrat ul-Islam wa al-Muslimin (JNIM) in Islamska država (IS). Teroristična grožnja je največja v prestolnici Niamey in v obmejnih regijah.

    Varnostne razmere v Nigru so se zaradi porasta terorističnih napadov poslabšale, obstaja tudi grožnja ugrabitve.

    Tarče terorističnih napadov so lahko vladna poslopja, vojaška infrastruktura, hoteli, bolnišnice, tržnice in ostale lokacije kjer se zbira večje število ljudi.

    Bodite še posebej previdni med volitvami, v času državnih praznikov ter v obdobju ramadana in bajrama.

Zdravje

  • Bolezenska tveganja

    V državi obstaja tveganje okužbe s tifusom, kolero, steklino, virusom Zika, malarijo, mrzlico denga, rumeno mrzlico, mrzlico doline Rift, meningitisom in tveganje okužbe pljuč.

    Voda je lahko onesnažena. Pijte samo prekuhano ali ustekleničeno vodo, izogibajte se ledu v pijačah.

    Zdravstvena oskrba v državi je zelo omejena. Zdravstvene ustanove so slabo opremljene. Primanjkujejo osnovna zdravila. Prepričajte se, da imate ustrezno potovalno zdravstveno zavarovanje in dostopna sredstva za kritje stroškov morebitnega zdravljenja v tujini in repatriacije.

Splošno

  • Lokalni zakoni

    V državi obstaja tveganje okužbe s tifusom, kolero, steklino, virusom Zika, malarijo, mrzlico denga, rumeno mrzlico, mrzlico doline Rift, meningitisom in tveganje okužbe pljuč.

    Voda je lahko onesnažena. Pijte samo prekuhano ali ustekleničeno vodo, izogibajte se ledu v pijačah.

    Zdravstvena oskrba v državi je zelo omejena. Zdravstvene ustanove so slabo opremljene. Primanjkujejo osnovna zdravila. Prepričajte se, da imate ustrezno potovalno zdravstveno zavarovanje in dostopna sredstva za kritje stroškov morebitnega zdravljenja v tujini in repatriacije.

    Niger je muslimanska država. Spoštujte lokalne tradicije, običaje, zakone in verovanja. Poskrbite, da vaša dejanja ne bodo žalila verskih prepričanj, zlasti v času ramadana ali na verskih območjih.

    S seboj morate vedno imeti dokument, s katerim lahko izkažete svojo identiteto.

    Za trgovanje, posedovanje in uživanje drog so zagrožene visoke denarne in zaporne kazni. Razmere v zaporih so slabe.

    Fotografiranje infrastrukture, kot so vojašnice ali vladne zgradbe, je nezakonito.

    Homoseksualnost ni nezakonita, vendar so diskriminacija in napadi na istospolne osebe razširjeni.

  • Vožnja in najem avtomobila

    Za vožnjo v Nigru slovenski turisti potrebujejo mednarodno vozniško dovoljenje. V Nigru se vozi po desni strani.

    Razmere na cestah so slabe, še posebej v deževnem obdobju. Ceste so pogosto slabo vzdrževane in nevarne. Drugi udeleženci v prometu lahko vozijo nepredvidljivo. Standardi vožnje so slabi. Vozila ponoči pogosto vozijo brez luči, ulične razsvetljave pa je malo.

    Izogibajte se uporabi avtobusov ali taksijev.

    Na obmejnih območjih z Burkino Faso obstaja nevarnost min.

  • Denar

    Valuta v Nigru je zahodnoafriški frank CFA.

  • Naravne nesreče in podnebje

    Deževno obdobje v Nigru traja od sredine junija do konca oktobra, sicer pa je od aprila do junija zelo vroče in suho. Močno deževje lahko povzroči poplave in zemeljske plazove. Zaradi poplav in nalivov je lahko oviran promet, ceste so lahko poškodovane in neprevozne.

  • Priporočila

    Redno si umivajte in razkužujte roke in skrbite za osebno higieno. Ne kopajte se v stoječi vodi zaradi možnosti okužbe s paraziti. Ne hodite bosi po pesku ali vlažnih tleh.
    Ne približujte se mrtvim živalim, živalim nasploh in njihovim iztrebkom. Ne približujte se potepuškim živalim in potepuškim psom, ne božajte jih in ne hranite.
    Zaščitite se pred piki komarjev, priskrbite si močne repelente, nosite svetla ohlapna oblačila z dolgimi rokavi in dolgimi hlačami, pri spanju uporabljajte mreže nad posteljo in okna naj imajo komarnike.
    Stresajte spalne vreče, rjuhe, da se izognete pikom škorpijonov in kač. Nikoli ne uporabljajte zdravil, kupljenih na ulici. Izogibajte se stikom z bolnimi ljudmi.
    Posebej bodite pozorni glede higiene pri prehranjevanju in pripravi hrane. Izogibajte se surove ali premalo kuhane hrane živalskega izvora – mesa, rib, mleka Izogibajte se ledenim kockam, svežim sadnim sokovom, surovi zelenjavi, sadje in zelenjavo olupite ali temeljito operite, pijte ustekleničeno ali prekuhano vodo! Pijte samo kuhano ali pasterizirano mleko. Skrbite za higieno. Ne pozabite redno piti vode, in ne čakajte, da začutite žejo.

  • Opombe

    Prepovedano je zbiranje in izvažanje fosilov, mineralov, izklesanih kamnov, puščic in drugih arheoloških predmetov. Za tovrstno kršenje policija in carina strogo izvajata predpise. Za vsako kaznivo dejanje je možna visoka denarna kazen in zaplemba dokumentov, lahko pa pride tudi do odvzema prostosti in pregona.