Skoči do osrednje vsebine

Varstvo vojnih grobišč

Vojna grobišča so mesta, kjer so pokopani vojaki in civilisti, ki so umrli med prvo in drugo svetovno vojno ter grobišča žrtev vojn - po vojni usmrčenih oseb. Ta grobišča so opomin na vojne žrtve in služijo kot mesta za spomin in čast. Varstvo vojnih grobišč zagotavlja ministrstvo, pristojno za vojna grobišča, z evidentiranjem, upravljanjem in urejanjem grobišč.

Varstvo vojnih grobišč v Republiki Sloveniji in vojnih grobišč slovenskih žrtev v tujih državah pravno urejata Zakon o vojnih grobiščih in Zakon o prikritih vojnih grobiščih in pokopu žrtev. Velika večina vojnih grobišč je dodatno zaščitena in se opredeljujejo kot arheološko ostalino.

Vrste vojnih grobišč

Vojna grobišča so po Zakonu o vojnih grobiščih vojaška grobišča, grobišča žrtev vojne in grobišča žrtev vojne, po vojni usmrčenih oseb.

Vojaška grobišča so grobišča vojaških oseb, padlih v vojni ali umrlih med vojno zaradi vojnih dogodkov na ozemlju Republike Slovenije. Vojaška grobišča so tudi grobišča pripadnikov tujih armad, padlih v vojni ali umrlih med vojno zaradi vojnih dogodkov, na ozemlju Republike Slovenije.

Grobišča žrtev vojne so grobišča civilnih oseb, umrlih ali usmrčenih med vojno zaradi vojnih dogodkov na ozemlju Republike Slovenije. Za grobišča žrtev vojne se štejejo tudi grobišča oseb, ki so bile pred drugo svetovno vojno zaradi svoje nacionalne, rasne, verske ali politične pripadnosti usmrčene s strani takratnih organov ali predstavnikov oblasti na ozemlju Republike Slovenije. Grobišča žrtev vojne so tudi grobišča oseb, ki so bile v zvezi z drugo svetovno vojno po 15. maju 1945 v nasprotju z načeli in pravili pravne države, po obsodbi ali po izvensodnem postopku usmrčene od organov ali predstavnikov takratne oblasti na ozemlju Republike Slovenije.

Za vojna grobišča se ne štejejo posamični grobovi ali grobnice oseb, ki so na civilnih pokopališčih, ali posamični grobovi ali grobnice izven civilnih pokopališč, če zanje skrbijo sorodniki pokopanih.

Vojna grobišča v tujini so vojna grobišča oseb slovenske narodnosti.

Upravljanje in urejanje vojnih grobišč

Urejanje vojnih grobišč pomeni vodenje registra o evidentiranih zemljiščih na katerih so vojna grobišča, določanje lege zemljišč z grobiščem ter priprava in sprejem predpisov, s katerimi se razglasijo območja z evidentiranimi vojnimi grobišči za zavarovana območja vojnih grobišč. Upravljanje vojnih grobišč na svojem območju izvajajo upravne enote.

Ministrstvo skupaj z lokalno skupnostjo skrbi za urejanje, vzdrževanje in obnovo vojnih grobišč ter za morebitno interventno vzdrževanje. 

V praksi se urejanje vojnih grobišč kaže kot vzdrževanje dostopnih poti do lokacije, kjer se nahaja vojno grobišče, košnja trave, čiščenje in urejanje poti, urejanje okrasnega grmičevja, zasaditev okrasnih rastlin, ureditev in vzdrževanje nagrobnikov ter drugih spominskih obeležjih, ki se nahajajo na vojnem grobišču. Interventno vzdrževanje vojnih grobišč pa se izvaja ob morebitnih poškodbah vojnih grobišč zaradi vremenskih pogojev ter zaradi dotrajanosti. 

Program varstva vojnih grobišč

Ministrstvo sprejme letni program varstva vojnih grobišč. Pri določitvi letnega programa varstva posameznega vojnega grobišča poleg državnega in kulturo zgodovinskega pomena vojnih grobišč upošteva tudi možnost vključitve teh objektov v kulturne, turistične in druge aktivnosti kraja.

Prikrita vojna grobišča

Varstvo prikritih vojnih grobišč obsega odkrivanje prikritih vojnih grobišč, njihovo označevanje in vpis teh grobišč v register vojnih grobišč ter dokončen dostojen pokop vseh žrtev vojnega in povojnega nasilja na ozemlju Republike Slovenije.

Za vodenje aktivnosti pri postopku odkrivanja prikritih vojnih grobišč je imenovana Komisija Vlade Republike Slovenije za reševanje vprašanj prikritih grobišč. Vse strokovne, tehnične in administrativne naloge ter sredstva za delo komisije zagotavlja Direktorat za vojne invalide in vojaško dediščino.